Jaki plecak dla pierwszaka – wybieramy plecak dla pierwszoklasisty

Twoja pociecha od września stanie się uczniem pierwszej klasy? Z pewnością jest to dla niego ważny moment w życiu, dlatego chcesz, jak najlepiej, przygotować go do tego wydarzenia. Jednak nie wiesz, od czego zacząć? Pierwszy krok to wybór dobrego plecaka dla pierwszaka, w którym dziecko będzie mogło zabrać ze sobą wszystkie potrzebne rzeczy. Dowiedz się, jaki tornister dla pierwszoklasisty wybrać.

Jaki powinien być plecak dla pierwszoklasisty?

Choć na rynku znajduje się wiele plecaków, które są dedykowane najmłodszym uczniom, nie każdy z nich będzie odpowiedni dla pierwszoklasisty. Jeśli zależy Ci na tym, żeby pociecha miała prawidłową postawę ciała, nie miała problemów z kręgosłupem w przyszłości i z uśmiechem na ustach maszerowała do szkoły, powinieneś uważnie dobierać tornister. Pomogą Ci w tym nasze wskazówki.

Plecak i walizka dla dziecka bagaż podręczny COSTWAY

Plecak i walizka dla dziecka bagaż podręczny COSTWAY

 

Plecak dla pierwszoklasisty - na co zwrócić uwagę?

Wybór pierwszego tornistra dla ucznia to prawdziwe wyzwanie dla wielu rodziców. W końcu od tego zależy zdrowie maleństwa. Noszenie niewłaściwie dobranego plecaka niesie ze sobą wiele przykrych konsekwencji, np. nieprawidłowa postawa ciała, tzw. skoliotyczna, ból kręgosłupa, bioder i kolan oraz nadmierne napięcie w barkach. Z pewnością chcesz tego uniknąć, ale nie wiesz, jaki plecak do szkoły dla pierwszoklasisty z oferty costway.pl będzie najlepszy? Oto na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze tornistra dla swojego ucznia.

  • Konstrukcja – wybrany plecak powinien mieć usztywnione plecy pianką lub gąbką, które ułatwiają utrzymanie właściwej postawy ciała oraz zapobiegają garbieniu się. Zaletą tornistra ze sztywną konstrukcją jest również to, że można równomiernie ułożyć rzeczy w środku tak, aby nie uwierały i nie powodowały nacisku na jedną stronę pleców. Co więcej, taki plecak łatwiej jest ustawić pod ławką, dzięki czemu w klasie jest bezpieczniej.
  • Szelki – tornister powinien mieć szerokie, miękkie i przede wszystkim regulowane szelki, które dobrze przylegają do ramion dziecka, nie uwierają i nie uciskają ciała. Dodatkowo powinny być odpowiednio długie, aby ściąganie oraz zakładanie plecaka było łatwe i nie wymagało pomocy ze strony osób trzecich. Oprócz szelek na ramionach, tornister powinien zawierać także pasek piersiowy, który zapobiegnie jego zsuwaniu się z pleców podczas chodzenia i biegania.
  • Materiał – dzieci rzadko używają plecaka we właściwy sposób. Często ciągną go po ziemi, siedzą na nim lub rzucają. Aby tornister mógł wytrzymać takie traktowanie, musi być wykonany z wysokiej klasy materiałów. Dobrym pomysłem jest wybranie modelu zrobionego z tworzywa ABS pokrytego warstwą odporną na działanie wody i zarysowania. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że plecak posłuży przez długie lata. Mile widziane są także dodatkowe wzmocnienia na dnie oraz rogach tornistra.

Warto również zadbać o to, żeby plecak miał mocny i gruby zamek, który nie uszkodzi się mimo częstego użytkowania lub nacisku. 

Plecak i walizka dla dziecka bagaż podręczny COSTWAY

Plecak i walizka dla dziecka bagaż podręczny COSTWAY

 

Jaki rozmiar plecaka dla pierwszoklasisty?

Dziecko, które rozpoczyna swoją naukę ze szkołą nie potrzebuje dużego tornistra, który przypomina model turystyczny. Jednak nie może też nosić małego plecaczka, który pamięta czasy przedszkolne. Pierwszy tornister szkolny powinien być:

  • dopasowany do potrzeb ucznia – warto przed zakupem plecaka skontaktować się z nauczycielem dziecka i zapytać o to, jakie rzeczy pociecha będzie musiała codziennie nosić ze sobą do szkoły. W wielu klasach znajdują się szafki, w których uczniowie mogą przechowywać potrzebne materiały, akcesoria rysunkowe, jak i książki, dzięki czemu nie muszą ich dźwigać każdego dnia. Jeśli tak jest, można zrezygnować z dużego plecaka. Natomiast, jeśli w szkole nie ma szafek, wybierz większy model,
  • dostosowany do budowy ciała dziecka – według wytycznych ortopedów szerokość tornistra nie może być większa niż szerokość jego ramion. Co więcej, plecak nie może sięgać dalej niż 8 cm poniżej talii. Dodatkowo szelki nie mogą wrzynać się w ramiona ani prowadzić do drętwienia rąk. Aby mieć pewność, że wybrany tornister spełnia te wymagania, należy przymierzyć go przed zakupem.

Do szkoły najlepiej sprawdzą się modele o pojemności 10-20 l. W takim plecaku z łatwością zmieszczą się wszystkie potrzebne artykuły piśmiennicze wraz ze śniadaniówką i wodą. 

Plecak i walizka dla dziecka bagaż podręczny COSTWAY

Plecak i walizka dla dziecka bagaż podręczny COSTWAY

 

Ile powinien ważyć dobry plecak dla pierwszoklasisty?

Dobry plecak dla ucznia pierwszej klasy powinien razem z wyposażeniem ważyć nie więcej niż 10-15% masy ciała dziecka. Jednak nie zawsze tak jest. Czy wiesz, że prawie 60% uczniów klas I-III szkoły podstawowej nosi zbyt ciężki tornister, który bardzo negatywnie wpływa na ich samopoczucie oraz zdrowie? Wiele dzieci w tym wieku narzeka na bóle kręgosłupa, jednak ich rodzice nie zawsze zdają sobie sprawę, z czego wynikają te problemy. A wystarczy zmienić tornister na lżejszy model, aby zmniejszyć dolegliwości bólowe i sprawić, że chodzenie do szkoły znów stanie się przyjemnością. 

Nie wiesz, jak wybrać plecak dla pierwszoklasisty, który będzie odpowiednio lekki? Czy ten co waży 700 g będzie odpowiedni? A może ten o wadze 1kg? Aby ustalić, ile powinien ważyć pusty tornister, zacznij od zważenia dziecka i obliczenia 10-15% z tej wartości – dzięki temu ustalisz, ile powinien ważyć plecak razem z wypełnieniem. Następnie zważ wyposażenie, które dziecko będzie musiało nosić do szkoły i odejmij tę wartość od wagi plecaka z wypełnieniem. 

Dzięki temu działaniu dowiesz się, ile powinien ważyć pusty tornister Twojego dziecka. Ta uzyskana wartość powinna stanowić dla Ciebie podstawowe kryterium przy wyborze plecaka dla pierwszoklasisty.

Plecak i walizka dla dziecka bagaż podręczny COSTWAY

Plecak i walizka dla dziecka bagaż podręczny COSTWAY

 

O czym pamiętać podczas pakowania pierwszego plecaka do szkoły?

Spędziłeś godziny na zastanawianiu się, jaki plecak dla dziecka do pierwszej klasy wybrać? Twoje starania mogą "spełznąć na niczym", jeśli tornister nie będzie prawidłowo zapakowany. Co więcej, nawet najlepszy plecak nie zapobiegnie wadom kręgosłupa, jeśli pociecha będzie nosić go np. na jednym ramieniu lub ciągnąć za sobą po ziemi. Dlatego po zakupie tornistra pokaż dziecku, jak należy prawidłowo go pakować, czyli:

  • układać najcięższe rzeczy na dnie, a najlżejsze u góry,
  • książki i teczki w formacie A4 umieszczać przy plecach, a małe zeszyty z przodu plecaka,
  • napoje i jedzenie wkładać do osobnej przegródki, aby nic się nie zabrudziło,
  • telefon i pieniądze chować w kieszonkach wewnątrz plecaka, aby się nie zgubiły.

Warto również nauczyć dziecko, aby nie zabierało do szkoły zabawek, które mogłyby niepotrzebnie obciążać kręgosłup i aby nosiło plecak na założony na oba ramiona.

Zakup plecaka dla pierwszoklasisty to z pewnością bardzo ekscytujący moment i sposób na przygotowanie się do nadchodzących zmian. Dlatego nie zapomnij włączyć pociechę w poszukiwania idealnego tornistra i ciesz się wspólnie spędzonym czasem!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium