Jak urządzić garaż? Sprawdzone pomysły na funkcjonalne wyposażenie garażu

Garaż to miejsce, które może pełnić różne funkcje. Przede wszystkim służy do przechowywania samochodu, rowerów i innych pojazdów. Bardzo często wykorzystywany jest również jako pomieszczenie do majsterkowania, magazynowania rzadziej używanych sprzętów, a nawet do wykonywania treningu siłowego. Wyposażenie garażu powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb właściciela oraz do funkcji, jakie garaż ma pełnić.

Regulowany stół warsztatowy z uniwersalnymi kółkami COSTWAY

Regulowany stół warsztatowy z uniwersalnymi kółkami COSTWAY

 

Jak zagospodarować garaż?

Jakie elementy trzeba wziąć pod uwagę, urządzając garaż? Aranżacja tego pomieszczenia powinna być bardzo dobrze przemyślana. Chodzi przecież o to, żeby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i tak zagospodarować wnętrze, by mogło pełnić określone funkcje. Garaż służy przede wszystkim jako zadaszone stanowisko postojowe dla auta, ale możesz również wyznaczyć w nim strefę warsztatową, przydomową spiżarnię i magazyn czy miejsce na małą siłownię. Wszystko zależy od Twoich oczekiwań oraz wielkości garażu.

Garaż – funkcjonalne miejsce postojowe dla samochodu

W wielu przypadkach garaż ma przede wszystkim pełnić funkcję zadaszonej przestrzeni do parkowania pojazdu. Standardowo zakłada się, że samochód potrzebuje miejsca o minimalnych wymiarach 2,3 m szerokości na 5 m długości. W takich warunkach do auta da się wygodnie wsiadać i wysiadać, a także swobodnie przemieszczać wokół niego.

Jeśli masz garaż o większym metrażu, możesz go wykorzystać także w inny sposób. W niektórych przypadkach znajdzie się tu wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie dwóch samochodów, choć dostępną powierzchnię możesz równie dobrze przeznaczyć na blat roboczy, regały, haki garażowe lub domową siłownię.

 Metalowy regał magazynowy z 5 półkami COSTWAY

Metalowy regał magazynowy z 5 półkami COSTWAY

 

Garaż w bryle budynku i garaż wolnostojący

Garaż w bryle budynku to integralna część domu. Taka przestrzeń powinna być estetyczna, ciepła i czysta. W tym przypadku bardzo duże znaczenie dla aranżacji będzie miała brama. Możesz się zdecydować na bramy uchylne, bramy segmentowe lub rolowane. Przydomowy garaż powinien być spójny wizualnie z resztą budynku, dlatego brama powinna być nie tylko funkcjonalna, ale także dopasowana do okien i drzwi domu pod względem materiału wykonania i kolorystyki.

Garaż wolnostojący przypomina malutki dom. Podobnie jak on, musi odpowiednie fundamenty oraz izolację. Pod względem wykończenia taki garaż powinien być idealnie dopasowany do stylu domu. Garaże wolnostojące są zazwyczaj większe niż przydomowe. Czasem funkcję garażu może pełnić również praktyczny domek narzędziowy. Mimo że raczej nie zaparkujemy w nim samochodu, takie pomieszczenie idealnie nadaje się do przechowywania roweru czy motoru, a także do majsterkowania. Domek ogrodowy zazwyczaj ładnie się prezentuje i zapewnia sporo przestrzeni do przechowywania.

Jak wykończyć pomieszczenie garażowe?

Garaż w bryle domu wymaga instalacji dobrej wentylacji, która odciągnie spaliny. W przeciwnym razie trujące gazy mogłyby przenikać do wnętrza mieszkania, obniżając komfort życia. Jeżeli chodzi o pokrycie ścian, w garażu sprawdzą się na pewno łatwe w czyszczeniu farby silikonowe lub płytki gresowe i klinkierowe, stosowane też na posadzkach. Są one stosunkowo tanie i wytrzymałe.

Każdy garaż powinien być odpowiednio wykończony. Jeśli ma to być pomieszczenie, w którym będziemy często przebywać, musi być dobrze ocieplone i ogrzewane. Minimalna temperatura w garażu powinna wynosić od 5 do 16 stopni, ale jeśli chcesz wyznaczyć w garażu kącik do majsterkowania lub ćwiczeń, zadbaj o to, by nie marznąć tam zimą.

Garaż w bryle budynku wykańcza się nieco inaczej niż garaż wolnostojący, a jeszcze innego traktowania wymagają popularne drewniane domki ogrodowe i blaszaki, które również mogą pełnić funkcję garażu.

Platforma leżanka warsztatowa taboret 2w1 COSTWAY

Platforma leżanka warsztatowa taboret 2w1 COSTWAY

 

Jakie funkcje może pełnić garaż?

Jakie funkcje może pełnić garaż? Przydomowy garaż to bardzo uniwersalne pomieszczenie. Może służyć do parkowania auta, przechowywania sprzętów sportowych i narzędzi ogrodowych, jest także idealnym miejscem do urządzenia spiżarni albo siłowni. Każda z tych funkcji wymaga odpowiedniej aranżacji wnętrza. Jednak zanim zaczniesz planować strefę warsztatową czy miejsce do magazynowania przetworów, wyznacz stanowisko postojowe dla samochodu. Musi ono pozwalać na bezproblemowe zaparkowanie samochodu, poruszanie się wokół niego oraz otwieranie drzwi i bagażnika. Na szczęście nie znaczy to, że samochód musi zająć całą przestrzeń. Nawet w bardzo małych garażach można zamocować półki na przetwory, haki na sprzęty sportowe czy wygospodarować przestrzeń pod warsztat. Musisz tylko wszystko dobrze rozplanować.

Jak urządzić funkcjonalny garaż z warsztatem?

Urządzając pracownię w garażu, określ, jaką część przestrzeni możesz na to poświęcić. Musisz też wiedzieć, jaki rodzaj warsztatu Cię interesuje i jakie stanowisko pracy będzie Ci potrzebne. Warsztat w garażu nie musi służyć do naprawy samochodu – może to być warsztat stolarski, służący do naprawy rowerów, pracy z elektryką czy nawet rękodzieła. Zależnie od tego, co planujesz robić w przydomowym warsztacie, potrzebne Ci będzie inne stanowisko pracy. Na pierwszym etapie przygotowań do organizacji warsztatu zrobić listę narzędzi, które będą Ci potrzebne oraz listę najczęściej wykonywanych czynności. Dzięki temu o niczym nie zapomnisz, robiąc zakupy. Poza tym warto odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

 • Jaką pozycję najczęściej przyjmuję podczas majsterkowania?
 • Czy potrzebuję stanowiska siedzącego, czy stojącego?
 • Jakie światło będzie mi potrzebne podczas pracy?
 • Jakie narzędzia muszę mieć zawsze pod ręką, a jakie mogą być schowane w szafkach lub pojemnikach?
 • Ile miejsca potrzebuję na przechowywanie wszystkich narzędzi?
 • Czy potrzebuję narzędzi, które mogą wisieć na hakach?
 • Jakie zasilanie muszę sobie zapewnić?

Wózek narzędziowy do warsztatu – 3 półki COSTWAY

Wózek narzędziowy do warsztatu – 3 półki COSTWAY

Jak urządzić warsztat i jakie wyposażenie będzie potrzebne?

Najczęstszą opcją jest wyznaczenie strefy majsterkowania w tylnej części garażu. Chodzi przede wszystkim o to, by móc swobodnie wjeżdżać i wyjeżdżać samochodem bez narażenia go na uszkodzenia.

W garażu z warsztatem z pewnością przydadzą się różne meble garażowe i sprzęty. Do najpopularniejszego wyposażenia warsztatu należą: 

 • stół roboczy,
 • tablica narzędziowa,
 • szafki narzędziowe,
 • półki i regały,
 • odpowiednie oświetlenie,
 • dopasowane przyłącze prądu.

Stół roboczy i ścienne systemy organizacji

Stół roboczy może mieć podnoszony i rozsuwany blat, co pozwala na szybkie zwiększenie przestrzeni do pracy i dostosowanie wysokości blatu. Tablica narzędziowa służy do umieszczania różnych akcesoriów na ścianie nad blatem. Możesz przymocować do niej narzędzia ręczne i elektronarzędzia, żeby zawsze mieć je na wyciągnięcie ręki – a także oświetlenie i małe pudełka do przechowywania drobiazgów. Dzięki tablicy narzędziowej wszystko znajduje się na swoim stałym miejscu i jest bezpiecznie przechowywane. Taka tablica może być wykonana z metalu lub tworzywa sztucznego. Wyposażona jest w odpowiednie uchwyty i haki, które umożliwiają zawieszenie narzędzi oraz segregację drobnych akcesoriów w etykietowanych pojemnikach.

Metalowa tablica organizer na narzędzia COSTWAY

 

Metalowa tablica organizer na narzędzia COSTWAY

 

Półki, regały garażowe i metalowe szafki

Półki w garażu służą do przechowywania narzędzi, preparatów motoryzacyjnych czy kosmetyków do samochodu. Półki możesz powiesić nad blatem roboczym albo pod sufitem. Wszystko zależy od przestrzeni, jaką dysponujesz. Regały garażowe charakteryzują się dużo większą stabilnością i wytrzymałością, dlatego możesz na nich umieszczać cięższe przedmioty i narzędzia. Wybierając regały i półki do garażu, zawsze sprawdzaj ich maksymalne obciążenie, żeby dopasować je do swoich potrzeb. Metalowe zamykane szafki przydadzą się, jeśli potrzebujesz miejsca do przechowywania cenniejszych urządzeń, które chcesz uchronić przed zniszczeniem lub kradzieżą.

Oświetlenie i gniazdka elektryczne

W przypadku garażu z warsztatem niezwykle ważne jest odpowiednie oświetlenie. Nad stanowiskiem pracy powinno się znaleźć punktowe źródło światła. Podczas pracy warto mieć przynajmniej jedną lampkę na wysięgniku w zasięgu ręki, co pozwoli na zmianę kierunku padania światła w zależności od potrzeb. Ważnym elementem są również gniazda elektryczne do podłączenia potrzebnych elektronarzędzi, takich jak wiertarka, szlifierka czy lutownica. Warsztat powinien być wyposażony w taką liczbę gniazdek elektrycznych, aby nie było potrzeby korzystania z przedłużaczy.

Jak stworzyć wygodną strefę przechowywania?

Garaż to także idealne miejsce do przechowywania rzadziej używanych sprzętów i akcesoriów. Masz tu wystarczająco dużo przestrzeni, żeby stworzyć funkcjonalny magazyn na przedmioty wykorzystywane sezonowo. Mogą do tego służyć zawieszone pod sufitem półki, które praktycznie nie ograniczają metrażu. Przechowasz na nich na przykład choinkę i świąteczne ozdoby albo sprzęty do sportów zimowych. Garażowe regały to również doskonały sposób na magazynowanie przetworów i zapasów, jeśli garaż będzie pełnił również funkcję spiżarni. Na ścianach garażu warto umieścić praktyczne haki garażowe, które pozwolą Ci maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń – nawet w małym pomieszczeniu. Na przykład powieszenie roweru na ścianie to duża oszczędność miejsca. Haki idealnie sprawdzą się też w przypadku elektronarzędzi i węży ogrodowych.

Mata amortyzująca pod sprzęt treningowy 12 puzzli COSTWAY

Mata amortyzująca pod sprzęt treningowy 12 puzzli COSTWAY

 

Jak urządzić garaż z siłownią?

Garaż to doskonałe miejsce do prowadzenia treningu siłowego. Jest on oddzielony od reszty mieszkania, dlatego nic nie będzie Cię rozpraszać podczas wykonywania ćwiczeń. Ponadto spora przestrzeń pozwala na umieszczenie większej liczby sprzętów. Nie musisz się przy tym martwić stanem posadzki. Jeśli podłoga w garażu wykończona jest płytkami, możesz zdecydować się na funkcjonalne maty treningowe o różnej grubości, które świetnie się sprawdzą podczas każdego rodzaju treningu.

Jakie sprzęty wybrać do przydomowej siłowni w garażu? To oczywiście bardzo indywidualna sprawa. Garaż to odpowiednie miejsce na urządzenie siłowni – zwłaszcza jeśli dysponujesz odpowiednim metrażem. Nie potrzebujesz jednak wiele miejsca, żeby zmieścić w nim ławeczkę do brzuszków, orbitrek czy stacjonarny rowerek. W garażu możesz też stworzyć strefę rozrywki, np. poprzez wstawienie tu stołu do piłkarzyków albo bilarda. 

Jak urządzić garaż przy swoim domu?

Aranżacja garażu zależy przede wszystkim od tego, jakie funkcje ma on pełnić. Czy będzie służyć Ci tylko do parkowania samochodu, czy planujesz wyznaczyć w nim strefę warsztatową, spiżarnię lub przydomową siłownię? Wpływ na aranżacje garażu będzie oczywiście mieć jego metraż, ale nawet w małym pomieszczeniu za pomocą odpowiedniego wyposażenia możesz stworzyć niezwykle funkcjonalną i praktyczną przestrzeń.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium