Tanio w Costway.pl

Jakie zabawki edukacyjne wybrać dla rocznego dziecka?

Pierwsze urodziny dziecka to bardzo ważny etap w jego życiu. Wszystko się zmienia. Maluch staje się coraz bardziej samodzielny. Zaczyna raczkować i odkrywać otaczający go świat. Pierwszy rok życia to masa nowych doświadczeń i zupełnie nowe aktywności. W tym czasie warto podsuwać dziecku zabawki, które pomogą mu w rozwoju oraz zachęcą do kreatywnych działań, ucząc nowych umiejętności. Jakie zabawki edukacyjne sprawdzą się najlepiej? I co może sprawić radość rocznemu maluchowi?

Co sprawi radość rocznemu dziecku?

12-miesięczne dziecko zazwyczaj stawia już swoje pierwsze kroki, wymawia pojedyncze słowa, posiada rozwinięte zdolności manualne rączek i coraz dłużej potrafi skoncentrować się na zabawie. Coraz częściej też zaczyna się samodzielnie bawić i potrzebuje przestrzeni do swoich aktywności. Roczne dziecko ma już swoje ulubione zabawki i przytulanki. Co sprawi radość takiemu maluchowi? Warto pomyśleć o zabawkach, które będą rozwijać jego zmysły. Dotyk, wzrok i słuch dziecka, by prawidłowo się rozwijały, potrzebują nieustannej stymulacji. Ważny jest również rozwój wyobraźni i kreatywności malucha. Dzięki zabawkom dziecko poznaje kolory, kształty i osłuchuje się z nazewnictwem przedmiotów. Kupując zabawkę dla rocznego dziecka, trzeba mieć jednak świadomość, że każde dziecko jest inne. Niektóre dzieci uwielbiają drewniane, proste zabawki, natomiast inne sięgają tylko po interaktywne propozycje. Oferta firm jest niezwykle bogata, dlatego dobrze jest znać upodobania dziecka, żeby wybrać to, co rzeczywiście go zainteresuje.

Pałąk edukacyjny z zabawkami dla dzieci COSTWAY

Pałąk edukacyjny z zabawkami dla dzieci COSTWAY

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając zabawkę dla rocznego dziecka?

Jeżeli zależy Ci na odpowiedniej zabawce edukacyjnej, musisz pamiętać, że poszczególne z nich kształtują różne umiejętności dziecka i pobudzają inne zmysły. Najlepsze zabawki dla rocznego dziecka mogą wpływać na rozwój pamięci, sprawność manualną, ogólną sprawność dziecka, kreatywność oraz zainteresowania muzyczne. Czym powinna się charakteryzować taka zabawka? Zabawka edukacyjna dla rocznego dziecka powinna posiadać przynajmniej jedną z poniższych zalet: 

  • Wartość edukacyjna 

Dzieci w tym wieku uczą się głównie przez zabawę, dlatego tak ważne jest, żeby zabawka miała wartość edukacyjną. Powinna rozwijać umiejętności kreatywne dziecka i jego ciekawość świata.

  • Rozwój zdolności manualnych

Dla rocznego dziecka bardzo ważna jest umiejętność chwytania zabawki i rozwój zdolności manualnych. To wymaga nieustannego ćwiczenia. Zawsze więc trafionym wyborem będą najróżniejsze klocki, piramidy, sortery czy pętle motoryczne, które wymagają przesuwania elementów lub trafiania w odpowiednie otwory. Z takimi zabawkami łatwiej uczyć się precyzyjnego ruchu i działań przyczynowo-skutkowych. 

  •  Logiczne myślenie

Roczne dziecko zaczyna się uczyć, że kolejność jego działań ma znaczenie. Zabawki rozwijające umiejętność logicznego myślenia to takie propozycje, przy których maluch musi się zastanowić nad swoim kolejnym ruchem. Układając wieżę z drewnianych klocków, musi budować ją w taki sposób, żeby była stabilna - na samym dole powinny się więc znaleźć największe klocki. Sprawdzą się tutaj również wszelkie zestawy majsterkowicza, ubranka dla lalek lub wybrane zabawki interaktywne, dzięki którym dzieci uczą się nowych umiejętności i jednocześnie ćwiczą swoje rączki.

  • Kreatywność

Rozwój kreatywności malucha doskonale łączy się z nauką samodzielnej zabawy. Wybierając zabawkę dla rocznego dziecka, warto postawić na takie propozycje, które - chociaż przez chwilę - zachęcą dziecko do samodzielnej zabawy. Warto również postawić na zabawki, które można używać na wiele sposobów. Różne warianty rozwiązań pomogą dziecku rozwijać wyobraźnię i twórcze myślenie. 

  •  Wspomaganie nauki chodzenia

Roczny maluch najczęściej samodzielnie się przemieszcza - raczkując lub pełzając, często też stawia pierwsze niepewne kroki. Odpowiednie zabawki mogą mu pomóc w nauce chodzenia. Doskonałym przykładem będą tu wszystkie zabawki dające oparcie, takie jak stoliki edukacyjne lub pchacze i wózki dla lalek. 

  • Bezpieczeństwo

Wybierając zabawkę dla rocznego dziecka, musisz pamiętać o tym, że powinna być ona całkowicie bezpieczna i dostosowana do jego potrzeb i możliwości.

Pchacz interaktywny stolik znikopis dla dzieci 3w1 COSTWAY

Pchacz interaktywny stolik znikopis dla dzieci 3w1 COSTWAY

Pchacze - doskonały sposób na stawianie pierwszych kroczków

Pchacze to doskonałe zabawki dla roczniaków, które uczą się chodzić. Najczęściej są to dość stabilne zabawki, które zapewniają maluchowi odpowiednie oparcie. Masz tu ogromne możliwości wyboru. Możesz zdecydować się na standardowe - niekiedy drewniane - pchacze na kółkach albo interaktywne pojazdy, które oferują maluchowi zabawę z dźwiękami i światełkami. Pchacze to doskonały pomysł dla każdego rocznego dziecka, które uczy się stawiania pierwszych kroków. Taka zabawka z pewnością zajmie malucha na dłuższą chwilę i zachęci do samodzielnej zabawy. 

Jeździki dla najmłodszych dzieci

Doskonałym pomysłem są również różnego rodzaju jeździki. Wszystkie dzieci uwielbiają kręcić kierownicą, dotykać przycisków i odpychać się nogami. Jeździk z pewnością sprawdzi się w przypadku rocznego dziecka. Pozwala na swobodne przemieszczanie się i świetne wzmacnia nogi dziecka, ale warto pamiętać, że taki wysiłek nie powinien trwać zbyt długo. Zabawa na jeździku to wyjątkowa frajda oraz nauka kierowania i utrzymania równowagi. Maluch nabywa umiejętności związane z panowaniem nad pojazdem, kierowaniem i orientowaniem się w przestrzeni. Firmy oferują bardzo dużo różnych modeli jeździków, które przybierają różne kształty i posiadają często dodatkowe funkcje. Dzieci uwielbiają, kiedy jeździk jest w kształcie zwierzątka lub prawdziwego samochodu. Pchacze i jeździki to również zabawki, które zachęcą malucha do spacerów i przebywania na świeżym powietrzu. Pamiętaj jednak, że tego typu zabawki zawsze należy dopasować do wieku i wagi dziecka. 

Basen z piłkami i tunel dla maluchów

Aktywność fizyczna odgrywa niezwykle istotną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka i wpływa na jego ogólną sprawność. Wśród zabawek wspomagających taką aktywność warto wymienić tunele i basen z piłeczkami. Basen z piłeczkami to rewelacyjna zabawka dla rocznego dziecka. Jednak taki zakup warto dobrze przemyśleć, ponieważ zajmuje dość dużo miejsca. Basen z piłeczkami to zabawka, dzięki której dziecko pobudza swoje zdolności psychoruchowe. Piłeczki można wyrzucać, wrzucać lub chować albo szukać odpowiednich kolorów. Basen z piłeczkami można postawić w domu albo w ogrodzie, zapewniając doskonałą zabawę na świeżym powietrzu. Tunele dla dzieci to również świetna zabawka na roczek. Tunel zachęca dziecko do ćwiczeń - można się w nim czołgać, chodzić na czworaka czy chować. Dziecko uczy się dzięki niemu samodzielnych i odważnych zachowań. 

Gra logiczna cztery w rzędzie COSTWAY

Gra logiczna cztery w rzędzie COSTWAY

 

Piramida zabaw dla rocznego dziecka

W przypadku rocznego dziecka doskonale sprawdzą się również wszelkiego rodzaju piramidy, klocki i pudełka stawiane jeden na drugim. To doskonała nauka precyzji i koordynacji ruchowej małych rączek. Piramidy mogą mieć bardzo różne kształty i składać się z różnych elementów. Również klocki o różnej wielkości będą tu doskonałą propozycją. Elementy piramidy mogą przedstawiać obrazki, literki lub cyferki. Tego typu układanki stanowią doskonałą zabawę dla najmłodszych dzieci, a nieco starsze będą się uczyć dzięki nim nazw zwierzątek lub cyferek. Piramidy kształtują koordynację oko-ręka, a w przypadku naprawdę dużych zabawek, usprawniają całe ciało maluszka. Piramida zabaw rośnie razem z dzieckiem. Najpierw dziecko układa z klocków budowle, później rozpoznaje zwierzątka lub literki, a na końcu uczy się nazw rzeczy przedstawionych na klockach. Jeśli zależy Ci na tym, żeby ćwiczyć motorykę małą dziecka oraz jego cierpliwość i precyzję, powinieneś sprezentować mu układankę w formie piramidy lub klocki różnej wielkości.

Klocki magnetyczne zestaw edukacyjny 158 szt. COSTWAY

Klocki magnetyczne zestaw edukacyjny 158 szt. COSTWAY

 

Sortery i pętle motoryczne

Pisząc o piramidach warto również wspomnieć o pętlach motorycznych. To bardzo proste i popularne zabawki. Na drewnianej podstawie znajdują się powyginane prowadnice z klockami o różnych kształtach. Dziecko może przesuwać klocki w dowolnym kierunku, rozwijając swoją sprawność manualną. Podobne zalety mają wszelkiego rodzaju sortery, czyli pudełka z powycinanymi kształtami, do których należy włożyć właściwy element. Sortery rozwijają wyobraźnię przestrzenną malucha, uczą rozpoznawania kształtów i kolorów oraz cierpliwości. Na rynku znajdziesz proste sortery wykonane z drewna oraz interaktywne zabawki, które wydają dźwięki i zachęcają dziecko do zabawy. Niezależnie od modelu, tego typu zabawki to idealny prezent dla każdego rocznego dziecka. 

Konik na biegunach

Koniki na biegunach i huśtawki dla maluchów mogą mieć bardzo różną formę, ale zawsze ucieszą jednoroczniaka. To doskonała zabawa, a jeśli dodamy do tego interaktywne możliwości zabawek - funkcje dźwiękowe i świetlne - każde dziecko będzie zachwycone.

Zabawki do ciągnięcia

Roczne dzieci, które opanowały już sztukę chodzenia, uwielbiają ciągnąć za sobą różne zabawki. Może to być drewniany piesek, samochodzik czy ulubiona kaczuszka. Taka zabawka doskonale zachęca maluszka do wyjścia na dwór i na spacer. W ofercie firm znajdziesz również bardziej rozbudowane warianty takich zabawek. Dobrym przykładem będzie tu pociąg z wagonikami. Składa się on najczęściej z wielu części, które trzeba do siebie odpowiednio dopasować. Posiada lokomotywę i doczepiane wagony, które mogą przewozić różne elementy - klocki z cyferkami albo zwierzątka. Wagoniki można najczęściej swobodnie przestawiać i rozłączać. To bardzo rozwojowa zabawka, która kształtuje koordynację oko-ręka i może towarzyszyć dziecku w zabawie nawet przez kilka lat. 

Koparka jeździk dla dzieci z kaskiem i zabawkami COSTWAY

Koparka jeździk dla dzieci z kaskiem i zabawkami

 

Samochodziki i inne pojazdy

Autka i wszelkiego typu jeździki to ulubione zabawki, nie tylko chłopców. Może to być ciężarówka, koparka, radiowóz czy wóz strażacki. Warto postawić tu na wysoką jakość zabawek i dbałość o detale. Zabawka dla rocznego dziecka nie może posiadać ostrych krawędzi ani małych elementów, które maluch mógłby połknąć. Samochodziki i pojazdy przede wszystkim rozwijają umiejętność samodzielnej zabawy. Dzieci mogą przewozić na nich klocki lub inne elementy. Taka zabawa absorbuje i rozwija wyobraźnię dziecka.

Tablica edukacyjna - idealna zabawka dla dziecka w każdym wieku 

Szukasz idealnej zabawki edukacyjnej? Możesz zdecydować się na edukacyjną tablicę. Taka zabawka rozwija zdolności manualne i kreatywność dziecka. Jej ogromną zaletą jest to, że dostosowuje się do wieku dziecka i może być ulubioną zabawką przez naprawdę długi czas. Magnetyczna strona tablicy może służyć do układania prostych puzzli, natomiast czarna - kredowa strona pozwoli maluchowi na tworzenie pierwszych rysunków. Taka zabawka doskonale kształtuje małą motorykę dziecka. Z czasem będzie służyć do nauki i rozpoznawania liter i cyfr.

Tablica i fotelik - edukacyjny zestaw dla dzieci COSTWAY

Tablica i fotelik - edukacyjny zestaw dla dzieci COSTWAY

Stolik edukacyjny

Tablice edukacyjne z pewnością są doskonałą propozycją zabawki edukacyjnej, jednak możliwości masz o wiele więcej. Świetnym prezentem z okazji pierwszych urodzin będzie stolik edukacyjny. To dość duża zabawka, która może posiadać wiele ciekawych funkcji i doskonale sprawdzi się nawet w przypadku dzieci, które dopiero uczą się chodzić. Maluch może się na nim opierać i ćwiczyć zmysł równowagi. Stolik to małe centrum edukacyjne przeznaczone do zabawy. Może świecić, śpiewać lub wydawać odgłosy zwierząt. 

Taka wielofunkcyjna zabawka z pewnością pobudzi ciekawość dziecka. Może uczyć rozpoznawania kolorów, kształtów, powtarzania pierwszych wierszyków i naśladowania dźwięków. Stolik edukacyjny idealnie wpisuje się w oczekiwania najmłodszych dzieci. Wesołe dźwięki i kolorowe światełka stymulują zmysł słuchu i wzroku dziecka. Często mamy tutaj do czynienia z dużą ilością ruchomych elementów. Dziecko ma możliwość ćwiczyć swoje małe rączki naciskając, kręcąc i manipulując różnymi przyciskami. Tego typu zabawki edukacyjne rozwijają koordynację ruchową oraz naukę myślenia przyczynowo-skutkowego.

Edukacyjna tablica kredowa suchościeralna 3w1 COSTWAY

Edukacyjna tablica kredowa suchościeralna 3w1 COSTWAY

 

Interaktywne zabawki edukacyjne

Zabawki interaktywne to zawsze świetny pomysł na prezent dla rocznego dziecka. Powinny być oczywiście dostosowane do jego wieku i możliwości. Takie zabawki wydają różne dźwięki i mrugają kolorowymi światełkami, zachęcając malucha do zabawy i rozwijania swoich umiejętności. Doskonałym przykładem interaktywnej zabawki edukacyjnej będzie odkrywczy domek. Odkrywczy domek zachwyci każdego rocznego malucha. Taka zabawka z pewnością zajmie go na dłużej. Domek, często nawiązując do określonej tematyki, wydaje różne odgłosy, opowiada wierszyki i śpiewa piosenki. Stymuluje wzrok i słuch dziecka, zachęca do samodzielnej zabawy i kształtuje poczucie sprawczości. A jeśli zauważysz, że podczas zabawy Twoje dziecko jest szczególnie zainteresowane dźwiękami, warto kupić zabawki, które będą rozwijać jego muzyczne zdolności. Może być to pierwszy bębenek, pianinko lub mata muzyczna. Ważne, żeby obserwować dziecko i podsuwać mu zabawki, które będą nawiązywać do jego preferencji i upodobań.

Pianino dla dzieci z mikrofonem i muzyką COSTWAY

Pianino dla dzieci z mikrofonem i muzyką COSTWAY

 

Znikopis - idealna zabawka dla rocznego dziecka

Dzieci uwielbiają rysować kredą. Jeśli Twój maluch z zainteresowaniem spogląda w kierunku tablicy, z której korzysta starsze rodzeństwo, możesz mu podsunąć praktyczny znikopis. Wyeliminujesz ryzyko kontaktu z kruchym materiałem, jakim jest kreda, a jednocześnie zapewnisz dziecku dobrą zabawę. Znikopis pozwala na tworzenie pierwszych rysunków i dowolne bazgranie po powierzchni. Dziecko samodzielnie tworzy i niszczy obrazki, może też wykorzystywać dostępne w zestawie stemple o różnych kształtach i formach. To zabawa, do której maluch będzie bardzo często wracał.

Pierwsze puzzle, memory i książeczki dla rocznego dziecka

Dedykowane małym dzieciom puzzle czy memory mają również szereg edukacyjnych właściwości. Składanie obrazka z kilku elementów to nauka koncentracji i skupienia. Kolorowe memory dla najmłodszych z postaciami zwierzątek, z owocami czy kształtami dostosowanymi dla małych dzieci, doskonale rozwijają pamięć i spostrzegawczość. Pisząc o zabawkach dla rocznego dziecka, nie można zapomnieć również o książeczkach. Wybór jest tu ogromny. Poręczne książeczki, które uczą przez zabawę, posiadają ruchome elementy, różne faktury czy interaktywne przyciski. Ogromną zaletą tego typu zabawek są ich niewielkie rozmiary. Możesz zawsze zabrać je ze sobą - przydadzą się podczas wizyty u dziadków czy znajomych, żeby maluch się nie nudził w towarzystwie dorosłych. 

Duża piankowa mata edukacyjna puzzle COSTWAY

Duża piankowa mata edukacyjna puzzle COSTWAY

Zabawki do kąpieli i do rodziców

Małe dzieci uwielbiają bawić się prostymi zabawkami, które sprawiają im mnóstwo radości i posiadają - wbrew pozorom - ogromne walory edukacyjne. Silikonowe kubeczki czy gumowe zabawki podczas kąpieli to doskonała propozycja dla każdego rocznego dziecka. Dzięki nim dzieci uczą się precyzji i rozwijają małą motorykę. Pozornie prosta czynność, taka jak przelewanie wody z kubeczka do kubeczka, to nie tylko doskonała zabawa, ale również świetna koordynacja oko-ręka. Podobnie jest w przypadku zabawek do rodziców. Wiaderko, sitko, konewka czy foremki do robienia babek z piasku to doskonałe zabawki dla każdego malucha, wspierające jego rozwój i motorykę.

Jakie są najlepsze zabawki dla rocznego dziecka?

Zabawki dla rocznego dziecka powinny być przede wszystkim bezpieczne i dostosowane do jego wieku. Poza tym powinny uwzględniać jego upodobania i zainteresowania oraz posiadać niepodważalne walory edukacyjne. Warto pamiętać również o tym, że roczne dziecko nie potrzebuje bardzo wielu różnych zabawek. Jego otoczenie staje się światem, który chcę odkrywać i jest dla niego bardzo ciekawe. Najlepsze zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka to nie komputery i tablety. Na nie przyjdzie czas później. Czasem warto postawić na tradycyjne rozwiązania i wybrać mądre zabawki, zachęcające do samodzielnego odkrywania świata.

Mata muzyczna taneczna z funkcją nagrywania COSTWAY

Mata muzyczna taneczna z funkcją nagrywania COSTWAY

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium