Top 10 zabawek dla niemowląt i maluchów

Świat dziecka to przede wszystkim świat beztroskiej zabawy, dzięki której maluchy poznają otoczenie, uczą się i rozwijają. Odpowiednio dobrane zabawki to podstawa właściwego rozwoju dziecka zarówno pod względem fizycznym jak i intelektualnym.

Źródło: pexels.com

Źródło: pexels.comDlaczego odpowiedni wybór zabawek jest taki ważny?

Dziecko najszybciej uczy się przez zabawę. Jeżeli zależy nam, żeby nabyło określone umiejętności, powinno mieć pole do eksperymentowania i zdobywania doświadczeń w bezpiecznym, przyjaznym środowisku. Zabawki dla maluchów powinny dawać im więc dużą swobodę działania i samodzielność, tak żeby dzieci mogły uczyć się kreowania świata na własnych zasadach i zdobywały poczucie własnej sprawczości. Dlatego dobór odpowiednich zabawek dla niemowląt jest tak kluczowy dla rozwoju dziecka. I nie chodzi tu o to, żeby zapewniać dziecku najdroższe i najbardziej efektowne dla nas zabawki, ale żeby dostarczyć mu takich bodźców, które będą stymulować rozwój dziecka, wzbogacać jego wyobraźnię i umiejętności sensoryczne.

Źródło: unsplash.com

Źródło: unsplash.comŹródło: pexels.com

Źródło: pexels.comJakie są najlepsze zabawki dla najmłodszych dzieci?

No to pytanie oczywiście nie ma prostej odpowiedzi. Dzieci szybko się zmieniają i w każdym momencie swojego rozwoju potrzebują innych bodźców. Zabawka dla półrocznego malucha nie będzie interesująca dla rocznego dziecka. Poza tym każde dziecko jest inne, ma swoje ulubione zabawy i aktywności. Ale jest kilka zabawek, które sprawdzą się w każdych okolicznościach. I właśnie na te chciałabym zwrócić szczególną uwagę. Najciekawsze zabawki dla dziecka wcale nie muszą być drogie, ale zawsze powinniśmy się zastanowić, co dana zabawka może wnieść w świat naszego malca i jakie zdolności i cechy może w nim kształtować. Na jakie zabawki warto zwrócić szczególną uwagę?

 

 

Źródło: pexels.com

Źródło: pexels.com

Źródło: pexels.com

Źródło: pexels.com

 

1. Mata edukacyjna

 

Mata edukacyjna to idealna zabawka dla najmłodszych dzieci. Niemowlaki uwielbiają bawić się na podłodze i piankowa czy interaktywna mata dla niemowląt to świetny wybór dla każdego malucha. Maty edukacyjne dla niemowlaka są bezpieczne i łatwe do utrzymania w czystości. Małe dzieci bardzo chętnie spędzają czas na podłodze, bawiąc się lub dokazując ze starszym rodzeństwem. Mamy do wyboru najróżniejsze propozycje mat edukacyjnych dla dzieci. 

Mata piankowa dwustronna dla dzieci 200x180cm COSTWAY

Mata piankowa dwustronna dla dzieci 200x180cm COSTWAYMata edukacyjna piankowa

Maty piankowe - rozkładane lub w formie puzzli - to idealne rozwiązanie, żeby stworzyć bezpieczny kącik do zabawy dla najmłodszych dzieci. Takie maty świetnie amortyzują w razie upadku i izolują dziecko od zimnej podłogi. Piankowa mata składa się często z elementów w kształcie puzzli, które nieco większe dziecko może dowolnie zestawiać i układać w dowolne kształty. 

Duża piankowa mata edukacyjna puzzle COSTWAY

Duża piankowa mata edukacyjna puzzle COSTWAYMata edukacyjna piankowa najczęściej wyróżnia się kontrastowymi kolorami, które przyciągają uwagę dziecka. Może też składać się z liter i cyferek, które przyzwyczajają dziecko do charakterystycznych kształtów, co w przyszłości z pewnością zaowocuje szybką nauką czytania. Piankowa mata świetnie też nadaje się do pierwszych ćwiczeń gimnastycznych malucha.

Duża piankowa mata edukacyjna puzzle COSTWAY

Duża piankowa mata edukacyjna puzzle COSTWAYMata interaktywna dla dzieci

Edukacyjne maty interaktywne dla dzieci posiadają wiele dodatkowych elementów i akcesoriów, które mają pobudzać rozwój dziecka oraz stymulować je do działania. Podwieszone zabawki i lusterka przyciągają uwagę, melodyjne pozytywki działają na zmysł słuchu, a kontrastowe kolory pobudzają wyobraźnię malucha. 

Mata edukacyjna interaktywna dla dzieci 4w1 COSTWAY

Mata edukacyjna interaktywna dla dzieci 4w1 COSTWAYMata edukacyjna interaktywna namiot zabawki 4w1 COSTWAYMata edukacyjna interaktywna namiot zabawki 4w1 COSTWAYTakie edukacyjne maty można często przekształcić w mały namiot czy tunel, który na pewno sprawi dziecku wiele radości, ale też ochroni niemowlę przed zbyt intensywnym słońcem podczas zabawy na tarasie. Dla osób, które chcą od małego przyzwyczajać dziecko do różnych dźwięków i brzmień różnych instrumentów, świetnym rozwiązaniem będą również muzyczne maty edukacyjne, które doskonale pobudzają zmysł słuchu.

Mata muzyczna taneczna z funkcją nagrywania COSTWAY

Mata muzyczna taneczna z funkcją nagrywania COSTWAY2. Miękkie klocki 

Miękkie zabawki dla niemowląt to zawsze idealny pomysł na prezent. Dzieci uwielbiają przytulanki, maskotki, pozytywki i miękkie grzechotki. Ale świetną propozycją zabawki dla maluszka, która rozwija umiejętności sensoryczne dziecka, są duże, miękkie i kolorowe klocki wykonane z pianki lub gumy. 

Duże klocki piankowe dla dzieci zestaw 6 szt. COSTWAY

Duże klocki piankowe dla dzieci zestaw 6 szt. COSTWAYMogą być to wielkie figury geometryczne, które dzieci uwielbiają rozrzucać i układać jedną na drugą. Albo też duże kolorowe kostki z zabawnymi motywami zwierząt czy literek, które pobudzają wyobraźnię. Niezależnie od kształtu czy wielkości, takie klocki zawsze są bezpieczne nawet dla najmłodszych dzieci i pozwalają im rozwijać manualne zdolności, dzięki którym w przyszłości powstaną niezwykłe budowle z małych drewnianych czy plastikowych elementów.

Źródło: unsplash.com

Źródło: unsplash.com3. “Konik na biegunach”

Kiedyś bardzo popularne były koniki, ale teraz na biegunach możemy spotkać pieski, kotki i inne zwierzątka. 

Interaktywny piesek na biegunach COSTWAY

Interaktywny piesek na biegunach COSTWAY 

Bujające się zwierzaki to nie tylko doskonała zabawa dla Twojego dziecka, ale przede wszystkim przyzwyczajanie malucha do utrzymywania równowagi i doskonałe przygotowanie do jazdy na pierwszych czterokołowych rowerkach. Obecnie takie zabawki mają często interaktywny charakter - wydają różne dźwięki i świecą kolorowymi światełkami, przynosząc dziecku wiele radości i uśmiechu. 

4. Układanki i piramidy

Roczne dziecko uwielbia bawić się wszelkiego rodzaju układankami, które pozwalają mu na przestawianie, sortowanie czy dopasowywanie różnych elementów. Wszystko rozrzuca, później dopasowuje kolejne fragmenty układanki, skupiając uwagę, ćwicząc koncentrację i motorykę. Idealnie nadają się tu wszelkie drewniane klocki czy układanki przeznaczone dla najmłodszych dzieci, sortery oraz wieże typu piramida. 

Żródło: pixabay.com

 

 

Źródło: pixabay.com5. Różnego rodzaju jeździki 

Jeździki dla dzieci to zabawki dla maluszków, które wspierają naukę chodzenia i uczą utrzymania równowagi. Dobrze wyważona zabawka do pchania to doskonała pomoc w nauce chodzenia. Taka zabawka pomaga maluchowi przemieszczać się i przyzwyczaja go do stawiania pierwszych kroków. Jeżeli dziecko już opanowało chodzenia, to czas na bezpieczny czterokołowy jeździk lub rowerek. 

Jeździk dla dzieci z muzyką i światłami COSTWAY

Jeździk dla dzieci z muzyką i światłami COSTWAYAuto jeździk dla dzieci 3w1 COSTWAY

Auto jeździk dla dzieci 3w1 COSTWAYJeździki dla maluchów mogą mieć najróżniejsze kształty, chociaż największym powodzeniem cieszą się te, które przypominają autka lub zwierzątka. Taka zabawka musi być przede wszystkim stabilna - nie może się wywracać, podczas gdy maluch na nią wsiada, nawet jeżeli robi to jeszcze bardzo nieporadnie. 

Koparka jeździk dla dzieci z kaskiem i zabawkami COSTWAY

Koparka jeździk dla dzieci z kaskiem i zabawkami COSTWAY6. Zabawki interaktywne

Zabawki interaktywne - wszelkiego rodzaju śpiewające i recytujące wierszyki pluszaki oraz wydające dźwięki zabawki edukacyjne dla dzieci to ogromna pomoc stymulująca ich rozwój. Takie zabawki uczą i pomagają rozwijać wyobraźnię, a często także wzbudzają zainteresowania muzyczne. Dźwięki różnych instrumentów oraz różne melodie doskonale uwrażliwiają słuch dziecka na muzyczne bodźce.

Organki edukacyjne dla dzieci COSTWAY

Organki edukacyjne dla dzieci COSTWAYDzieci, dzięki zabawkom interaktywnym, uczą się rozpoznawać kolory i kształty, poznają literki, uczą się nazw zwierząt i ich odgłosów. A przede wszystkim zwracają uwagę na logiczne powiązania oraz przyczynę i skutek określonych działań. Znajdziemy tu interaktywne kostki, pojazdy z przyczepami czy rozbudowane domki i farmy oraz instrumenty muzyczne. Każda z takich zabawek jest dostosowana do określonego wieku malucha. 

Źródło: pexels.com

Źródło: pexels.com7. Huśtawki i zjeżdżalnie

Zabawka zachęcająca do aktywności fizycznej to świetna propozycja dla każdego dziecka. Różnego rodzaju huśtawki i zjeżdżalnie dla maluchów muszą być przede wszystkim bardzo stabilne i bezpieczne. Najczęściej są wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Tego typu niedrogie zabawki przede wszystkim stawiają na rozwój fizyczny dziecka i przyzwyczajają go do takich aktywności, dzięki którym - jak podrośnie - doskonale będzie sobie radził na każdym placu zabaw. 

Zjeżdżalnia  domowa dla dzieci COSTWAY

Zjeżdżalnia domowa dla dzieci COSTWAY8. Klocki magnetyczne

Większe dzieci uwielbiają budować z klocków drewnianych, ale jako top zabawka dla malucha doskonale się sprawdzą również klocki magnetyczne

Klocki magnetyczne zestaw edukacyjny 158 szt. COSTWAY

Klocki magnetyczne zestaw edukacyjny 158 szt. COSTWAYTo niezwykła propozycja, idealnie nadająca się do wszelkiego rodzaju eksperymentowania. Geometryczne i kolorowe kształty takich klocków, często z literami i cyframi, oraz bezpieczne dla dzieci magnesy, które umożliwiają łączenie klocków pod dowolnym kątem, to świetny sposób na edukację poprzez zabawę. Klocki magnetyczne dla dzieci pomagają rozwijać wyobraźnię, kreatywność oraz logiczne myślenie.

9. Edukacyjna tablica kredowa

Tablica Kredowa dla dzieci to oczywiście propozycja dla większych maluchów. Taka tablica pomaga rozwijać dziecięcą wyobraźnię i kreatywność, sprzyja też nauce rysowania. Obecnie znajdziemy na rynku bardzo dużo tablic dla dzieci, które często łączą bardzo różne funkcje i możliwości. 

Edukacyjna tablica kredowa suchościeralna 3w1 COSTWAY

Edukacyjna tablica kredowa suchościeralna 3w1 COSTWAYTablica kredowa stojąca dla dzieci połączona z tablicą suchościeralną i magnetyczną, do której można za pomocą kolorowych magnesów doczepiać kolejne kartki, to świetna propozycja zarówno dla dziewczynek jak i chłopców. Jednak takie tablice edukacyjne dedykowane są najczęściej dzieciom od trzeciego roku życia.

10. Gry planszowe dla maluchów

Gry planszowe to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu w każdym wieku. Nie tylko dostarczają rozrywki, ale również rozwijają umiejętność logicznego myślenia i współpracy, a także wzmacniają rodzinne więzi. Dlatego warto od małego przyzwyczajać dziecko do takiej aktywności. Obecnie znajdziemy bardzo wiele gier planszowych dla najmłodszych dzieci - są one bardzo proste i czytelne, uczą koncentracji i przyzwyczajają dziecko do wspólnej zabawy. Dopasowywanie prostych elementów, budowanie skojarzeń czy zabawa w łowienie rybek to tylko niektóre przykłady. Takie gry pełnią ogromną rolę edukacyjną i rozwijają wiele umiejętności, które przydadzą się dziecku na dalszym etapie rozwoju. 

Źródło: pexels.com

Źródło: pexels.comFajne zabawki dla niemowlaka i maluchów nie muszą być drogie

To tylko wybrane propozycje zabawek dla najmłodszych dzieci i dość subiektywny ranking “top 10 zabawek dla niemowląt i maluchów”. Rodzaj zabawki dla dziecka jest najczęściej uzależniony od wieku, w którym ono się znajduje. Wiele jednak zabawek - interaktywne tablice, ulubione klocki czy piankowa mata - może służyć dzieciom przez naprawdę długi czas, towarzysząc im w ich rozwoju i dostosowując się do ich aktualnych potrzeb. Co ważne, zabawki edukacyjne dla niemowląt i wartościowe zabawki dla większych dzieci wcale nie muszą dużo kosztować. Dzięki bogatej ofercie sklepów internetowych jesteśmy w stanie znaleźć dobre jakościowo i niedrogie zabawki, które sprawią wiele radości naszym maluchom i jednocześnie będą wspierać ich prawidłowy rozwój.

Źródło: pexels.com

Źródło: pexels.com

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium