Tanio w Costway.pl

Jaki parasol wybrać do ogrodu? Krótki przegląd popularnych modeli

Parasol ogrodowy w ogrodzie

Parasol do ogrodu to niezwykle funkcjonalna propozycja, która sprawdzi się w przypadku wielu aranżacji. Parasol ogrodowy pozwoli stworzyć zacienione miejsce do wypoczynku i ochroni przed deszczem. Można go wykorzystać na niezabudowanym tarasie lub w ogrodzie. Znajdziesz bardzo różne modele parasoli ogrodowych, które różnią się od siebie wielkością, konstrukcją i sposobem montażu.

Parasol do ogrodu – funkcjonalny element ogrodowych aranżacji

Parasol ogrodowy możesz umieścić na tarasie, balkonie lub w ogrodzie na otwartej przestrzeni – wszystko zależy od tego, jaką funkcję ma on pełnić. Umieszczony na tarasie pozwoli Ci osłonić zestaw wypoczynkowy lub stół jadalniany od słońca, zapewniając przyjemny chłód i ochronę przed deszczem. Z kolei w ogrodzie sprawdzi się przy ławeczce, leżaku lub piaskownicy oraz w każdym innym miejscu, gdzie przyda się ochrona przed intensywnym promieniowaniem UV, które nie jest zdrowe dla naszej skóry i oczu.

Regulowany parasol ogrodowy plażowy 300 cm COSTWAY

Regulowany parasol ogrodowy plażowy 300 cm COSTWAY

 

Jaki parasol ogrodowy wybrać?

Czym kierować się przy wyborze parasola? Znajdziesz bardzo różne parasole ogrodowe, które będą się różnić materiałem wykonania, konstrukcją, wielkością i kształtem. Możesz zdecydować się na tradycyjne okrągłe propozycje oraz duże prostokątne parasole podwójne, które potrafią zacienić bardzo duży taras. Decydując się na konkretny model, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. 

  • Gdzie chcesz ustawić taki parasol?
  • Jaką przestrzenią dysponujesz?
  • Jak duży parasol jest Ci potrzebny?
  • Jak chcesz go zamontować?
  • Jaki styl aranżacji dominuje w Twoim ogrodzie?

Na dużym tarasie doskonale sprawdzi się parasol stojący z czaszą na wysięgniku albo parasol w kształcie żagla, który stworzy efektowne zadaszenie. Zestaw jadalniany najlepiej osłonią prostokątne parasole montowane na środku stołu. Mniejsze okrągłe parasole to doskonały sposób na osłonięcie pojedynczego leżaka lub rozkładanego fotela.

Parasole ogrodowe na metalowym lub drewnianym stelażu

Parasole ogrodowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Znajdziesz takie z masztem stalowym, aluminiowym lub drewnianym. Poszycie parasola najczęściej jest wykonane z mocnej i stonowanej kolorystycznie tkaniny, a wytrzymały maszt jest odpowiednio zabezpieczony przed korozją. Łamana konstrukcja pozwala na wygodne ustawienie czaszy względem słońca. Parasole drewniane to najczęściej duże propozycje, które prezentują się bardzo elegancko. Drewniany maszt trzeba jednak odpowiednio konserwować, żeby drewno z czasem nie uległo zniszczeniu. Propozycje z drewna są dużo większe i cięższe od swoich metalowych odpowiedników, dlatego doskonale sprawdzą się w takim miejscu, w którym chcesz ustawić parasol na stałe. Natomiast parasole metalowe to bardziej mobilne propozycje, które w razie potrzeby łatwiej jest przenieść.

Parasole klasyczne z centralnym masztem

Oferowane parasole różnią się również konstrukcją stelaża. Znajdziesz parasole z masztem umiejscowionym w centrum czaszy lub z boczną nogą. Jedne i drugie modele mają swoje zalety. Typowo klasycznym rozwiązaniem jest maszt umieszczony w centralnym miejscu czaszy. To idealna propozycja, jeśli dysponujesz stołem lub ławą ogrodową ze specjalnym otworem na parasol. Duży parasol ogrodowy prostokątny montowany w ten sposób stanowi świetne zabezpieczenie nawet w przypadku dużego jadalnianego stołu. Montaż jest bardzo prosty i stelaż w żaden sposób nie przeszkadza osobom znajdującym się przy stole. Tradycyjne parasole sprawdzą się również w przypadku dwóch leżaków, ponieważ umieszczony pomiędzy nimi parasol będzie wystarczającą ochroną przed promieniami. Parasol z centralną nogą nie zawsze będzie jednak najlepszym rozwiązaniem.

 Parasol z podstawą krzyżową i aluminiowym słupkiem 295 x 295 x 272 cm COSTWAYParasol z podstawą krzyżową i aluminiowym słupkiem 295 x 295 x 272 cm COSTWAY

 

Duże parasole ogrodowe na bocznym wysięgniku

Możesz zdecydować się również na parasol ogrodowy z czaszą na wysięgniku. Parasole ogrodowe z boczną nogą to bardzo funkcjonalna i efektowna propozycja. Znajdziesz takie, które osadzone na prostej pionowej nodze lub na konstrukcji w kształcie łuku. Jedno i drugie rozwiązanie zapewnia pełną swobodę ustawiania mebli pod czaszą parasola, ponieważ maszt znajduje się z boku i cała zacieniana przestrzeń pozostaje wolna. Parasol z czaszą na wysięgniku można swobodnie obracać, dostosowując go do aktualnej pozycji słońca. Takie parasole są najczęściej bardzo duże i mają wygodny mechanizm pozwalający na rozłożenie go oraz regulację kąta nachylenia czaszy.

Parasole ogrodowe w kształcie żagla

Oprócz tradycyjnych parasoli znajdziesz również inne rozwiązania, które mogą zapewnić cień na tarasie lub w ogrodzie. Bardzo ciekawą alternatywą są parasole bez stelaża, które najczęściej przybierają kształt żagla. Jest to po prostu rozciągnięta tkanina, którą przyczepia się do ścian budynku lub drzewa w taki sposób, by stanowiła zabezpieczenie przed słońcem. Znajdziesz tutaj bardzo dużo różnych propozycji, które będą różnić się kolorem i wielkością. Niektóre wystarczą, żeby osłonić małą huśtawkę, inne doskonale sprawdzą się jako konstrukcja ochraniająca duży taras.

Jak zamontować parasol ogrodowy?

Decydując się na zamontowanie ogrodowego parasola, musisz odpowiednio zabezpieczyć go przed wiatrem. Parasole stojące najczęściej są zaopatrzone w odpowiednią podstawę, którą wypełnia się wodą lub piaskiem. Jeśli jednak zdecydujesz się na naprawdę duży parasol ogrodowy, warto wykorzystać do jego zabezpieczenia betonowy stojak, który zapewni mu stabilność. Parasole montowane na środku ogrodowego stołu również wymagają dodatkowego zabezpieczenia. Ciekawym rozwiązaniem są parasole balkonowe, które można przymocować do barierki. W przypadku bardzo silnego wiatru zawsze warto złożyć parasol i zabezpieczyć go przed przypadkowym otwarciem.

Parasol ogrodowy z regulacją nachylenia 300 cm COSTWAY

Parasol ogrodowy z regulacją nachylenia 300 cm COSTWAY

 

Małe i duże parasole ogrodowe

Parasole ogrodowe dostępne są w najróżniejszych rozmiarach. Znajdziesz mniejsze propozycje z nogą ustawioną centralnie oraz rozłożyste parasole o średnicy 6 metrów, które są w stanie zaciemnić cały taras. Największe modele to bardzo często parasole z boczną nogą i czaszą na wysięgniku, do rozkładania których potrzebny jest specjalny mechanizm z korbą. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są również parasole podwójne, które na jednym maszcie posiadają dwie duże czasze ochraniające przed słońcem i deszczem. To rozwiązanie doskonale nadaje się jako parasol zamontowany w stole, który chroni siedzące osoby przed promieniowaniem UV. Na małym tarasie i balkonie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą mniejsze i bardziej mobilne propozycje.

Parasole ogrodowe z lampkami LED

Niezależnie od wielkości możesz zdecydować się na ogrodowy parasol z oświetleniem, który pięknie wygląda szczególnie w godzinach wieczornych, kiedy robi się ciemno. Parasol ogrodowy z diodami solarnymi nie tylko chroni przed słońcem, ale również zapewnia niezwykły klimat podczas wieczornego relaksu na świeżym powietrzu, stanowiąc bardzo ciekawy element aranżacji tarasu lub balkonu.

Krzesła i stolik z parasolem ogrodowym zestaw dla dzieci COSTWAY

Krzesła i stolik z parasolem ogrodowym zestaw dla dzieci COSTWAY

Jaki kolor parasola wybrać?

Parasole ogrodowe są utrzymane w raczej stonowanej i eleganckiej kolorystyce. Naturalne kolory ziemi, zieleń i ciemna czerwień to kolory, które pięknie prezentują się w ogrodzie i na eleganckim tarasie. Oryginalnym i niezwykle kolorowym rozwiązaniem są parasole hawajskie, których czasza jest wykonana z wielu warstw bardzo cienkich paseczków, kojarzących się ze słonecznymi plażami hawajskich wysp. Taki parasol oczywiście nie będzie pasował do każdego ogrodu. Oddzielną kategorię stanowią parasole plażowe oraz ogrodowe dla dzieci, które dostępne w wielu różnych kolorach. To bardzo ważne, żeby miejsce w ogrodzie, w którym przebywają dzieci, było osłonięte przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Piaskownice, huśtawki czy mini plac zabaw powinny być osłonięte przed słońcem, by zapewnić maluchom maksymalną ochronę.

Najlepszy parasol do Twojego ogrodu

Wybierając odpowiedni parasol do ogrodu, warto przede wszystkim dostosować jego styl do aranżacji przestrzeni. Znajdziesz dużo różnych modeli mniejszych i większych parasoli, które z powodzeniem możesz wykorzystać jako zabezpieczenie przed zbyt intensywnym słońcem lub deszczem, zapewniając sobie odpowiednie miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu niezależnie od pogody.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium