Tanio w Costway.pl

Co kupić dziecku na prezent? Pomysły na prezenty dla dzieci w różnym wieku

Jaki prezent kupić swojemu dziecku? To oczywiście zależy od jego upodobań i budżetu, jakim dysponujemy. Ale przede wszystkim zakup zabawki musimy uzależnić od wieku swojego dziecka. Nawet najdroższa zabawka, niedopasowana do wieku i zainteresowań malucha, będzie nieudanym prezentem. Jakie zabawki sprawdzą się najlepiej w konkretnych przedziałach wiekowych? Czym powinniśmy się kierować przy ich zakupie?

Prezenty dla niemowlaka

Zabawki dla niemowlaków niewątpliwie powinny wpływać na rozwój dziecka i posiadać walory edukacyjne. Dlatego zabawki dla najmłodszych dzieci powinny być naprawdę przemyślanym zakupem. Oczywiście musimy mieć na uwadze dobrą zabawę dziecka, ale również jego bezpieczeństwo i stymulację jego rozwoju. Jaki prezent dla noworodka będzie dobrym wyborem? Tak naprawdę żaden. Ponieważ tak małe dziecko nie potrzebuje jeszcze zabawek. Warto wtedy pomyśleć o prezencie dla noworodka i mamy - może być to wygodna poduszka do karmienia albo nosidełko. O zabawkach można pomyśleć nieco później. 

Namiot zabawki 4w1 COSTWAY

Namiot zabawki 4w1 COSTWAY

 

Jakie zabawki warto wybrać dla niemowląt powyżej 3 miesiąca?

Małe dziecko nie widzi zbyt dobrze, ale ma za to dobrze rozwinięty zmysł słuchu. Dlatego w tym czasie doskonale sprawdzą się różnego rodzaju grzechotki i pozytywki. W początkowym okresie życia dziecka najlepszą zabawą jest codzienna pielęgnacja i kąpiel, a także noszenie i kołysanie. Na tym etapie rozwoju można również pomyśleć o karuzeli zawieszonej nad łóżeczkiem. Powinna być ona w bardzo wyrazistych i kontrastowych kolorach. Pomiędzy 3. i 6. miesiącem dziecko zaczyna również odkrywać swoje ciało - ssie paluszki, ogląda stópki i bierze je do buzi. Stara się również chwytać wszystko, co znajduje się w zasięgu jego rączek. W tym okresie dobrze się mogą sprawdzić maty dla niemowląt i kocyki, na których dziecko może swobodnie się poruszać, a także zabawki o zróżnicowanej fakturze, czyli miękkie szeleszczące książeczki lub ukochane przez wszystkie maluchy przytulanki.

Mata dla niemowląt z dźwiękami i zabawkami COSTWAY

Mata dla niemowląt z dźwiękami i zabawkami COSTWAY

Zabawki dla półrocznego dziecka

Kiedy dziecko skończy 6 miesięcy zaczyna się okres doskonalenia jego motoryki. Maluch coraz chętniej się podnosi i zaczyna się swobodnie przemieszczać - pełza lub raczkuje. Jakie zabawki sprawdzą się dla półrocznego dziecka? Doskonałym wyborem będą na pewno miękkie i gumowe klocki, a także przedmioty codziennego użytku, takie jak drewniane łyżki lub garnki. Zanim skończy 12 miesięcy maluch zaczyna poznawać otoczenie, raczkuje, wstaje przy meblach, pomału próbuje chodzić. Warto wtedy sprezentować mu funkcjonalny i dostosowany do jego wieku pchacz lub jeździk. W tym wieku sprawdzą się również wszelkiego rodzaju zabawki do ciągnięcia na sznurku. 

Półroczne dzieci zaczynają się również interesować interaktywnymi zabawkami. Mogą to być gadające maskotki, kubełki z klockami czy interaktywne zwierzątka albo interaktywny piesek na biegunach. 

Zabawki interaktywne bardzo dobrze stymulują rozwój maluszka i pozwalają mu na naprawdę dobrą zabawę. Pobudzają wzrok, słuch i motorykę dziecka. Wszelkiego rodzaju maty edukacyjne, wyposażone w różnokolorowe elementy, takie jak grzechotki, zawieszki czy pozytywki w dalszym ciągu powinny mu towarzyszyć. Jeżeli chcesz mieć jednak gwarancję, że dziecko będzie bezpieczne, możesz wybrać matę z dodatkowymi ściankami, które będą stanowić odpowiednie zabezpieczenie dla zbyt ruchliwego malca, albo po prostu zdecydować się na kolorowy kojec lub ogrodzenie dla dziecka. Takie rozwiązanie pozwoli Ci zaoszczędzić trochę czasu dla siebie. Mając pewność, że dziecko jest bezpieczne i nie przemieści się tam, gdzie groziłoby mu jakiekolwiek niebezpieczeństwo, możesz na chwilę zająć się swoimi sprawami. Warto też zdecydować się na duży kojec z piłeczkami, który stanie się z pewnością ulubionym miejscem zabawy każdego dziecka.

Jeździk pchacz interaktywny dla dzieci 2w1 COSTWAY

Jeździk pchacz interaktywny dla dzieci 2w1 COSTWAY

 

Jaki prezent wybrać dla rocznego dziecka?

Z czasem, gdy dziecko będzie trochę starsze, warto sprezentować mu proste, drewniane klocki, ale trzeba pamiętać, żeby były na tyle duże, aby maluch nie mógł ich połknąć. W przypadku dzieci, które skończyły już roczek, sprawdzą się również różnego rodzaju jeździki, a także mini place zabaw dedykowane najmłodszym, które można postawić w domu lub na ogrodzie. 

Warto również pamiętać, że okres pomiędzy 12. a 24. miesiącem to czas ćwiczenia motoryki dziecka, dlatego powinniśmy umożliwić mu zabawy polegające na przesypywaniu różnych elementów lub przelewaniu wody z różnych naczyń w trakcie kąpieli. Takie proste aktywności z pewnością zaangażują maluszka i doskonale będą stymulować jego rozwój.

Plac zabaw dla dzieci 3w1 COSTWAY

Plac zabaw dla dzieci 3w1 COSTWAY

 

Prezent dla dwulatka - nieustanna potrzeba ruchu

Gdy dziecko ma dwa latka, możliwość ruchu jest dla niego najważniejszą zabawą. Doskonale wtedy sprawdzą się wszelkiego rodzaju jeździki, pierwsze rowerki i zabawki na sznurku, które pomagają rozwijać koordynację ruchową. 

Z pewnością jako prezenty dla 2 latka sprawdzą się również bujaczki i huśtawki, zjeżdżalnie dla małych dzieci oraz małe dmuchańce do ogrodu.

Bujaczka dla dziecka do domu lub ogrodu COSTWAY

Bujaczka dla dziecka do domu lub ogrodu COSTWAY

 

3 lata - kolejny milowy krok w rozwoju dziecka

Trzeci rok życia przynosi wiele zmian w rozwoju maluszka, który jest niezwykle aktywny. Dziecko w tym wieku uwielbia bawić się w dom i naśladować rodziców, lubi zabawę na placu zabaw, umie kopać i rzucać piłką, doskonale radzi sobie na trójkołowym rowerku i dostosowanej do wieku hulajnodze. Idealnym upominkiem dla dziecka w tym okresie będą narzędzie do zabawy w piasku - wiaderka, foremki i łopatki.

Dzieci w tym wieku uwielbiają, gdy coś się dzieje wokół nich. Są bardzo ciekawe świata i próbują wielu rzeczy. Warto więc podsuwać im zabawki i pomysły, które pozwolą im się rozwijać oraz poznawać swoje umiejętności i zainteresowania. Instrumenty muzyczne, przybory do malowania czy różnego rodzaju klocki będą zawsze udanym prezentem dla trzylatka.

Z pewnością dużą radość trzylatkowi sprawią również zabawki elektroniczne, na przykład samodzielnie jeżdżące samochody, sterowane pociągi, poruszające się i mówiące figurki zwierząt, ale także instrumenty muzyczne.

Perkusja dla dzieci od 3 lat z mikrofonem i muzyką COSTWAY

Perkusja dla dzieci od 3 lat z mikrofonem i muzyką COSTWAY

Dmuchańce ogrodowe dla dzieci

Gdy Twoje dziecko skończyło już 3. rok życia, możesz sprezentować mu wyjątkową zabawkę do ogrodu. Dmuchańce ogrodowe to ulubione zabawki wszystkich dzieci. Masz tu do wyboru małe i duże dmuchańce w postaci zamków i placów zabaw. Niezależnie od wielkości, na jaką się zdecydujesz, radość Twojego malucha będzie ogromna. Dmuchaniec ogrodowy to nie tylko gwarancja świetnej zabawy, ale również możliwość spędzania przez dziecko jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu, co powinno ucieszyć wszystkich rodziców.

Najlepsze zabawki dla przedszkolaków

Zabawki dla przedszkolaków powinny być dopasowane do zainteresowań i predyspozycji dzieci będących w tym wieku. A co je wyróżnia? Z pewnością niezwykła aktywność i niespożyta energia. Większą część dnia kilkuletnie dzieci spędzają na zabawie. W tym czasie ich wyobraźnia jest nieograniczona - tworzą swoje światy i historie. Dlatego warto prezentować im zabawki z postaciami z ulubionych bajek, figurki zwierząt, lalki i samochodziki. Sprawdzi się wszystko to, dzięki czemu będą mogły puścić wodze swojej dziecięcej fantazji i stworzyć niezwykłą przestrzeń do zabawy. Przedszkolaki uwielbiają też wszelkiego rodzaju klocki, gotowe domki i farmy ze zwierzętami, a także zabawki, dzięki którym mogą spożytkować swoją energię, dlatego dobrze się sprawdzą zabawki sportowe i ogrodowe, takie jak plac zabaw czy domowy park linowy.

Nie można również zapomnieć o zabawkach kreatywnych - mile widziane będą tu wszelkiego rodzaju klocki, zarówno te tradycyjne drewniane jak i magnetyczne, oraz układanki przestrzenne. Dzieci w wieku przedszkolnym lubią bawić się również ciastoliną. Pamiętaj też, że już od najmłodszych lat warto przyzwyczajać dzieci do zabawek edukacyjnych, dlatego kupuj im książeczki, łamigłówki i gry planszowe. W przypadku dzieci w tym wieku należy inwestować w bardzo różne formy aktywności.

Klocki magnetyczne zestaw edukacyjny 106 szt. COSTWAY

Klocki magnetyczne zestaw edukacyjny 106 szt. COSTWAY

 

Jaki prezent sprawdzi się w przypadku trzy- i czterolatka?

Trzeci i czwarty rok życia dziecka to czas pierwszych prawdziwych zabaw konstrukcyjnych oraz początek zabaw tematycznych. To mniej więcej w tym wieku dziecko zaczyna planować i tworzyć coraz bardziej świadome i skomplikowane konstrukcje, to również wtedy dzieci zaczynają bawić się z rówieśnikami w sposób bardziej zorganizowany - wcielają się w rolę lekarza czy sprzedawcy, przebierają się. Poza tym małe przedszkolaki uwielbiają być w ruchu, dlatego idealnym prezentem będą również rowerki, hulajnogi, huśtawki i trampoliny, które pomogą zużytkować ich nieokiełznaną energię. 

Co lubią dzieci w wieku 5-6 lat?

Piąty i szósty rok życia to dalszy rozwój umiejętności zabaw konstrukcyjnych i tematycznych. Pojawia się też fascynacja różnymi grupami zawodowymi. Dlatego kolejną grupą zabawek dla dzieci w tym wieku będą przede wszystkim różnego rodzaju tematyczne zestawy dziecięca: kuchenka, laboratorium, sprzęt lekarski albo fryzjerski to zabawki, które pozwolą wcielać się im w różnego rodzaju role społeczne, czyli doskonale uczyć poprzez zabawę.  

W tym wieku sprawdzą się również gry planszowe, zestawy kreatywne, wyklejanki i puzzle. Oczywiście w dalszym ciągu należy zapewnić dzieciom ruch na świeżym powietrzu, dlatego huśtawki i rowerki będą zawsze dobrym pomysłem.

Zestaw dla dzieci do zabawy w lekarza w przenośnej walizce COSTWAY

Zestaw dla dzieci do zabawy w lekarza w przenośnej walizce COSTWAY

Zabawki dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym

Jaki kupić prezent dla dziecka 7-letniego? Zabawki dla dzieci w wieku szkolnym powinny być dostosowane do zainteresowań i preferencji oraz charakteru i upodobań dziecka. Ważne, żeby mieć świadomość, co ono lubi robić i jak spędza wolny czas. W tym czasie następuje fascynacja grupą rówieśniczą, przeważają więc zabawy tematyczne, w które można się angażować grupowo oraz takie, które niosą ze sobą element rywalizacji. Z pewnością na tym etapie rozwoju sprawdzą się również gry planszowe. To bardzo interesująca propozycja w każdym wieku, szczególnie dlatego, że daje nam możliwość wspólnego spędzania czasu z dzieckiem. Wybór takich gier jest bardzo duży - od towarzyskich, przygodowych do strategicznych i zręcznościowych. Takie gry rozszerzają często wiedzę o świecie i mają ogromną wartość edukacyjną. Możesz też postawić na rozgrywki koszykówki na świeżym powietrzu czy popularną grę w piłkarzyki. Wspólna zabawa spodoba się każdemu dziecku.

W tym wieku nie warto też rezygnować z klocków. Oczywiście należy dobierać takie, które są dedykowane starszym dzieciom i wymagają odpowiednich umiejętności. Najróżniejsze modele do składania czy klocki typu Lego będą tu świetnym rozwiązaniem. Ale nie oszukujmy się. Nie tylko zabawki edukacyjne mogą być ciekawym prezentem dla dzieci w wieku szkolnym. Starsze dzieci również uwielbiają się bawić i bardzo tego potrzebują, żeby prawidłowo się rozwijać, dlatego lalki, zdalnie sterowane samochody i interaktywne zwierzątka będą również dobrym wyborem na prezent dla dziecka w wieku 7 lat.

W każdym wieku dobrze jest wybierać zabawki, które pobudzają kreatywność dziecka, dlatego wszystkie propozycje w stylu “zrób to sam” to odpowiednia propozycja dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Możesz też postawić na instrumenty muzyczne, które pozwolą dziecku na rozbudzanie swoich talentów, takich, jak keyboard czy mata perkusyjna. 

Mata - automat perkusyjny z USB COSTWAY

Mata - automat perkusyjny z USB COSTWAY

Jakie wybrać prezenty na święta dla dzieci 10-letnich?

Prezenty na święta dla dzieci 9-11 lat powinny zdecydowanie uwzględniać ich zainteresowania i ulubione sposoby spędzania wolnego czasu. To etap, w którym można się zdecydować na wszelkiego rodzaju zabawki edukacyjne, które oczywiście muszą być dostosowane do wieku dziecka. Poza tym, doskonałym prezentem dla dziecka w tym wieku będzie rower czy hulajnoga, która pozwoli mu spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu wspólnie z rówieśnikami.

Ruch i aktywność sportowa są ważne na każdym etapie rozwoju dziecka, dlatego warto sięgać po prezenty, które zachęcą dziecko do takiego sposobu spędzania czasu. Jakie prezenty dla dziecka 10 lat mogą to zagwarantować? Znajdziesz wiele takich propozycji, wśród których na uwagę z pewnością zasługuje zestaw do kosza na podwórko albo niezwykle popularna ostatnio pompowana deska do pływania z wiosłem, którą można zabrać na wakacje i wypady za miasto. 

Zabawek do sportowych wyzwań znajdziesz dla 10-latka o wiele więcej. Wszystko zależy od preferencji dziecka, jego usposobienia i tego, w jaki sposób lubi spożytkować swoją energię. Może być to zestaw bokserski, ogrodowa ścianka wspinaczkowa albo przenośny zestaw do tenisa ogrodowego.

Zabawki ogrodowe sprawdzą się w każdym wieku. Duży basen, w którym dziecko będzie mogło poszaleć z przyjaciółmi, trampolina czy boisko do gry w siatkówkę, to doskonałe pomysły na prezent. W końcu w tym okresie dzieci uwielbiają bawić się z rówieśnikami, a jeżeli stworzymy im odpowiednie warunki, może nie będą chciały kolejnego dnia spędzić przed ekranem komputera. Bo przecież gry komputerowe czy playstation to z pewnością zabawki, które przyciągają ich uwagę i stanowią również świetną propozycję na prezent.

Przenośny zestaw do tenisa ogrodowego COSTWAY

Przenośny zestaw do tenisa ogrodowego COSTWAY

 

Obserwuj i wspieraj dziecko w poszukiwaniu jego pasji

Zawsze warto wspierać zainteresowania dziecka. Niezależnie od tego, jak często się one zmieniają. Dzieci często fascynują się czymś nowym, a później zniechęcają się lub zmieniają plany. To jest zupełnie normalne. Nie jesteś w stanie nadążyć za każdą modą i wszystkimi trendami, które zainteresują dziesięciolatka. Musisz jednak zawsze okazywać zainteresowanie i wsparcie, ponieważ tylko wtedy możesz mieć gwarancję, że dziecko będzie widzieć w Tobie powiernika. Bycie rodzicem to przede wszystkim sztuka uważnego słuchania i zadawania odpowiednich pytań. To bardzo ważne. Trzeba słuchać, obserwować, być uważnym na potrzeby dziecka i uznać jego prawo do ich zaspokajania. Zauważ, co sprawia dziecku szczególną przyjemność i jakim aktywnościom oddaje się z pasją i zapamiętaniem. To właśnie w takich zachowaniach kryją się wskazówki, co do tego, jakie pasje i talenty drzemią w Twoim dziecku. 

Bardzo ważnym elementem jest również wspólna zabawa, dzięki której buduje się więź i dokładnie poznaje sposób radzenia sobie z emocjami. Oryginalne prezenty dla dzieci nigdy nie zastąpią czasu spędzonego z rodzicami. Trzeba dać też dziecku dużo samodzielności. Jeśli dziecko będzie mogło zmieniać, wybierać i doświadczać różnych rzeczy, samo odkryje, co jest jego prawdziwą pasją. Nie przejmuj się, jeżeli na tym etapie szybko będzie rezygnować i wybierać nowe działania. To jest całkiem naturalne. Interesuje się muzyką, sportem albo malarstwem? Dostosuj jego środowisko i zabawy do jego potrzeb.

Sztaluga malarska regulowana drewniana z szufladą COSTWAY

Sztaluga malarska regulowana drewniana z szufladą COSTWAY

Zadbaj o wszechstronny rozwój swojego dziecka

Wybierając zabawkę dla swojego dziecka, musisz pamiętać o tym, że ma ona służyć do zabawy, ale również wspierać jego rozwój, dlatego każda zabawka powinna być dobrana do określonego wieku malucha. Inne potrzeby ma dwulatek a inne ośmiolatek. Przy wyborze zabawek warto mieć na uwadze indywidualne preferencje i temperament dziecka, bo wtedy będziesz miał gwarancję, że zabawka sprawi dziecku radość i szybko się nie znudzi. Jeżeli chcesz dbać o wszechstronny rozwój dziecka, musisz pobudzać wszystkie jego formy fizycznej aktywności. Ale oczywiście ważne są również intelektualne wyzwania, które pobudzają rozwijający się nieustannie mózg dziecka. 

Dziecko za pomocą zabawy powinno uczyć się koncentrowania uwagi, musi ćwiczyć pamięć i angażować wszystkie zmysły. Nie zapominaj również o towarzyszącej zabawie twórczości artystycznej oraz interakcji z innymi dziećmi. Jak możemy wspierać wszechstronny rozwój dziecka? Tworząc odpowiednią przestrzeń i środowisko, które będzie dostarczać zróżnicowanych bodźców i stymulować dziecko, pobudzając jego chęć działania i aktywność. Dziecko w każdym wieku powinno mieć szansę doświadczania i samodzielnego odkrywania własnych pasji i możliwości.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium