Czas urlopów to przede wszystkim plażowanie i odpoczynek na łonie natury, ale również możliwość uprawiania sportów wodnych, dzięki którym możemy aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu z rodziną i przyjaciółmi. Wybór aktywności nad wodą jest ogromny, dlatego każdy, niezależnie od preferencji i umiejętności, znajdzie coś dla siebie. Możesz popływać na desce z wiosłem, poślizgać się na skimboardzie albo spróbować swoich sił na bodyboardzie. Jaki sport jest najlepszym wyborem dla Ciebie? W jaki sprzęt warto zainwestować? Na te pytania musisz sobie odpowiedzieć sam. My postaramy się przybliżyć dyscypliny, które z pewnością są warte Twojej uwagi.
Źródło: unsplash.com
Bodyboard – deska do łapania fal
Co to jest bodyboard? To specjalna deska, która umożliwia Ci uprawianie bodyboardingu. Ten sport wodny polega na łapaniu fal i surfowaniu wzdłuż ich grzbietu. Możesz go uprawiać wszędzie - również na Bałtyku. Potrzebne są do tego fale i oczywiście odpowiedni sprzęt. To doskonała propozycja dla osób, dla których klasyczny surfing jest zbyt trudną dyscypliną i brakuje im odpowiednich umiejętności lub kondycji, żeby go uprawiać. Pływanie na desce bodyboard w zasadzie jest sportem dla każdego. Z pewnością jest łatwiejszą aktywnością niż pływanie na desce do surfowania. Największa różnica polega na tym, że podstawową pozycją na bodyboardzie jest pozycja leżąca. Deska bodyboard jest dużo mniejsza i krótsza od deski do surfowania. Osoba, która na niej leży, musi swobodnie poruszać rękami i nogami, pływając w wodzie.
Deska bodyboard do pływania surfingu 104 cm COSTWAY
Jak pływać na desce bodyboard?
Generalnie na desce do bodyboardingu pływasz, leżąc na brzuchu, ale dozwolone są również inne pozycje. Możesz klęczeć na jednym kolanie – to pozycja drop-knee - lub pływać w pozycji stojącej. Deska powinna być tak dobrana do Twojej wagi i wzrostu, żebyś leżąc, mógł pracować nogami i rękami. Im bardziej rozpędzisz się za pomocą rąk i nóg, tym większa szansa, że uda Ci się dogonić falę. A gdy już ją złapiemy - zaczynamy płynąć wzdłuż niej, czyli po prostu serfujemy. Wtedy musisz odpowiednio trzymać deskę. Podobnie jak w przypadku surfowania, osoby bardziej zaawansowane wybijają się z dużych fal i wykonują najróżniejsze triki, obroty i ewolucje w powietrzu, ale na taką zabawę mogą sobie pozwolić bardziej doświadczeni sportowcy.
Deska bodyboard do pływania surfingu 104 cm COSTWAY
Czym powinna wyróżniać się deska bodyboard?
Żeby zacząć pływać na desce bodyboard, musisz zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i akcesoria. Deska bodyboard jest dużo mniejsza od deski surfingowej i posiada tak zwany leash, czyli linkę, którą możesz przymocować do ramienia. Dzięki temu deska nie ucieknie Ci w momencie, kiedy z niej spadniesz do wody. Deska bodyboard nie tylko jest mniejsza od deski surfingowej, ale również bardziej elastyczna. Musi być wytrzymała, lekka oraz posiadać odpowiednią wyporność. Do pływania na takiej desce potrzebne będą również:
- Płetwy, które pozwolą Ci osiągnąć odpowiednią prędkość, gdy będziesz gonił fale.
- Pianka – szczególnie, gdy masz zamiar uprawiać ten sport wiosną i jesienią nad Bałtykiem.
- Akcesoria chroniące dłonie, stopy i głowę – niezbędne poza sezonem letnim.
Źródło: unsplash.com
Bodyboard dla dzieci i dorosłych
Kto może uprawiać bodyboarding? To sport dla wszystkich. Oczywiście podstawowym warunkiem jest umiejętność pływania. Dodatkowym atutem jest też dobra wydolność, dzięki której możesz atakować większe fale i swobodnie pod nimi nurkować, dłużej wstrzymując oddech. Bodyboarding nie jest wymagającym sportem, ale jeżeli chciałbyś złapać naprawdę duże fale, to musisz znać jego podstawy i mieć odpowiednią kondycję. Bodyboarding pozwala nam trenować wszystkie mięśnie. Wzmacniamy ręce, odpowiednio trzymając deskę. Pracują również mięśnie brzucha, grzbietu i nóg. To świetne przygotowanie dla osób, które w przyszłości chciałyby wypróbować swoich sił serfując, dlatego warto zachęcać do takiej aktywności najmłodszych - w końcu to od nich wszystko się zaczęło. Bodyboard dla dzieci może mieć oczywiście odpowiednio mniejsze rozmiary.
Deska bodyboard do pływania surfingu 104 cm COSTWAY
Skąd się wzięła deska bodyboard?
Zadajesz sobie pytanie, gdzie narodził się bodyboarding? W zasadzie odpowiedź nasuwa się sama. Podobnie jak w przypadku surfingu i deski SUP, bodyboard narodził się na Hawajach. Początkowo były to drewniane deski do pływania na brzuchu, które służyły do zabawy dzieciom. Z czasem jednak zaczęli je używać również dorośli. Pierwsza deska oficjalnie została wyprodukowana dopiero w 1971 roku. Jest to więc stosunkowo młody sport, który zdobywa coraz więcej zwolenników.
Czy na desce bodyboard można pływać w Polsce?
Polska to bardzo dobre miejsce do nauki bodyboardingu. Można zacząć tu od małych fal, które łamią się na płytkiej w wodzie, a z czasem szukać coraz większych wyzwań. To doskonała zabawa podczas urlopu i świetna alternatywa dla wszystkich, którzy nie przepadają za bezczynnym leżeniem na plaży. Decydując się jednak na pływanie na desce bodyboard na mocno wzburzonym Bałtyku, musisz mieć dobrze opanowane zasady i dużo więcej doświadczenia.
Deska bodyboard do pływania surfingu 104 cm COSTWAY
Skimboard, czyli deskorolka na wodę
Kolejnym sportem, o którym warto wspomnieć i który pojawił się również na polskich plażach jest na pewno skimboarding. Co to jest skimboarding? To ślizganie się po płytkiej wodzie lub fali, przypominające nieco jazdę na deskorolce. Od innych sportów wodnych wyróżnia go to, że zabawę rozpoczyna się na plaży a nie w wodzie. Deskę skimboard trzymamy w ręce i dopiero, kiedy nadchodzi fala, biegniemy w jej stronę, rzucamy deskę na płytką warstwę wody pozostającą po cofającej się fali lub na głębszą wodę naprzeciwko niej i wskakujemy obiema nogami na deskę. Wykonujemy ślizg na fali, starając się utrzymać jak najdłużej na wodzie.
Czy skimboard jest dla każdego?
Ucząc się jazdy na skimboardzie, często zsuwasz się z deski i wpadasz do wody. Może się więc wydawać, że to trudny sport. Jednak po kilkunastu razach nawet małe dzieci z powodzeniem radzą sobie ze ślizgami. To doskonały sport dla wszystkich, niezależnie od wieku i świetna zabawa dla całej rodziny. Oczywiście deska skimboard dla dzieci musi mieć odpowiednie parametry – powinna być mniejsza, lżejsza i bardziej stabilna. Deskę trzyma się przecież w ręce i rzuca dopiero przed nadchodzące fale.
Deska bodyboard do pływania surfingu 104 cm COSTWAY
Jaka powinna być deska do skimboardu?
Deska skimboard musi być wytrzymała, stosunkowo elastyczna i dobrze wyprofilowana. Na rynku znajdziesz deski drewniane, głównie przeznaczone dla tych, którzy zaczynają zabawę z tym sportem oraz deski z laminatu i pianki. Które są lepsze? To zależy od Twoich preferencji. Jedne i drugie mają swoje zalety.
Skimboard deski drewniane
Deski drewniane są przede wszystkim lżejsze. Mają najczęściej bardzo ciekawy design i łatwo je trzymać w ręce. To idealna deska skimboard dla dzieci i dla osób początkujących, które podczas urlopu chcą aktywnie spędzić czas nad wodą. Jednak na takiej desce zdecydowanie gorzej się stoi i może się ona szybko niszczyć pod wpływem zarysowań. Jeżeli uszkodzisz wierzchnią, ochronną warstwę, deska może nasiąknąć wodą i stracić swój aerodynamiczny kształt.
Skimboard deski z pianki i laminatu
Deska z pianki i laminatu jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, jeżeli zamierzasz intensywniej trenować. Dzięki specjalnej piance nie ulega ona tak szybko uszkodzeniom, ale jest z kolei cięższa i droższa od deski drewnianej. Jeżeli jednak planujesz często z niej korzystać i podoba Ci się taka aktywność, to na pewno warto w nią zainwestować.
Źródło: pixabay.com
O czym musisz pamiętać, pływając na skimboardzie?
W tym sporcie bardzo ważny jest odpowiedni rzut deski. Nie możesz rzucać jej zbyt mocno, bo Ci ucieknie - ani zbyt lekko, bo nie dotrzesz z nią do wody, która ma Cię ponieść. To samo dotyczy skoku na skimboard. Nie możesz zrobić tego całą masą ciała, bo po prostu się zatrzymasz albo stracisz prędkość. Musisz to zrobić bardzo miękko, wślizgując się delikatnie i z jak największą prędkością. Wystarczy wtedy tylko utrzymać równowagę i sprawa załatwiona.
Gdzie można pływać na skimboardzie?
Najlepszym miejscem do uprawiania skimboardingu jest morskie wybrzeże z umiarkowanymi falami. Czasem sprawdzi się również wzburzone jezioro czy rzeka. W niektórych miejscowościach turystycznych przygotowuje się specjalne baseny wypełnione wodą dla wszystkich chętnych, którzy chcą spróbować swoich sił w tej dyscyplinie sportu.
Wakeboard dla fanów adrenaliny
Ale to nie wszystkie sporty wodne, które możesz trenować na morskich falach. Dużym zainteresowaniem cieszy się również wakeboarding - sport polegający na ślizganiu się na falach za pędzącą motorówką. Zakładasz na nogi specjalną deskę, która jest ciągnięta przez motorówkę albo specjalny wyciąg, dzięki czemu gładko suniesz po powierzchni wody i możesz pokonywać spore odległości. To sport dla nieco bardziej zaawansowanych. Musisz mieć dość dużo wprawy, żeby swobodnie utrzymać się na desce przy dużej prędkości. Tutaj również, jak w przypadku innych sportów wodnych, osoby z większym doświadczeniem mogą pozwolić sobie na najróżniejsze triki, szczególnie wtedy, gdy łódź zostawia za sobą mocno wzburzoną wodę. Możesz wtedy przeskakiwać przez tory przeszkód i wykonywać różne ewolucje. Motorówki, które używane są podczas wakeboardu, są specjalnie do tego przystosowane, by zachowywać odpowiedni balans i tworzyć efektowne fale.
Źródło: pixabay.com
Czy wakeboard jest dla każdego?
Wakeboard jest połączeniem trzech różnych sportów – surfingu, nart wodnych oraz snowboardingu. To raczej nie jest sport dla wszystkich i może być dość urazowy. Opanowanie tego sportu wcale nie jest takie proste. Należy zacząć pod okiem doświadczonego instruktora, który przybliży Ci technikę i zasady bezpieczeństwa. Oczywiście niezbędne są odpowiednie akcesoria. Oprócz deski, którą musisz dobrać przede wszystkim do swojej wagi, ale również do rodzaju jazdy, jaką preferujesz, koniecznie musisz mieć kask i kamizelkę wypornościową.
Deska SUP - pływanie na stojąco
Pisząc o sportach wodnych, które można uprawiać nad morzem, trudno nie wspomnieć o niezwykle popularnej ostatnio desce SUP. To deska z wiosłem, na której pływa się na stojąco. Podobna, ale większa od deski do surfowania - łatwiej więc na niej utrzymać równowagę. Jednak największą różnicę stanowi tu fakt, że pływasz na niej za pomocą wiosła. Stand up paddle to doskonała rozrywka dla wszystkich, niezależnie od wieku i kondycji. Możesz pływać na niej wszędzie i nie potrzebujesz odpowiednich fal czy warunków pogodowych. Pływanie na desce do SUP to również świetna rozgrzewka przed bardziej wymagającymi sportami wodnymi, takimi jak surfing czy windsurfing.
Dlaczego warto pływać na desce SUP?
W zasadzie nad każdym większym akwenem możesz wypożyczyć taką deskę. Jeżeli jednak ten sport Ci się spodoba, warto zaopatrzyć się w swój własny sprzęt. Pływanie na desce SUP rozwija wszystkie partie mięśni oraz zmysł równowagi i jest świetną zabawą dla całej rodziny.
Deski SUP dostępne są w wielu rozmiarach i mogą mieć nieco inne przeznaczenie, ale jeżeli chcesz dowiedzieć się o nich więcej, odsyłam Cię do wcześniejszego artykułu na naszym blogu, który jest poświęcony wyłącznie tej niezwykle popularnej aktywności.
Pompowana deska SUP do wiosłowania stand up 320 cm COSTWAY
Aktywność na świeżym powietrzu to zawsze doskonała propozycja podczas urlopu
Urlop latem to doskonała okazja, żeby wypocząć, ale też wypróbować swoich sił w różnego rodzaju aktywnościach na świeżym powietrzu. Sporty wodne to idealna propozycja. Nie tylko przyniosą nam dużo zabawy i satysfakcji, ale pozwolą spędzić czas z rodziną czy przyjaciółmi. Wybór mamy bardzo duży. Możemy łapać falę na bodyboardzie, wskakiwać na skimboard lub spróbować naszych sił, ślizgając się na falach za motorówką. Wszystko zależy od naszych preferencji, umiejętności i kondycji. Zawsze jednak warto postawić na ruch na świeżym powietrzu, ponieważ to nie tylko świetna zabawa, ale również dbałość o nasze dobre samopoczucie i zdrowie.