Tanio w Costway.pl

Jak urządzić funkcjonalny salon? Najciekawsze pomysły i inspiracje

Salon jest chyba najważniejszym pomieszczeniem w naszym domu. To przestrzeń, w której przyjmujemy gości i spędzamy mnóstwo czasu z rodziną. Trudno się więc dziwić, że zależy nam na tym, aby jak najpiękniej go zaaranżować. Jak urządzić salon, żeby był efektowny i jednocześnie funkcjonalny? Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Przedstawimy kilka pomysłów i inspiracji, które z pewnością pomogą Ci stworzyć niezwykle atrakcyjną i komfortową przestrzeń.

Aranżacja salonu – najważniejszy jest dobry projekt

Do aranżacji salonu należy podejść bardzo profesjonalnie. To pomieszczenie będzie wizytówką Twojego mieszkania. We współczesnych aranżacjach wiele osób decyduje się na otwartą przestrzeń salonu, łącząc go z kuchnią i jadalnią. Przy tego typu rozwiązaniach, urządzanie salonu ściśle wiąże się z aranżacją kuchni. Oba pomieszczenia powinny być spójnie stylistycznie, tworząc komfortową i atrakcyjną wizualnie przestrzeń. Otwarta kuchnia może mieć ogromny wpływ na aranżację salonu, szczególnie wtedy, gdy projekt zakłada stworzenie kuchennej wyspy, łączącej oba pomieszczenia.

 

Salon

Źródło: pixabay.com

Estetyka aranżacji salonu jest niezwykle ważna, ale urządzając funkcjonalny salon, musisz przede wszystkim zastanowić się nad ergonomią i praktycznymi rozwiązaniami. To bardzo istotne czynniki, które zawsze powinny mieć wpływ na nasze decyzje aranżacyjne, szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z przestrzenią, która tak jak salon, pełni wiele różnych funkcji. Pokój dzienny to przecież miejsce wypoczynku, ale również strefa rozrywki oraz kącik jadalny. Dlatego odpowiednia aranżacja salonu wymaga odpowiedzi na kilka kluczowych pytań:

  • Jakie są potrzeby mieszkańców?
  • Ile osób będzie na co dzień z niego korzystać?
  • Czy potrzebna jest tylko strefa wypoczynku, czy chcemy połączyć salon z jadalnią? 
  • W jaki sposób będziemy najczęściej korzystać z salonu?

Różne funkcje współczesnych salonów

Salony we współczesnych aranżacjach mogą pełnić bardzo różne funkcje. W nowoczesnych projektach otwarta przestrzeń salonu to również część kuchenna, jadalnia, a czasem również kącik do pracy. Aranżacja takiej przestrzeni wymaga naprawdę przemyślanego projektu i to niezależnie od metrażu, jakim dysponujesz. Jakie strefy musisz wziąć pod uwagę, aranżując salon?

  • strefę wypoczynku,
  • strefę rozrywki,
  • strefę jadalnianą,
  • strefę do czytania,
  • strefę do pracy. 

Każda z tych stref wymaga określonej aranżacji. Oczywiście na dużej przestrzeni łatwiej uwzględnić te wszystkie funkcje, jednak nawet na małym metrażu możesz stworzyć komfortowy i przytulny salon dla rodziny, ale będzie to oczywiście wymagać dużej dozy kreatywności i maksymalnego zagospodarowania dostępnego miejsca.

 

Fotel tapicerowany do salonu zielony COSTWAY

Fotel tapicerowany do salonu zielony COSTWAY

 

Strefa wypoczynku w nowoczesnym salonie

Sofa lub zestaw wypoczynkowy to chyba najważniejsze meble w salonie, które często nadają styl całej aranżacji. Na sofie spędzamy czas z rodziną, oglądamy telewizję, odpoczywamy po pracy, a także przyjmujemy gości. Zestaw wypoczynkowy stanowi centrum salonu. Na jaką sofę się zdecydować? Dużo zależy od stylu wnętrza. Wybierając kanapę, musisz przede wszystkim wziąć pod uwagę wielkość i ustawność salonu. Zbyt duża sofa w małym salonie może przytłoczyć pomieszczenia i zepsuć jego ergonomię. Z kolei zbyt mała sofa w dużym salonie też nie będzie prezentować się efektownie. 


W zależności od kształtu salonu musisz też wybrać odpowiedni kształt sofy, a wybór masz niemal nieograniczony. Możesz się zdecydować na sofę narożnikową, zestaw z fotelami, zestaw dwóch sof różnej wielkości albo kanapę w kształcie U. To ostatnie rozwiązanie sprawdzi się w dużym salonie, natomiast w małych pomieszczeniach często warto ustawić niezwykle funkcjonalne narożniki, które pomogą Ci maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Jeśli Twój salon będzie pełnił czasem funkcję sypialni dla gości, to warto również zdecydować się na narożnik czy sofę rozkładaną z dodatkową funkcją spania.

Strefa rozrywki 

Funkcjonalnie urządzony salon to również miejsce rozrywki dla całej rodziny. Najczęściej naprzeciwko sofy montujemy telewizor, na którym oglądamy wspólnie ulubione programy i seriale, a także gramy na konsoli. Jeśli planujesz umieszczenie telewizora w salonie, to warto już na etapie projektu zastanowić się nad odpowiednią szafką RTV. To bardzo ważne, ponieważ telewizor, wzmacniacz, PlayStation czy inne sprzęty grające wymagają mnóstwa okablowania, co nie prezentuje się zbyt estetycznie. Kable powinny być schowane za szafką lub w ścianie, żeby zapewnić elegancką i efektowną aranżację. Jeśli rozrywką Twoich dzieci są gry wideo, takie jak Just Dance czy sportowe rywalizacje, to również warto uwzględnić to w projekcie salonu i zapewnić im przed telewizorem wystarczająco dużą przestrzeń dla takich aktywności.Drewniana szafka RTV 135 x 39,5 x 54 cm COSTWAY

Drewniana szafka RTV 135 × 39,5 × 54 cm COSTWAY

 

Miejsce do czytania i miejsce do pracy

Kącik czytelniczy to również bardzo ważne miejsce w salonie. Możesz wykorzystać w tym celu komfortowy narożnik lub wygodny fotel, który zapewni Ci odpowiednią przestrzeń do delektowania się ulubioną lekturą. Musisz jeszcze uwzględnić odpowiednie oświetlenie. Lampka do czytania może być dodatkowym reflektorem zawieszonym na suficie lub ścianie albo elegancką stojącą lampą. Designerska lampa zapewni odpowiednie światło i jednocześnie może stanowić bardzo atrakcyjny element aranżacji salonu.


Czasem musimy również urządzić w pokoju dziennym funkcjonalny kącik do pracy. Wydzielenie takiego miejsca w dużej części jest uzależnione od wielkości i kształtu salonu. Miejsce do pracy to przede wszystkim wygodne biurko, krzesło i przestrzeń do przechowywania dokumentów. Taki kącik należy wizualnie oddzielić od reszty pomieszczenia, jednak powinien on również stylistycznie współgrać z całością aranżacji wnętrza. Jak zaaranżować takie miejsce? Możliwości jest bardzo dużo, ale to już temat na kolejny artykuł.

 

Mobilny stolik kawowy z regulacją wysokości COSTWAY

Mobilny stolik kawowy z regulacją wysokości COSTWAY

Nowoczesny salon z jadalnią

Salon może pełnić również funkcję jadalni. Jeśli lubisz przyjmować gości i wiesz, że często będą organizowane w Twoim salonie towarzyskie spotkania, to warto wygospodarować w salonie miejsce na stół z krzesłami. Musisz oczywiście wybrać stół odpowiedniej wielkości, który będzie dostosowany do stylu wnętrza. Możesz się zdecydować na stół okrągły, prostokątny lub kwadratowy, warto jednak zawsze wybrać rozkładany model, który można powiększyć, jeśli zajdzie taka potrzeba. Duży stół do jadalni to jednak nie jedyny potrzebny stół w salonie. Przed wypoczynkiem warto postawić funkcjonalny stolik kawowy, na którym będzie można serwować przekąski lub zagrać w gry planszowe. 

Projekt salonu – na co warto zwrócić uwagę?

Projektując salon, należy dokładnie rozplanować umiejscowienie mebli oraz odpowiednie ciągi komunikacyjne. Salon powinien być atrakcyjny wizualnie i ergonomiczny. Musi też spełniać oczekiwania wszystkich domowników. Projekt salonu obejmuje kolor ścian, rodzaj podłogi oraz funkcjonalne i efektowne oświetlenie. Podłoga to bardzo istotny element aranżacji takiej przestrzeni. Do wyboru masz ogrom możliwości. Możesz się zdecydować na funkcjonalne płytki lub panele, drewno, beton architektoniczny lub podłogę z żywicy. Wszystko zależy od stylu Twojego salonu. Przy podejmowaniu decyzji w sprawie materiału, warto również uwzględnić takie czynniki, jak obecność w mieszkaniu dzieci i zwierząt, bezpośrednie wyjście z salonu na taras, a także połączenie kuchni z salonem.

 

Szklany stolik kawowy z półką 99 x 60 x 44,5 cm COSTWAY

Szklany stolik kawowy z półką 99 × 60 × 44,5 cm COSTWAY

Salon z otwartą kuchnią

Salon z otwartą kuchnią to konieczność utrzymania spójnej kolorystyki i jednolitej aranżacji obu pomieszczeń. Jeśli planujesz strefę jadalnianą, powinna ona znajdować się jak najbliżej aneksu kuchennego, dzięki temu droga z kuchni podczas nakrywania stołu czy serwowania posiłków będzie bardzo krótka. Strefa jadalniana - szczególnie w małym salonie - musi być bardzo dobrze zaprojektowana i wydzielona od pozostałej części pomieszczenia. Na małej przestrzeni doskonałym rozwiązaniem będą rozkładane stoły. Stół okrągły zawsze ładnie się prezentuje, łatwo go obejść i można przy nim posadzić stosunkowo dużą liczbę osób. Jednak aranżacja ze stołem w takim kształcie wymaga znacznej przestrzeni. Stoły prostokątne i kwadratowe mają tę zaletę, że można je przystawić do ściany. Na naprawdę małej przestrzeni możesz zrezygnować z wydzielenia kącika jadalnianego, a zamiast tego przedłużyć blat kuchenny i zagospodarować go jako miejsce do spożywania posiłków. Wystarczy postawić przy blacie efektowne i wygodne hokery - i kącik jadalniany gotowy.

Duży wpływ na urządzenie salonu z aneksem kuchennym będzie miała wielkość przestrzeni. W przypadku małego metrażu warto skoncentrować się na wspólnej stylistyce i kolorystyce tych dwóch pomieszczeń. W przypadku dużego metrażu wcale nie musi być to takie istotne, ponieważ aranżacyjnie masz możliwość efektownego oddzielenia strefy kuchni od strefy salonu. Oczywiście nie chodzi tu o kontrastowe zestawienie stylów, jednak w dużym salonie stylistyczne różnice zginą i nie będą sprawiać wrażenie chaosu.

Jakie kolory sprawdzą się w salonie?

Kolorystyka salonu uzależniona jest w dużej mierze od stylu, na jaki się zdecydujesz. Warto jednak pamiętać o tym, że jasne kolory, takie jak złamana biel, beż czy szarość, to doskonała propozycja do małych salonów, ponieważ optycznie powiększają przestrzeń. Na małym metrażu sprawdzą się również monochromatyczne rozwiązania. Jednorodny kolor ścian warto jednak ozdobić różnego rodzaju tkaninami i teksturami. W małych salonach z pewnością sprawdzą się również lustra, które optycznie powiększają przestrzeń, dodając jej głębi. W jasnych i monochromatycznych zestawieniach można postawić na wyraziste akcenty dekoracyjne, które będą doskonałym uzupełnieniem takiej aranżacji. Oczywiście również w małym salonie możesz zdecydować się na ciemniejsze barwy, ale wymaga to dużo większej uważności, żeby zbytnio nie przytłoczyć przestrzeni.

 

Zestaw 2 zsuwanych stolików 60 x 36 x 43,5 cm COSTWAY

Zestaw 2 zsuwanych stolików 60 x 36 x 43,5 cm COSTWAY

 

W jakim stylu urządzić salon?

Salon powinien być bardzo spójny stylistycznie i efektowny. Ta przestrzeń powinna epatować elegancją i harmonią, ponieważ w takich pomieszczeniach najlepiej wypoczywamy i czujemy się komfortowo. Nie znaczy to oczywiście, że salon powinien być pozbawiony indywidualnych elementów dekoracyjnych czy spersonalizowanych motywów. Nic bardziej mylnego. Ale całość musi być wyważona i zaaranżowane z dużym wyczuciem smaku. Jakie style sprawdzą się we współczesnych aranżacjach?

Styl nowoczesny

Styl nowoczesny to niezwykle popularny obecnie wystrój aranżacji salonu. Nowoczesne wnętrza są dość minimalistyczne, funkcjonalne i pozbawione zbędnych dekoracji. Charakteryzują się przede wszystkim dużą, otwartą przestrzenią i wykorzystaniem prostych, geometrycznych form. Styl modernistyczny pozwoli Ci na stworzenie bardzo eleganckiej i spójnej aranżacji. Stawia na stonowaną, ale niezwykle efektowną kolorystykę - biel, czerń, grafit, szarość i beże. Ogromną rolę w nowoczesnych aranżacjach odgrywają meble. Mimo prostej formy przyciągają uwagę swoim designerskim charakterem i wysoką jakością użytych materiałów.

 

Zestaw 2 zsuwanych stolików kawowych 60 x 40 x 52 cm COSTWAY

Zestaw 2 zsuwanych stolików kawowych 60 x 40 x 52 cm COSTWAY

Styl skandynawski

Styl skandynawski to jeden z najbardziej popularnych stylów aranżacji wnętrz. Nie jest on jednak jednorodny. Znajdziesz tu aranżacje w bardziej surowym klimacie oraz projekty w cieplejszych barwach i z udziałem pastelowych kolorów. Z reguły jednak styl skandynawski jest prosty i oszczędny w formie, ale jednocześnie bardzo przytulny. Salon w stylu skandynawskim musi być również pięknie oświetlony. Sprawdzą się w nim przede wszystkim jasne kolory oraz naturalne materiały, takie jak drewno czy cegła. Bazowymi kolorami są najczęściej takie barwy jak szarość i biel. Styl skandynawski lubi też wyraziste elementy aranżacyjne, które kontrastują z całością, dlatego w takim salonie sprawdzi się jaskrawożółta sofa, fotel w kolorze butelkowej zieleni i wzorzyste tekstylia. Styl ten ceni praktyczne i funkcjonalne rozwiązania, ale uwielbia również designerskie przedmioty.

Styl klasyczny

Styl klasyczny to zawsze uniwersalne i ponadczasowe rozwiązania, na które decyduje się wiele osób. Klasyczne wnętrze to doskonały wybór dla tych, którzy nie przepadają za nowoczesnym minimalizmem. Styl klasyczny stawia na wysokiej jakości materiały i eleganckie detale. Wykorzystuje takie kolory jak ciepłe brązy i beże. Mimo prostych form, lubi ozdobniki i dekoracje. Charakteryzuje się też niezwykłą dbałością o detale i przywiązuje ogromną wagę do jakości użytych materiałów. W salonie klasycznym sprawdzą się z pewnością ozdobne lampy oraz sztukaterie na ścianach.

 

Pufa ze schowkiem ze skóry ekologicznej COSTWAY

Pufa ze schowkiem ze skóry ekologicznej COSTWAY

Styl industrialny

Styl industrialny zwany bywa również loftowym, chociaż tak naprawdę styl loft to nieco łagodniejsza wersja pofabrycznych aranżacji, którą łatwiej wykorzystać we współczesnych mieszkaniach. Styl loftowy charakteryzuje się przede wszystkim otwartą przestrzenią i dużymi oknami, które doskonale doświetlają pomieszczenie. Salon w stylu loft będzie urządzony w bardzo stonowanych kolorach. Doskonale się sprawdzi tu biel, szarość i beże. Urządzając salon w stylu loftowym, warto wykorzystać naturalne i surowe materiały, takie jak drewno, beton, cegła, szkło i metal. Styl industrialny uwielbia nietypowe połączenia. Urządzając jadalnię, możesz więc zdecydować się na różne modele krzeseł albo na designerski stół z metalowym blatem. Charakterystyczną cechą stylu industrialnego są również lampy nawiązujące do przemysłowej estetyki. Będą to metalowe klosze lub odsłonięte żarówki. Salon w stylu industrialnym może mieć widoczne elementy instalacyjne i zupełnie surowe wykończenie ścian i sufitu.

 

Stolik boczny kawowy do kanapy industrialny COSTWAY

Stolik boczny kawowy do kanapy industrialny COSTWAY

 

Styl eklektyczny

Styl eklektyczny to połączenie elementów różnych stylów, ale nie oznacza to, że charakteryzuje się on totalnym chaosem. Wręcz przeciwnie. Łącząc różne style, kolory i materiały, musimy wykazać się ogromnym wyczuciem trendów i bardzo świadomym podejściem do organizacji przestrzeni. Tylko odpowiednio dobrane elementy mogą stworzyć spójną i ciekawą całość, dlatego dużą rolę odgrywa tu wyczucie stylu i smaku. Inaczej łatwo przekroczyć cienką granicę kiczu i do przestrzeni wkradnie się męczący chaos. Styl eklektyczny to ogromna swoboda w łączeniu pozornie niepasujących do siebie elementów. Sprawdzą się tu patchworkowe płytki i tkaniny. Najlepszym sposobem na aranżację w stylu eklektycznym jest wprowadzenie do pomieszczenia wybranego motywu przewodniego. Może to być kolor lub konkretny materiał.

Styl rustykalny 

Styl rustykalny jest bardzo ciepły i przytulny. Kojarzy się z wakacyjną rezydencją na wsi. To doskonała propozycja na aranżację salonu, jeśli lubisz powrót do natury. Styl rustykalny charakteryzuje się przede wszystkim jasnymi kolorami i naturalnymi materiałami, takimi jak drewno w najróżniejszej postaci oraz kamień. Z powodzeniem możesz postawić w salonie rustykalnym meble nadgryzione zębem czasu. Styl rustykalny uwielbia nawiązywać do ludowych wzorów, stawia na naturalne ozdoby i kwiaty. 

Styl glamour

Styl glamour to styl, który czasem wzbudza dużo kontrowersji, ponieważ może dzielić go dość cienka granica od kiczu. Wyróżnia się blaskiem, luksusem i ogromnym bogactwem dekoracji. Wnętrze w stylu glamour musi być pełne przepychu i błyszczących ozdób. Ten styl kojarzy się z domami hollywoodzkich gwiazd. Urządzając salon w tym stylu, warto zachować umiar, ponieważ można łatwo przesadzić. Meble w takim salonie powinny być niezwykle efektowne, bogato zdobione i luksusowe. Z pewnością sprawdzi się tu masywna, pikowana i aksamitna sofa oraz błyszczący, srebrny stolik. Będą dominować takie kolory, jak biel, czerń, szarość, granat albo róż. Warto również postawić na srebrne lub złote wykończenia, duże lustra w ozdobnych ramach oraz błyszczące i kryształowe żyrandole. Luksus powinien uderzać z każdej strony.

 

Stołek na złotych nogach 51 x 41 x 45,5 cm COSTWAY

Stołek na złotych nogach 51 x 41 x 45,5 cm COSTWAY

Styl vintage

Salon w stylu vintage to umiejętne połączenie tradycji z nowoczesnością. Aranżacja w tym stylu bardzo często wykorzystują meble z duszą, czyli odnawiane stare stoły, krzesła lub szafki, którym nadaje drugie życie. Takie wnętrza inspirowane są często meblami popularnymi w czasach PRL-u. To doskonałe połączenie starych, odrestaurowanych mebli z nowoczesnymi dodatkami. Taki styl aranżacji salonu wyróżnia się łagodnymi formami i zaokrąglonymi krawędziami, charakterystycznymi dla mebli z ubiegłego wieku. Styl vintage lubi też kryształowe naczynia, designerską porcelanę oraz doniczkowe kwiaty.

 

Uniwersalny regał z 6 półkami COSTWAY

Uniwersalny regał z 6 półkami COSTWAY

 

Styl prowansalski

Styl prowansalski wyróżnia się przede wszystkim bielonymi meblami i charakterystycznymi dodatkami z wikliny lub rattanu, które są tak bardzo popularne w eleganckich domach południowej Francji. Jakie kolory dominują w pomieszczeniach zaaranżowanych w tym stylu? Przede wszystkim biel, delikatny błękit oraz wszelkie odcienie naturalnego i postarzanego drewna. Salon w stylu prowansalskim będzie jasny, przytulny i niezwykle romantyczny. Białe meble na delikatnych nóżkach powinny sprawiać wrażenie lekkich i delikatnych, co w połączeniu z jasną kolorystyką pomieszczenia optycznie powiększy przestrzeń.

Funkcjonalny salon – dostosuj wnętrze do swoich potrzeb 

Urządzenie salonu wymaga przede wszystkim dobrego projektu i rozplanowania poszczególnych elementów aranżacji. Znajdziesz bardzo wiele inspiracji i pomysłów na aranżację salonu, warto jednak zawsze wziąć pod uwagę wielkość i kształt pomieszczenia, a także swoje indywidualne potrzeby. Salon powinien być przede wszystkim funkcjonalny i ergonomiczny, a także atrakcyjny wizualnie. W salonie spędzamy zawsze dużo czasu i powinniśmy czuć się w nim bardzo komfortowo. To, jaki styl aranżacji wybierzesz, to już kwestia bardzo indywidualna. Zawsze wybieraj takie rozwiązania, które pozwolą Ci stworzyć spójną stylistycznie i przytulną całość.

Stolik kawowy ława w styl industrialnym COSTWAY

Stolik kawowy ława w styl industrialnym COSTWAY

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium