Jak wybrać palenisko ogrodowe? Kilka propozycji na chłodniejsze wieczory

Palenisko-ogrodowe

Paleniska ogrodowe to doskonały sposób na przyjemną atmosferę w ogrodzie, który cieszy się coraz większą popularnością. Takie rozwiązanie jest bardzo bezpieczne i funkcjonalne. Pozwala cieszyć się blaskiem ognia i ogrzać w chłodniejsze wieczory. Nowoczesne paleniska ogrodowe to ogromne bogactwo różnych stylów oraz doskonały sposób na rodzinne grillowanie. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając palenisko do swojego ogrodu?

Co to jest palenisko ogrodowe?

Paleniska ogrodowe mogą mieć najróżniejsze kształty, jednak ich cechą charakterystyczną jest duża misa o właściwościach żaroodpornych, w której można bezpiecznie rozniecić ogień. Misa najczęściej jest ustawiona na funkcjonalnych nóżkach lub podwyższonej podstawie, która sprawia, że gorąca powierzchnia nie styka się bezpośrednio z podłożem i nie wysusza trawy. Palenisko ogrodowe to doskonała alternatywa dla ogniska i może pełnić rolę eleganckiego grilla. Wiele modeli jest wyposażonych w specjalny ruszt, na którym można upiec różne potrawy. Paleniska ogrodowe są bardzo bezpieczną opcją, ponieważ nie pozwalają na rozprzestrzenienie się ognia – stalowa pokrywa z siateczki ogranicza wydostawanie się iskier.

Rodzaje palenisk ogrodowych

Paleniska ogrodowe mogą przybierać najróżniejsze kształty. Znajdziesz paleniska zarówno w stylu retro, jaki i bardzo nowoczesne. Najczęściej mają one formę okrągłą lub prostokątną. Jako materiał wykonania najlepiej sprawdza się tutaj stal, dzięki której konstrukcja nie jest zbyt ciężka. Paleniska stalowe muszą być jednak dodatkowo zabezpieczone przed korozją. Możesz również zdecydować się na paleniska żeliwne, które są bardziej odporne i wytrzymałe, ale także o wiele cięższe. Jeszcze innym rodzajem są paleniska ogrodowe kamienne, które doskonale izolują ciepłe powietrze od podłoża, jednak z uwagi na cenę oraz wagę nie są tak popularne. Kamienne ogrodowe palenisko można zrobić również samodzielnie. Do stworzenia go wystarczy zestaw odpowiednich kamieni, które układa się w zagłębieniu w ziemi, aby uniemożliwić rozprzestrzenianie się ognia.

Palenisko ogrodowe Grill 4w1 79 x 79 x 78 cm COSTWAY

Palenisko ogrodowe Grill 4w1 79 x 79 x 78 cm COSTWAY

 

Paleniska ogrodowe z grillem

Oferowane paleniska mogą mieć różne wielkości. Znajdziesz bardzo proste i małe propozycje, które sprawdzą się nawet w małym ogrodzie, a także niezwykle ozdobne duże paleniska dedykowane zdecydowanie większym przestrzeniom. Największym powodzeniem cieszą się paleniska z wbudowanym rusztem, który pozwala na jednoczesne grillowanie i relaksowanie się przy ogniu. Niezwykle ciekawą propozycją jest palenisko z grillem wiszącym, który umieszcza się na trójnogu. Trójnóg, pod którym zawieszamy ruszt, ma możliwość regulacji wysokości i jest ustawiamy nad paleniskiem. To bardzo funkcjonalny rodzaj grilla, ponieważ w czasie, gdy nie przyrządzamy jedzenia, trójnóg z rusztem możemy odstawić na bok, ciesząc się blaskiem ogniska.

Jakie palenisko ogrodowe wybrać?

Wybierając palenisko do ogrodu, które ma nam zapewnić ciepło podczas chłodnych wieczorów, należy wziąć pod uwagę wielkość i stabilność konstrukcji oraz dodatkowe wyposażenie w postaci grilla. Istotna jest wydajność paleniska oraz materiał, z którego jest wykonane. Jego styl powinien pasować do aranżacji ogrodu.

Palenisko ogrodowe powinno stabilnie stać na podłożu, ponieważ gwarantuje to bezpieczeństwo podczas jego użytkowania. Wybierając palenisko z grillem, warto zwrócić uwagę na jego wielkość. Na dużym tarasie sprawdzą się modele, które zapewnią wystarczającą ilość ciepła oraz gwarantują odpowiednią powierzchnię rusztu do przygotowania jedzenia podczas przyjęcia. Warto również zwrócić uwagę na design paleniska. W nowoczesnych ogrodach sprawdzą proste i minimalistyczne propozycje, za to w klasycznych aranżacjach lepiej będą się prezentować rustykalne i ozdobne modele.

Palenisko ogrodowe - Przenośny kociołek z osłoną 66 x 57,5 x 59 cm COSTWAY

Palenisko ogrodowe – Przenośny kociołek z osłoną 66 x 57,5 x 59 cm COSTWAY

Gdzie ustawić palenisko?

O czym warto pamiętać, wybierając palenisko do swojego ogrodu? Musisz wiedzieć, gdzie chcesz ustawić palenisko, ponieważ jeśli będzie ono stało na zbyt niskich nóżkach, to te mogą niedostatecznie izolować gorące powietrze od trawy, doprowadzając do jej wysuszania. Paleniska stalowe nie izolują najlepiej, dlatego dobrze jest wybrać wyższe modele, żeby dno misy było odpowiednio oddalone od podłoża. Można też ustawić palenisko na żwirku lub podłożu z kamieni. Kamienne paleniska są zdecydowanie droższe, ale zapewniają lepszą izolację termiczną. Stabilność tych konstrukcji oraz ich wytrzymałość jest bardzo wysoka, podobnie jak waga, która z kolei utrudnia przenoszenie.

Dlaczego warto zdecydować się na palenisko ogrodowe?

Paleniska ogrodowe są w pełni bezpieczne i dają możliwość bardzo przyjemnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, wprowadzając doskonałą atmosferę nawet w zimniejsze dni. Pozwalają się ogrzać i przygotować smaczny posiłek. Kiełbaski z grilla nie potrzebują specjalnego rusztu – można je przyrządzić nad każdym paleniskiem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium