Tanio w Costway.pl

Mata do ćwiczeń – jaka najlepsza dla Twojego treningu? Praktyczny przewodnik

Wiele osób decyduje się na trening fitness w warunkach domowych. Wykonując ćwiczenia fizyczne w domu, należy się do nich odpowiednio przygotować i zadbać o bezpieczną przestrzeń. Obowiązkowym wyposażeniem jest mata do ćwiczeń, która zadba o komfort podczas samodzielnie wykonywanego treningu. Jaka mata treningowa jest najlepszym wyborem?

kobieta gimnastykująca się na macie

Źródło: unsplash.com

 

Dlaczego warto ćwiczyć na macie treningowej?

Mata do ćwiczeń może pełnić wiele funkcji. Przede wszystkim izoluje od zimnego i twardego podłoża i chroni ciało przed ewentualnym stłuczeniem lub kontuzją, zapewniając odpowiednią stabilność podczas ćwiczeń. Nie można wykonywać ćwiczeń na zbyt twardej podłodze lub zbyt miękkim materacu, ponieważ może to narazić kręgosłup na urazy. Ważne są również właściwości antypoślizgowe, ponieważ przy wykonywaniu ćwiczeń na śliskim podłożu można stracić równowagę. Istnieje bardzo wiele rodzajów mat treningowych i każda z nich ma swoje zalety. Dobór odpowiedniej maty zależy od rodzaju wykonywanych ćwiczeń oraz osobistych preferencji trenującego. Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej maty?

Z czego może być wykonana dobra mata treningowa?

Mata do treningów sportowych może być wykonana z różnych materiałów, z tworzywa PVC, NBR, pianki EVA i TPE, korka, polipropylenu i kauczuku.

 • Maty wykonane z PVC są najtańszą opcją. To materiał łatwy w czyszczeniu i dość trwały. Propozycje z MBR są bardziej wytrzymałe niż PVC i zapewniają lepszą amortyzację.
 • Pianki są nieco droższe, ale bardzo komfortowe, lekkie i antypoślizgowe.
 • Mata z korka to ekologiczna propozycja, która zapewnia dobrą przyczepność. Maty z korka posiadają antybakteryjne właściwości, są trwałe i odporne na ścieranie.
 • Mata z polipropylenu jest wytrzymała i wodoodporna.
 • Kauczuk to dosyć ciężkie tworzywo, dlatego kauczukowa mata doskonale przylega do podłoża. To doskonała mata antypoślizgowa.
 • NBR to syntetyczny kauczuk, który ma znakomite właściwości amortyzujące.

 Dmuchana mata gimnastyczna do ćwiczeń fitness jogi 300cm Dmuchana mata gimnastyczna do ćwiczeń fitness jogi 300cm Dmuchana mata gimnastyczna do ćwiczeń fitness jogi 300cm Dmuchana mata gimnastyczna do ćDmuchana mata gimnastyczna do ćwiczeń fitness jogi 300 cm COSTWAY

  Dmuchana mata gimnastyczna do ćwiczeń fitness jogi 300 cm COSTWAY

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając matę treningową?

Wybierając matę do ćwiczeń, należy zwrócić uwagę na dostosowanie jej parametrów do rodzaju aktywności. W zależności od treningu czasem lepszym rozwiązaniem jest grubsza a czasem cieńsza mata. Zawsze jednak powinna być dostosowana do wzrostu trenującego.

 • Grubość. Istotną cechą jest grubość maty, ponieważ ma to duży wpływ na komfort podczas ćwiczeń. Grubsza mata zapewnia większą amortyzację, ale jest cięższa i zajmuje więcej miejsca po złożeniu. Cieńsze maty są za to lepsze, jeśli chodzi o stabilność wykonywanych ćwiczeń. Łatwiej je też zabierać ze sobą na trening.
 • Wielkość. Warto również zwrócić uwagę na wymiary maty treningowej. Standardowe rozmiary mat to 180 × 60 lub 200 na 80 cm. Mata do ćwiczeń, które wykonujemy na leżąco, zawsze powinna być dłuższa niż wysokość trenującego. Wymiary powinny być dostosowane do wielkości użytkownika.
 • Przyczepność. Przyczepność maty do ćwiczeń jest bardzo ważna, zwłaszcza jeśli wykonujemy ćwiczenia, które wymagają utrzymania równowagi. Najlepszą przyczepność zapewniają maty z NBR, kauczuku oraz korka.
 • Elastyczność maty. Mata powinna być również elastyczna, żeby nie łamała się na kilka części i nie ulegała uszkodzeniu. Pod tym względem cieńsze propozycje zdecydowanie lepiej wypadają. 

Sposób składania. Sposób składania jest bardzo istotny. Najpopularniejsze są maty zwijane w rulon, które można zabezpieczyć dodatkowymi taśmami, chociaż zdarzają się również maty składane w harmonijkę.

Różne rodzaje mat do wykonywania ćwiczeń

Najlepsza mata to taka, która jest idealnie dostosowana do danej aktywności i rodzaju treningu. Czym jeszcze musi się wyróżniać dobra mata treningowa? Powinna mieć przede wszystkim dobre właściwości antypoślizgowe, odpowiednią grubość i wymiary. Gruba mata to doskonałe rozwiązanie przy intensywnych treningach, w czasie których konieczne jest przyjęcie pozycji leżącej. Jeśli chcemy wykonywać ćwiczenia, które wymagają równowagi, lepszym rozwiązaniem będą cieńsze, ale stabilniejsze propozycje. Istotny jest również rodzaj tworzywa, gwarantujący odpowiednią amortyzację i komfort ćwiczeń, a także dobrą izolację od chłodnego podłoża. Mata do ćwiczeń powinna być również trwała, odporna na odkształcenia i zużycie. Podczas zakupu należy się kierować przede wszystkim rodzajem treningu.

Uniwersalną matą do ćwiczeń jest mata treningowa o standardowej grubości około 0,6 cm. Jeśli większość ćwiczeń wykonujesz z pozycji leżącej lub klęcząc, lepiej sięgnij po matę o grubości od 1 do nawet 2 cm. Podczas jogi i stretchingu sprawdzą się maty cienkie, poniżej 0,5 cm. Wybierając matę treningową, kieruj się przede wszystkim komfortem podczas wykonywania ćwiczeń.

Kobiety cwiczacę na macie

Źródło: unsplash.com

 

Profesjonalna mata treningowa do ćwiczeń fitness

Mata do ćwiczeń fitness powinna być dość gruba, żeby zapewnić dobrą amortyzację. Może to być na przykład mata z NBR o grubości 1 lub 1,5 cm. Do treningów fitness używa się również mat antypoślizgowych, które sprawdzą się podczas dynamicznych treningów. Tego typu propozycje posiadają często dodatkową warstwę amortyzacji i nadają się do wielu różnych aktywności.

Uniwersalne maty treningowe

Wśród mat treningowych znajdziesz popularne propozycje, z których chętnie korzystają różni użytkownicy. Mogą one być używane do zajęć fitness, pilates czy aerobiku. Chronią przed kontuzjami i stanowią dobrą izolację przed zimnem. Ich standardowa grubość wynosi 5-8 mm. To idealny wybór, jeśli planujemy różne rodzaje aktywności. 

Specjalna mata treningowa do jogi

Podłoża do ćwiczenia jogi powinny być przede wszystkim antypoślizgowe, żeby zapewnić dobrą przyczepność. Może być to mata z kauczuku lub korka o grubości często poniżej 5 mm. Maty do jogi są zazwyczaj dość cienkie i lekkie, ale oferują dobrą przyczepność do podłoża, dlatego świetnie sprawdzają się również w przypadku pilatesu i stretchingu. Ich zaletą jest, że po złożeniu nie zajmują zbyt dużo miejsca, ale jednocześnie zapewniają doskonałą stabilność. Z uwagi na swoją grubość nie zapewnią odpowiedniego komfortu podczas treningu siłowego, na przykład podczas wykonywania popularnych brzuszków.

Mata do pilatesu

Maty do pilatesu to maty, które są cieńsze niż maty do fitness, ale lepiej tłumią wstrząsy niż maty do jogi. Dzięki temu doskonale spełniają swoją rolę podczas precyzyjnych ćwiczeń pilates.

Maty do ćwiczeń na świeżym powietrzu

Maty do ćwiczeń na świeżym powietrzu powinny być wodoodporne i wytrzymałe. Może to być na przykład mata z polipropylenu lub PVC. 

Amortyzująca mata ochronna pod sprzęt treningowy COSTWAY

Amortyzująca mata ochronna pod sprzęt treningowy COSTWAY

 

Profesjonalne maty ochronne

Producenci oferują również maty ochronne, które w zasadzie nie mają nic wspólnego z matami do ćwiczeń. Ich zadanie polega na ochronie podłoża przed uszkodzeniami, które mogłyby być spowodowane przyrządami do ćwiczeń, takimi jak orbitrek lub rowerek stacjonarny. Tego typu maty rozkłada się pod sprzętem treningowym. Ich rola ogranicza się do pochłaniania wstrząsów i zabezpieczenia podłogi przed zarysowaniem podczas przesuwania się sprzętu lub przed śladami, które mogłyby powstać po upuszczeniu sztangi na podłogę. Mają one właściwości stabilizacyjne i stanowią dobrą izolację akustyczną. Firmy oferują również maty dla dzieci, które są kolorowe, posiadają efektowne wzory i są wykonane z materiałów całkowicie bezpiecznych dla najmłodszych. 

Maty turystyczne – czym się różnią od mat treningowych?

Chociaż na pierwszy rzut oka matę do treningu można pomylić z matą turystyczną, zwaną często karimatą, to jednak mają one inne zastosowanie. Karimaty turystyczne posiadają często dodatkową warstwę w postaci aluminiowej powłoki i są wykonane z innych materiałów, ponieważ ich rola polega przede wszystkim na odpowiedniej izolacji od podłoża. 

 Mata kempingowa samopompująca 200 cm x 65 cm x 3,5 cm Mata kempingowa samopompująca 200 cm x 65 cm x 3,5 cm Mata kempingowa samopompująca 200 cm x 65 cm x 3,5 cm Mata kempingowa samopompująca 20Mata kempingowa samopompująca 200 cm x 65 cm x 3,5 cm COSTWAY

 Mata kempingowa samopompująca 200 cm x 65 cm x 3,5 cm COSTWAY

 

Jaką matę treningową do ćwiczeń wybrać?

Wybór odpowiedniej maty do ćwiczeń w domu jest bardzo istotny, ponieważ zapewnia ona nie tylko komfort ćwiczeń, ale także bezpieczeństwo podczas treningu. Antypoślizgowe i amortyzujące maty treningowe chronią nasze stawy i umożliwiają utrzymanie równowagi podczas ćwiczeń. W zależności od rodzaju aktywności możesz zdecydować się na matę uniwersalną, matę do jogi lub do fitnessu. Warto pamiętać, że przy ćwiczeniach siłowych maty powinny być grubsze. Zawsze też muszą być dostosowane do naszego wzrostu. Dobra mata do ćwiczeń powinna być również łatwa w czyszczeniu, ponieważ ma kontakt z naszą skóra i podłożem. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium