Tanio w Costway.pl

Jaki plecak i walizka dla ucznia?

Liście powoli spadają z drzew, bociany szykują się do odlotu, a rano czuć powiew chłodnego powietrza – wrzesień coraz bliżej, a to oznacza, że to najwyższy czas rozpocząć przygotowania do nowego roku szkolnego. Jednym z niezbędnych akcesoriów przyszłego ucznia jest oczywiście dobry plecak szkolny. Zastanawiasz się, jaki model wybrać? Nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Sprawdź ten poradnik!

Jak wybrać plecak do szkoły?

Rozpoczęcie roku szkolnego to duże wydarzenie zarówno dla ucznia, jak i jego rodziców. W końcu nie codziennie rozpoczyna się nowy etap w życiu! Nic dziwnego, że opiekunowie starają się, jak najlepiej przygotować do tego wydarzenia i przykładają dużą wagę do wyboru odpowiednich akcesoriów szkolnych. Jednym z najważniejszych elementów wyprawki szkolnej jest tornister. Nie wiesz, jak wybrać plecak do szkoły, który będzie spełniać te wszystkie wymagania? To nic trudnego! Wystarczy dobrze przeanalizować dostępną ofertę i wziąć pod uwagę kilka czynników podczas wyboru tornistra.

Plecak i walizka dla dziecka bagaż podręczny COSTWAY

Plecak i walizka dla dziecka bagaż podręczny COSTWAY

 

Jaki powinien być dobry plecak dla pierwszoklasisty?

Dziecko, które idzie do pierwszej klasy, często potrzebuje bardzo wielu rzeczy, przez co rodzice szukają plecaka, który to wszystko pomieści. Jednak to duży błąd! Warto wiedzieć, że w większości sal w szkołach są szafki, w których maluchy mogą pozostawić przybory, a tym samym nie dźwigać ich codziennie. Mimo to są rzeczy, które uczeń musi ze sobą mieć takie, jak zeszyt, podręcznik, ćwiczenia, piórnik i śniadaniówkę. Dlatego pierwszy plecak do szkoły powinien mieć:

 • co najmniej dwie przegródki – jedną na książki, a drugą na jedzenie, aby zachować porządek, a dodatkowo zapobiec zniszczeniu zeszytów przez np. zmiażdżone owoce,
 • funkcjonalne kieszenie po bokach plecaka – to idealne miejsce do przechowywania bidonu z wodą lub nawilżanych chusteczek. Dzięki temu, jeśli butelka przez przypadek się otworzy, to nie zmoczy książek w środku,
 • profilowane i usztywniane plecy – jest to potrzebne dla zachowania odpowiedniej cyrkulacji powietrza między plecami dziecka, a plecakiem. Dodatkowo np. usztywnienie w plecakach dostępnych w ofercie costway.pl pozwala zachować prawidłową postawę ciała i wykształcić u pociechy właściwe nawyki noszenia tornistra,
 • elementy odblaskowe. Jesienią i zimą zmrok zapada bardzo szybko, przez co maluch, wychodząc ze szkoły może być niewidoczny dla uczestników ruchu drogowego. Odblaski na plecaku zapewnią mu bezpieczeństwo podczas poruszania się po chodniku. Jest to ważne nawet wtedy, gdy samodzielnie odbierasz pociechę ze szkoły. 

Jednak to nie wszystkie elementy, które są ważne przy wyborze tornistra dla 7-latka. Istotny jest także jego design. Dlatego po wyselekcjonowaniu plecaków, które spełniają Twoje oczekiwania pod względem technicznym, pozwól pociesze wybrać model, który jest najbardziej w jego guście. Jeśli plecak będzie mu się podobać, to dziecko będzie chętniej chodzić z nim do szkoły, mimo pierwszych obaw.

Dodatkowo pamiętaj, że 7-latek, który rozpoczyna naukę w pierwszej klasie, jest bardzo podekscytowany tym faktem. Dlatego warto włączyć go w przygotowania do szkoły oraz kompletowanie wyprawki. Dzięki temu maluch poczuje się bardziej odpowiedzialny za naukę i powoli zacznie wdrażać się w nowy system.

Plecak i walizka dla dziecka bagaż podręczny COSTWAY

Plecak i walizka dla dziecka bagaż podręczny COSTWAY

 

Jaki plecak szkolny dla czwartoklasisty wybrać?

Wybór plecaka dla czwartoklasisty to dla wielu osób większe wyzwanie niż w przypadku ucznia, który rozpoczyna naukę w szkole. Na tym szczeblu edukacji zmienia się system nauczania – ze zintegrowanego na podzielony na przedmioty. W związku z tym dziecko musi codziennie nosić zeszyty i książki na wszystkie lekcje oraz potrzebne przybory. Do tego w plecaku dla czwartoklasistki nie może zabraknąć śniadaniówki i napoju. Aby tornister mógł to wszystko pomieścić, powinien mieć:

 • 2-3 przegrody, w tym jedną na książki i teczki w formacie A4. Dzięki temu podziałowi w środku z łatwością zmieszczą się podręczniki, prace plastyczne, zeszyty i śniadanie bez ryzyka, że coś się uszkodzi lub poplami,
 • dodatkowe kieszonki wewnątrz np. na chusteczki, portfel lub telefon, które będą ukryte i niedostępne dla innych,
 • dwie kieszenie po bokach tornistra na napój lub chusteczki nawilżane. Dzięki temu nie trzeba będzie nosić wody wewnątrz plecaka, co zapobiegnie przypadkowemu zmoczeniu książek i pozwoli utrzymać porządek w jego wnętrzu,
 • dodatkowy uchwyt na worek ze strojem gimnastycznym lub butami na zmianę, aby maluch nie musiał wciskać go między książki lub nosić go w rękach i o nim nie zapomniał np. podczas wychodzenia z domu.

Oprócz tego tornister powinien być lekki. Plecak do 4 klasy razem z wyposażeniem nie powinien ważyć więcej niż 15% wagi dziecka. Jest to bardzo istotne dla jego zdrowia i prawidłowego rozwoju kręgosłupa. Alternatywą jest model na kółkach, a'la walizka, którą można swobodnie ciągnąć za sobą bez konieczności dźwigania na plecach. Ten tornister sprawdzi się dla uczniów szkół parterowych, w których pociecha nie będzie musiała wnosić walizki po schodach, a także dla dzieci, które chodzą do placówki na piechotę. 

Dodatkowo warto zadbać o to, aby plecak szkolny dla chłopca do 4 klasy, jak i dla dziewczynki, miał odpowiednio wyprofilowane plecy, które zapobiegną nadmiernemu poceniu się pociechy. Ważne są także szerokie i miękkie szelki, które nie będą nieprzyjemnie cisnąć w ramiona i pozwolą utrzymać prawidłową postawę ciała.

Plecak i walizka dla dziecka bagaż podręczny COSTWAY

Plecak i walizka dla dziecka bagaż podręczny COSTWAY

Dobry plecak szkolny – czym się wyróżnia?

Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze tornistra dla swojego ucznia? Dobry plecak do szkoły, oprócz licznych przegródek i profilowanych pleców, powinien:

 • mieć regulowane szelki, aby można było go dopasować do budowy ciała dziecka,
 • być wykonany z wysokiej klasy materiałów, które są odporne na ścieranie i częste użytkowanie. Dobrym wyborem jest np. tworzywo ABS pokryte warstwą odporną na wodę i zarysowania. Taki tornister z pewnością przetrwa lata!
 • mieć dodatkowe wzmocnienia na dnie. Dzięki temu materiał nie przedrze się zbyt szybko od noszenia książek i wybrany tornister posłuży przez długi czas,
 • być zaprojektowany w zabawny sposób, aby maluch chętnie go nosił,
 • mieć wygodny uchwyt do powieszenia go na haczyku przy ławce, aby móc utrzymać porządek w klasie.

Pamiętaj, że od tego, jaki model wybierzesz, zależy zdrowie Twojej pociechy, dlatego nie warto oszczędzać! 

Plecak to niezbędny atrybut każdego ucznia. Zadbaj o to, aby był wygodny i miał modny design, a dziecko z pewnością chętnie i z uśmiechem będzie maszerować do szkoły. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium