Basen w ogrodzie – o czym warto pamiętać?

Basen w ogrodzie to marzenie wielu osób. Chłodna woda w basenie zapewnia wytchnienie w gorący dzień i jest miejscem zabawy dla dzieci. Szukając najlepszego basenu możemy wybierać spośród wielu różnych modeli - od najmniejszych, rozkładanych w kilkanaście minut modeli dmuchanych, po baseny zagłębiane, wymagające przygotowania profesjonalnego projektu budowy. O czym należy pamiętać, wybierając basen do ogrodu, i później realizując projekt? Jakie aranżacje basenów w ogrodzie są szczególnie warte uwagi? Czy niezbędne są dodatkowe akcesoria basenowe? Na te i szereg innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule.

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

 

Jaki basen ogrodowy wybrać?

Wybór basenu ogrodowego dostosowanego do potrzeb może stać się wyzwaniem. Warto przeanalizować, do czego basen ma być używany. Do regularnego pływania, chłodzenia się w upalne letnie dni, spędzania wolnego czasu czy może do zabawy dla dzieci? Odpowiedzi na te pytania powinny być najważniejszą kwestią przed podjęciem decyzji dotyczącej konstrukcji, wielkości i głębokości basenu. Istotna jest też na pewno aranżacja basenu w ogrodzie. Zastanów się, jakie rozwiązanie najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Basen staje się zwykle ważnym elementem w ogrodzie, przez co kwestia wyglądu odgrywa ważną rolę.

Najpopularniejsze dzisiaj typy basenów ogrodowych to:

  • Basen dmuchany – najprostszy konstrukcyjnie basen, który wystarczy nadmuchać i napełnić wodą. Jeśli kluczową kwestią jest dla Ciebie to, ile kosztuje basen, wybierz model dmuchany, będący najtańszą opcją.
  • Basen rozporowy – na pierwszy rzut oka przypomina model dmuchany. W rzeczywistości nie wymaga pompowania. Jest to basen, którego konstrukcję utrzymuje nacisk wody. Innymi słowy, nie musisz rozkładać basenu rozporowego. Wystarczy, że napełnisz go wodą. Tym samym przygotowanie do użytku modelu rozporowego zajmuje zaledwie kilka chwil.
  • Basen stelażowy – przed napełnieniem go wodą, należy rozłożyć metalowy stelaż, utrzymujący konstrukcję.
  • Basen kontenerowy – nowość na polskim rynku. Modele konstruowane z kontenerów morskich to metalowe konstrukcje, które mogą służyć jako baseny ogrodowe powierzchniowe, jak i częściowo zagłębione w ziemi. Niewątpliwie to oryginalny pomysł na basen w ogrodzie. Aranżacje proponowane przez producentów basenów kontenerowych dają duże pole do popisu.
  • Basen zagłębiany – powstający w ziemi, wymagający wykonania wykopu, a wcześniej profesjonalnego projektu. Zaletą jest możliwość stworzenia basenu długiego i szerokiego nawet na kilkadziesiąt metrów. Nieckę wykonuje się z żelbetonu, aluminium lub paneli polimerowych.

 

Materiały konstrukcyjne i akcesoria basenowe

Do konstrukcji basenów rozkładanych wykorzystuje się najczęściej PCV lub poliester, a między warstwami wspomnianych materiałów często znajdują się wzmocnienia, które wykonuje się np. z nylonowej siatki. Dodatkowo baseny stelażowe są wyposażone w zestawy montażowe wykonane z metalu – najczęściej ze stali lub aluminium.

Producenci oferują różne zestawy basenowe. Niektórzy sprzedają jedynie konstrukcje, które wymagają od klienta dokupienia wszystkich akcesoriów basenowych. Jednak wielu dołącza do zestawu podstawowe elementy, bez których korzystanie z basenu jest niemożliwe. Są to takie elementy, jak:

  • pompa wody z filtrem;
  • siatka do przykrycia basenu;
  • siatka do basenu służąca do wyławiania nieczystości;
  • drabinka basenowa.

 

Drabinka basenowa COSTWAY

Drabinka basenowa COSTWAY

 

 

Jak postawić basen w ogrodzie krok po kroku

 

W przypadku basenów rozkładanych czas od zakupu basenu ogrodowego do przygotowania go do użytku jest bardzo krótki. Kroki, które musisz wykonać, są następujące:

1. Zamów basen ogrodowy odpowiadający Twoim potrzebom.

2. Upewnij się, że w zestawie są niezbędne akcesoria, takie jak drabina do basenu, siatka i pompa. Jeśli czegoś brakuje, dokup odpowiedni sprzęt.

3. Przygotuj podłoże, wyrównując je oraz usuwając wszelkie elementy, które mogłyby go uszkodzić.

4. Rozłóż stelaż, jeśli Twój wybór to stelażowy basen do ogrodu. W przypadku modelu dmuchanego, napompuj go, a jeżeli posiadasz basen rozporowy, przejdź od razu do kolejnego punktu.

5. Zamontuj wszystkie akcesoria.

6. Napełnij basen wodą.

7. Ciesz się własnym basenem ogrodowym.

Jeśli kupiłeś basen kontenerowy, producent wykona za Ciebie całą pracę. Na Twoje życzenie przyjedzie, postawi basen w wyznaczonym miejscu i doprowadzi do niego niezbędne instalacje. Baseny kontenerowe i częściowo zagłębiane, wymagają dodatkowo wykonania projektu przed montażem. Podobnie w przypadku basenów w nieckach. W tym przypadku niezbędne jest nawiązanie współpracy ze specjalistami budowlanymi. Stworzą projekt, wykop, nieckę i instalację.

 

Dwuczęściowa stalowa drabinka basenowa z poręczą COSTWAY

Dwuczęściowa stalowa drabinka basenowa z poręczą COSTWAY

 

 

Kij teleskopowy i siatka do basenu, czyli jak zadbać o jego czystość

By komfortowo i bezpiecznie korzystać ze swojego basenu ogrodowego, trzeba zadbać o jego czystość. Pierwszym krokiem w tym celu jest zakup pompy z filtrem, która będzie doprowadzała do basenu czystą wodę. Warto również wyposażyć się w odpowiednią chemię basenową, która pomoże utrzymać właściwe pH wody oraz zapobiec pojawieniu się mikroorganizmów chorobotwórczych. W przypadku większych basenów, napełnianych na co najmniej kilka lub kilkanaście dni, niezbędne jest też chlorowanie wody. Ponadto, przydadzą Ci się akcesoria ułatwiające dbanie o czystość zarówno basenu, jak i wody. Niezbędnym akcesorium jest siatka do basenu na kiju teleskopowym. Dzięki niej z łatwością usuniesz z powierzchni wody wszelkie zanieczyszczenia – jesienią mogą to być liście, a przez cały rok wiele różnych śmieci, które przedostają się do basenu ogrodowego na przykład z wiatrem. By utrzymać czystość wody, warto również wyposażyć się w siatkę do przykrycia basenu. Wykonana z tworzywa sztucznego zapobiega zanieczyszczeniu podczas niekorzystania z basenu. By rozkładanie siatki, podobnie jak jej zwijanie, przebiegało sprawnie, niezbędna jest maszyna do zwijania osłony basenu. To relatywnie tani, a jednocześnie bardzo przydatny sprzęt, najczęściej wyposażony w korbkę umożliwiającą bezwysiłkową obsługę przykrycia basenu.

Rolka zwijająca pokrycie basenu 5,5 m COSTWAY

Rolka zwijająca pokrycie basenu 5,5 m COSTWAY

 

 

Drabinka basenowa, pompa i inne akcesoria basenowe

Nie ma wątpliwości, że bez akcesoriów basenowych nie sposób w pełni wykorzystać jego możliwości. Co więcej, wiele z nich jest niezbędnych ze względów bezpieczeństwa. Warto zatem pamiętać o wyborze wysokiej jakości produktów, które nie zawiodą. Przykładowo, warto zawsze sprawdzić, czy stopnie do drabinki basenowej są antypoślizgowe, a filtr w pompie skuteczny. Pamiętaj również o dostosowaniu akcesoriów do modelu basenu. Jeśli jest to płytki model dmuchany, prawdopodobnie przyda Ci się drabinka basenowa 76 cm, natomiast w głębokim basenie w niecce niezbędna będzie drabinka basenowa 132 cm

Basen w ogrodzie to doskonałe uzupełnienie przydomowej lub działkowej przestrzeni. Wystarczy odrobina wysiłku, aby sprawić sobie basen, gwarantujący doskonałą zabawę i ochłodę w upalne dni.

Stalowa drabinka basenowa z poręczą COSTWAY

Stalowa drabinka basenowa z poręczą COSTWAY

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium