Jak urządzić kuchnię marzeń?

Planujesz remont kuchni i zastanawiasz się, od czego zacząć? A może potrzebujesz porady w kwestii wyboru oraz ustawienia niezbędnych sprzętów i mebli? W naszym artykule znajdziesz przydatne wskazówki, dzięki którym urządzisz kuchnię w taki sposób, by później wygodnie było z niej korzystać. Przygotowaliśmy porady zarówno dla właścicieli niewielkich, jak i przestronnych mieszkań – zarówno dla singli, jak i par oraz całych rodzin. Zawarte w poniższym tekście informacje przydadzą Ci się niezależnie od tego, czy posiadasz osobną kuchnię, czy salon z aneksem. Zapraszamy do lektury!

Aranżacja kuchni w pigułce

W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:

  • Co wziąć pod uwagę, urządzając kuchnię?
  • Czym jest zasada trójkąta roboczego i jak zastosować ją w praktyce?
  • Jakie są możliwe układy mebli i sprzętów w kuchni?
  • Od czego zacząć pracę nad projektem wnętrza?
  • Jakie są zalety i wady gotowych mebli oraz zabudowy na wymiar?
  • Czy w kuchni powinny znaleźć się dodatki?

Recepta na funkcjonalną kuchnię

Nie istnieje jedna sprawdzona recepta na to jak funkcjonalnie urządzić kuchnię. W jednym przypadku lepiej sprawdzi się układ z dwoma rzędami szafek, a w innym – minimalistyczny aneks wyposażony jedynie w najpotrzebniejsze meble i urządzenia kuchenne. Dzieje się tak dlatego, że parametry pomieszczeń oraz potrzeby ich użytkowników mogą być bardzo zróżnicowane. Inaczej projektuje się kuchnię dla rodziny z małymi dziećmi, w której domowe obiady to podstawa, a inaczej dla singla, który często stołuje się na mieście. Istnieje jednak wiele pomocnych niepisanych zasad, które mogą Ci pomóc w stworzeniu aranżacji dostosowanej do Twoich aktualnych potrzeb. Jeśli weźmiesz je pod uwagę, łatwiej Ci będzie urządzić trafiającą w Twoje gusta i jednocześnie funkcjonalną kuchnię.

2 drewniane hokery z obrotowym siedziskiem 49 x 53 x 108 cm COSTWAY

2 drewniane hokery z obrotowym siedziskiem 49 × 53 × 108 cm COSTWAY

 

Co wziąć pod uwagę, urządzając kuchnię?

Na samym początku, zanim jeszcze weźmiesz się za tworzenie projektu (lub zlecisz to profesjonaliście), zastanów się nad kilkoma rzeczami. Przede wszystkim określ, do jakich celów będzie Ci służyć kuchnia. Może to wydawać się oczywiste, jednak wbrew pozorom ta przestrzeń często nie jest przeznaczona wyłącznie do przyrządzania posiłków. Może stanowić również miejsce spotkań ze znajomymi lub dziecięcych zabaw. Ponadto, jeśli jest na tyle duża, często pełni też funkcję jadalni lub domowego biura. Z tego pomieszczenia można więc korzystać na wiele różnych sposobów. Warto zatem urządzić kuchnię w taki sposób, by uwzględnić potrzeby wszystkich użytkowników – w tym ich wzrost czy ograniczone możliwości ruchowe. Należy pamiętać, że kiedy w domu są małe dzieci, wszystkie pomieszczenia powinny być odpowiednio zabezpieczone.

Osobne pomieszczenie czy aneks kuchenny?

Najbardziej podstawową kwestią jest wybór pomiędzy aneksem a osobnym pomieszczeniem kuchennym. Jeśli w wyraźny sposób nie ogranicza Cię metraż mieszkania, zastanów się, które rozwiązanie będzie dla Ciebie optymalne. Każde z nich ma bowiem zestaw cech, które dla jednych mogą stanowić zaletę, a dla innych – wadę.

Aneks kuchenny

Oddzielna kuchnia

Kuchnia reprezentacyjna, widoczna z salonu

Pomieszczenie ukryte przed wzrokiem gości

Możliwość przyrządzania posiłków w trakcie rozmowy z gośćmi lub domownikami w salonie

W czasie gotowania brak możliwości rozmowy z osobami w salonie

Przenikanie zapachów z kuchni do salonu

Możliwość ograniczenia zapachów kuchennych w pozostałych częściach domu

Optyczne powiększenie nawet niewielkiej kuchni

Kuchnia mniej przestronna

Szybkie przenoszenie naczyń na stół

Konieczność przenoszenia naczyń na większą odległość (chyba że kuchnia pełni jednocześnie funkcję jadalni)


To, czy bardziej skłaniasz się ku otwartej kuchni, czy wolisz by pozostała ona przestrzenią nieco bardziej prywatną, oddzieloną ścianami od pozostałych części domu, zależy wyłącznie od Twoich preferencji. Duże znaczenie ma też metraż pokoju oraz to, jak planujesz go wykorzystywać. Czasami aneks kuchenny to idealny sposób na zyskanie dodatkowego miejsca. Innym razem może się nie sprawdzić – zwłaszcza jeśli masz do zagospodarowania już i tak dużą przestrzeń.

Stół barowy z kubełkiem do lodu COSTWAY

Stół barowy z kubełkiem do lodu COSTWAY

 

Dlaczego warto stosować zasadę trójkąta roboczego?

Kuchnia urządzona zgodnie z zasadami ergonomii to funkcjonalna kuchnia. Zasada trójkąta roboczego pozwala zachować najlepszy układ kluczowych obszarów. Dzięki temu można uniknąć z jednej strony ciasnoty i ograniczającego ruchy ustawienia mebli, a z drugiej – zbyt dużych odległości pomiędzy strefami, co również utrudniałoby gotowanie, sprzątanie po każdym posiłku oraz przechowywanie żywności. Jeśli tylko jest to możliwe, warto dążyć do tego, aby ustawienie kuchenki, zlewozmywaka i lodówki przypominało trójkąt roboczy. Wówczas korzystanie z nich będzie łatwe i przyjemne, a optymalne odstępy sprawią, że nie będzie trzeba robić dodatkowych kroków. Zapobiegnie to na przykład dalszemu brudzeniu podłogi podczas sprzątania po przygotowywanym posiłku, bo nie będzie potrzeby przenoszenia naczyń na drugi koniec kuchni.

Jaki układ mebli i sprzętów wybrać?

Czy funkcjonalnie urządzić kuchnię jest tym samym, co zadbanie o jej ergonomię? Tak, ale nie tylko. Ważne jest również dopasowanie układu i rozmiarów mebli i sprzętów do przestrzeni, którą masz do dyspozycji. Wiadomo, że inaczej zaaranżujesz wąską kuchnię, a inaczej obszerne pomieszczenie z jadalnią. W obu przypadkach trzeba będzie jednak dobrać optymalne rozwiązanie, jeśli chodzi o układ wyposażenia, co pozwoli maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Ze względu na ustawienie mebli i sprzętów kuchnie można podzielić na:

  • jednorzędowe,
  • dwurzędowe,
  • w kształcie litery L,
  • w kształcie litery U,
  • z wyspą,
  • z półwyspem.

Kuchnia w ustawieniu liniowym

W przypadku kuchni jednorzędowej lub dwurzędowej mówimy o liniowym ustawieniu mebli i sprzętów. W pierwszym z nich zasada trójkąta równobocznego może być zachowana tylko po części, bowiem całe wyposażenie znajduje się na jednej ścianie. Takie rozwiązanie może okazać się dobrym wyborem na przykład wtedy, gdy do dyspozycji masz niewielki aneks i nie chcesz dodatkowo zabudowywać go od strony salonu. Z kolei rozwiązanie dwurzędowe to ustawienie, w którym meble umieszcza się w dwóch równoległych liniach. Dzięki temu strefa przechowywania może być naprawdę spora, a wiszące szafki mogą znajdować się albo po jednej, albo po dwóch stronach pomieszczenia. Taki układ najlepiej sprawdzi się w zamkniętej kuchni – w tym w tej wąskiej.

 

 

Nowoczesna kuchnia

Źródło: pixabay.com

 

Jak dobrać funkcjonalne oświetlenie kuchni?

Załóżmy, że wiesz już, który układ mebli i pozostałego wyposażenia kuchennego jest dla Ciebie optymalny. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretne meble, rozważ jeszcze kwestię oświetlenia. By móc je zamontować będziesz potrzebować instalacji dopasowanej do rozmieszczenia poszczególnych sprzętów AGD oraz lamp. Trzeba się tym zająć jeszcze przed montażem wyposażenia. Zastanów się, gdzie będziesz potrzebować oświetlenia ogólnego, a gdzie punktowego. Z pewnością przyda się co najmniej jedna lampa umieszczona na suficie, a w przypadku przestronnego pomieszczenia – nawet kilka. Nie możesz również pominąć mniejszych lampek oświetlających konkretną strefę. Będą one potrzebne szczególnie nad blatem roboczym, zlewozmywakiem czy przy kuchennej wyspie. Podczas doboru oświetlenia należy wziąć pod uwagę nie tylko funkcjonalność i wygląd samych lamp, ale również rodzaj żarówek. Światło powinno umożliwiać wygodną pracę nad przyrządzaniem posiłków czy zmywaniem – bez męczenia wzroku.

Jak wybrać blat kuchenny?

Kolejnym aspektem, który wpływa na ergonomię pomieszczenia, jest blat roboczy. Powinien on znajdować się na odpowiedniej wysokości, mieć dogodną długość i szerokość oraz być wykonany z solidnych materiałów, odpornych na uszkodzenia i nasiąkanie wodą. Wysokość blatu kuchennego najlepiej jest dostosować do potrzeb osób, które najczęściej z niego korzystają. Powinny móc go swobodnie użytkować na stojąco, bez konieczności garbienia się czy nienaturalnego unoszenia rąk. Warto zadbać także o to, by blat roboczy miał odpowiednią wielkość i umożliwiał umieszczenie składników potrzebnych do przyrządzenia danej potrawy blisko siebie, dzięki czemu nie trzeba co chwilę sięgać do lodówki. Ważnym aspektem jest też tworzywo, z którego wykonano blat kuchenny. Możesz wybierać pomiędzy konglomeratem, kamieniem, drewnem lub laminatem. Każdy z nich posiada indywidualne cechy, z którymi warto zapoznać się przed dokonaniem wyboru, szczególnie jeśli chodzi o główny blat roboczy.

Stół składany 3w1 COSTWAY

Stół składany 3w1 COSTWAY

 

Zabudowa na wymiar czy gotowe meble kuchenne?

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę przy urządzaniu kuchni? Jeśli chodzi o meble, masz do wyboru dwa rozwiązania: albo zdecydujesz się na zabudowę robioną na wymiar, pod konkretne wnętrze, albo na jeden z gotowych zestawów. Wyposażenie tworzone na indywidualne zamówienie jest droższe, ale też precyzyjniej dopasowane do parametrów pomieszczenia. Umożliwia również optymalne wykorzystanie przestrzeni, gdy jest ona mało ustawna, bardzo wąska lub o nieregularnych kształtach. Warto przemyśleć ich wybór także wtedy, gdy szukasz umeblowania spełniającego niestandardowe wymagania, np. przeznaczonego dla bardzo niskich lub bardzo wysokich osób. Gotowe meble kuchenne są natomiast tańszym wyjściem, często dostępnym od ręki. Sprawdzają się w prostokątnych lub kwadratowych kuchniach zwykłej wielkości, a dzięki szerokiemu wyborowi produktów na rynku każdy może znaleźć meble w takim stylu, jaki mu odpowiada.

Rola dodatków w aranżacji kuchni

Na sam koniec, gdy już uda Ci się funkcjonalnie urządzić kuchnię, możesz skupić się na drobnych akcentach. Tak jak w innych pomieszczeniach w domu, tak i tutaj warto wprowadzić kilka dodatków, które ożywią przestrzeń i uczynią ją bardziej spójną. Ponieważ w kuchni nie ma miejsca na przypadkowe przedmioty, dodatki nie powinny być wyłącznie ozdobami, ale także pełnić praktyczne funkcje. Możesz więc wybrać atrakcyjne podkładki pod gorące naczynia i powiesić je na haczykach nad blatem albo zdecydować się na elegancki fartuszek, który zawsze będzie wisiał na drzwiach piekarnika. Ciekawym pomysłem będzie zakup ładnego przyprawnika lub wyróżniającego się kolorystycznie zestawu noży. Wiele zależy od Twojej kreatywności oraz gustu. Po umieszczeniu w kuchni ostatnich elementów wystroju wreszcie przyjdzie czas na korzystanie z wymarzonej, pięknej i funkcjonalnej kuchni. Wtedy zobaczysz, że zadbanie o wszystkie omówione przez nas aspekty się opłaciło.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium