Dzieci często lubią stawiać czoła nowym wyzwaniom, a motywacji i determinacji mogłoby pozazdrościć im wielu dorosłych. W uczeniu się pomaga im naturalna zdolność do szybkiego przyswajania informacji i doskonalenia umiejętności. Dlatego pierwsze lata są najlepszym czasem na zdobywanie nowych umiejętności.
Jedną ze zdobywanych umiejętności jest jazda na rowerze. Najpierw rodzice dziecka decydują się na rowerek biegowy, który wspomaga doskonalenie zdolności chodzenia i utrzymywania równowagi. Później przychodzi pora na wdrożenie elementów jazdy – do tego rowerek trójkołowy z pedałami jest doskonałym wyborem.
Gdy rodzice zaczynają szukać odpowiedniego rowerka dla swojego dziecka, mają do wyboru wiele wariantów. Dlatego warto zapoznać się z praktycznymi wskazówkami, aby ułatwić sobie podjęcie decyzji. Dowiedz się, jaki rowerek będzie najlepszy dla Twojego dwulatka i przyjrzyj się lepiej kilku konkretnym modelom.
Jakie korzyści małemu dziecku daje jazda na rowerku?
Mogłoby się wydawać, że rowerek służy głównie rozwojowi zdolności motorycznych. Bez wątpienia jazda pozytywnie wpływa na wzmocnienie mięśni oraz poprawę koordynacji ruchów koniecznych do pedałowania, sterowania kierownicą i zatrzymywania się. Okazuje się, że przy okazji maluch może nauczyć się o wiele więcej np. postrzegania przestrzeni wokół siebie. Dziecko musi zwracać uwagę na otoczenie i intuicyjnie uczy się oceny prędkości i odległości.
Nie da się też ukryć, że nauka jazdy na rowerze jest też lekcją cierpliwości. Trzeba podejmować wiele prób, zanim opanuje się jakąś zdolność na satysfakcjonującym poziomie. W ten sposób dziecko uczy się też, że drobne niepowodzenia nie oznaczają porażki, a są jedynie częścią procesu uczenia się.
Jakie cechy powinien mieć idealny rowerek trójkołowy dla 2-latka?
Szukając idealnie dopasowanego rowerka, warto przygotować sobie kryteria, które ułatwią przeprowadzenie selekcji. Sprawdź, czym powinien charakteryzować się model dopasowany do potrzeb małego dziecka.
Stabilność i bezpieczeństwo
Trzecie kółko to nie jedyny element budowy rowerka, który wpływa na jego stabilność. Poza tym liczy się jeszcze rozstaw osi oraz wysokość siodełka. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, wybierz model z szeroko rozmieszczonymi kołami i nisko osadzonym siedziskiem – to zmniejszy ryzyko upadku.
Regulowane siedzisko i kierownica
Nie powinno się kupować zbyt dużego rowerka, aby starczył na dłużej. Takie podejście obniży dziecku komfort jazdy. Zamiast tego warto zwrócić uwagę na modele pozwalające regulować wysokość siodełka. W ten sposób rowerek będzie „rosnąć" wraz z dzieckiem. To ma też pozytywny wpływ na chęć jazdy malucha. Może on przyzwyczaić się do jednego modelu i potencjalnie trudno byłoby mu się z nim rozstać, gdyby pojawiła się taka konieczność.
Ogumienie
Miękkie i zarazem szerokie opony lepiej sprawdzą się w przypadku mniejszych dzieci. Zapewniają one lepszą przyczepność i podnoszą komfort jazdy.
Bezpieczne materiały i odpowiednia budowa
Wszystkie części powinny być solidnie wykonane. Należy też wystrzegać się modeli z ostrymi krawędziami bądź niepotrzebnymi wystającymi elementami. Takie dodatki mogłyby zagrażać bezpieczeństwu. Poza tym warto decydować się na materiały łatwe do wyczyszczenia.
Atrakcyjny wygląd
Wygląd jest ważny nie tylko dla rodziców, Maluchom najczęściej podobają się żywe kolory, które kojarzą im się z zabawą i radością.
Dodatkowe funkcjonalności
„Trójkołowce" dla dzieci mogą mieć różne dodatki wpływające na wrażenia dzieci podczas jazdy. Z perspektywy opiekuna pomocny może okazać się uchwyt pozwalający na prowadzenie rowerka podczas jazdy. To zwiększa jego stabilność i tym samym zmniejsza ryzyko upadku. Z punktu widzenia dziecka jednak znacznie ciekawsze okażą się takie akcesoria jak klaksony i koszyki, w których można wozić m.in. ulubione zabawki.
Sprawdź różne modele rowerków trójkołowych dostosowanych do potrzeb 2-latków
Jeżeli szukasz prostego modelu spełniającego normy bezpieczeństwa, świetnym wyborem będzie rowerek trójkołowy 3w1. Może on zostać przekształcony w chodzik albo rowerek balansowy. Jest dostępny w dwóch kolorach – różowym i niebieskim. Na jego korzyść przemawia też atrakcyjna cena, która nieznacznie przekracza 200 złotych.
W poszukiwaniu bardziej zaawansowanego rowerka warto zwrócić uwagę na wariant 4w1. Ma uchwyt do prowadzenia, więc dziecko może jeździć z pełną asekuracją drugiej osoby. Do wyboru również są dwa kolory – niebieski i różowy.
Dwulatek na rowerku trójkołowym – zasady bezpiecznej jazdy
Producenci dbają o to, by rowerki spełniały wszystkie standardy bezpieczeństwa. Niemniej nadal trzeba wykazać się odpowiedzialnością podczas jazdy. By zminimalizować ryzyko, trzeba postępować wedle zasad opisanych poniżej.
Obowiązkowy kask
Dziecko powinno zawsze nosić kask podczas jazdy. Przy zakupie upewnij się, że dany model spełnia normy bezpieczeństwa. Postaraj się też jak najlepiej dopasować rozmiar. Pamiętaj też o zapięciu kasku, kiedy dziecko wsiada na rower.
Odpowiednie obuwie i ubrania
Obuwie powinno zostać dostosowane do jazdy na rowerze. Należy zadbać o to, by rozmiar został dobrze dopasowany, a podeszwa była wykonana z antypoślizgowego materiału. Zwróć też uwagę na pozostałe elementy odzieży. Dziecko musi czuć się komfortowo, ale trzeba też unikać zbyt luźnych ubrań, bo mogłyby zaplątać się w niektóre części rowerka.
Ciągła opieka dorosłych
Bardzo ważny i obowiązkowy jest nadzór dorosłych. Dwuletnie dziecko nigdy nie powinno zostawać bez opieki podczas jazdy na rowerze. Opiekun musi znajdować się w pobliżu, aby szybko interweniować, gdy pojawi się taka potrzeba.
Zwracaj uwagę na otoczenie
Postaraj się też zaplanować trasę w okolicy dostosowanej do możliwości Twojego dziecka. Rowerki trójkołowe są dostosowane do jazdy po płaskiej i równej powierzchni. Unikaj wyboistych nawierzchni. Staraj się też trzymać z dala od ruchu ulicznego, stawów i innych miejsc, które mogą być niebezpieczne.
Dopasowany model
Gdy rozglądasz się za odpowiednim rowerkiem, pamiętaj o wybraniu modelu, który jest dostosowany do wzrostu i umiejętności dziecka. Maluch powinien swobodnie dosięgnąć do pedałów, stabilnie siedzieć na siodełku i nie mieć problemu z manewrowaniem kierownicą.
Systematyczne sprawdzanie rowerka
Postaraj się też od czasu do czasu sprawdzać stan techniczny rowerka. Taki przegląd nie powinien zajmować wiele czasu, a może pozwolić zauważyć usterki, które potencjalnie mogłyby doprowadzić do wypadku.