Wczytuję dane...

Trampoliny fitness: jaką trampolinę wybrać i jakie są korzyści dla zdrowia?

Skoki na trampolinie mogą być doskonałym treningiem fitness dla wszystkich, którzy pragną zrzucić zbędne kilogramy i zatroszczyć się o swoją sylwetkę. Trening na trampolinach jest doskonałą propozycją dla zdrowych osób, wymaga jednak przestrzegania trenerskich wskazówek. Jaka trampolina sprawdzi się w przypadku takiej aktywności? Jakie korzyści dla zdrowia przynosi jumping fitness?

Składana trampolina fitness 120 cm COSTWAY

Składana trampolina fitness 120 cm COSTWAY

Co to jest jumping fitness?

Jumping fitness to bardzo popularny trening cardio, który składa się z sekwencji wielu ćwiczeń wykonywanych na jednoosobowej trampolinie fitness w rytm odpowiedniej muzyki. Taki trening może być bardzo intensywny lub spokojny i bardziej relaksujący. Spokojne ćwiczenia to przede wszystkim lekkie kołysanie się na trampolinie, natomiast trening intensywny polega na kombinacji wielu ćwiczeń z różnych dyscyplin sportowych. Trzeba wykonywać wolne i szybkie skoki, bieg w miejscu lub szerokie rozkroki. Taki trening umożliwia wszechstronny rozwój całego ciała i pobudza wszystkie mięśnie. Trening na trampolinie jest bezpieczny dla stawów, ponieważ mata zapewnia pełną amortyzację. Jego najważniejszą zaletą są również szybkie efekty, które pojawiają się po regularnym treningu.

Składana trampolina fitness 120 cm COSTWAYSkładana trampolina fitness 120 cm COSTWAY

Trampolina fitness – co daje?

Jaki wpływ na nasze zdrowie ma trening na trampolinie? Taki trening może być przede wszystkim dużo skuteczniejszy niż bieganie, ponieważ angażuje do pracy o wiele więcej grup mięśniowych i dzięki temu szybciej jesteśmy w stanie spalić tkankę tłuszczową. Jakie są najważniejsze korzyści treningu?

  • Utrata zbędnych kilogramów i tkanki tłuszczowej.
  • Efektowne wymodelowanie sylwetki.
  • Poprawa koordynacji ruchowej.
  • Zwiększona wydolność płuc i dotlenienie tkanek.
  • Wzmocnienie mięśni stawów i kości.
  • Przyspieszenie przemiany materii.
  • Wzmocnienie mięśni i poprawa ogólnej kondycji organizmu.
  • Lepsze samopoczucie.
  • Zmniejszenie poziomu stresu.

Poza tym skoki na trampolinie to świetna zabawa, która daje zastrzyk pozytywnej energii, wpływając na jakość naszego życia. Ćwiczenie na trampolinie może mieć więc doskonały wpływ na nasze zdrowie. Istnieją jednak sytuacje, w których z takiej aktywności powinniśmy zrezygnować.

Składana mini trampolina fitness z regulowaną wysokością i 2 opaskami COSTWAYSkładana mini trampolina fitness z regulowaną wysokością i 2 opaskami COSTWAY

Trampolina domowa do ćwiczeń – przeciwwskazania

W przypadku treningu jumping fitness tak jak w przypadku każdej aktywności fizycznej istnieją pewne przeciwwskazania, które należy uwzględnić, decydując się na tego typu aktywność. Kto nie powinien korzystać z treningu na trampolinie? Istnieje kilka istotnych wykluczeń. Nie powinny decydować się na niego kobiety w ciąży oraz tuż po porodzie. Nie jest on również wskazany dla osób cierpiących na osteoporozę lub osób ze świeżymi urazami i kontuzjami. Z treningu na trampolinie fitness powinny również zrezygnować osoby cierpiące na choroby stawu skokowego lub kolanowego, mające zaburzenia równowagi czy cierpiące na astmę i choroby układu krążenia. Jumping fitness może przynieść wiele korzyści, ale trzeba mieć świadomość przeciwwskazań i w razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z trenerem i lekarzem.

 Składana trampolina fitness okrągła COSTWAY Składana trampolina fitness okrągła COSTWAY

Jaka trampolina fitness sprawdzi się w domu?

Na rynku jest duży wybór różnych modeli trampolin do fitnessu. Te do ćwiczeń w domu powinny być przede wszystkim wytrzymałe i stabilne. Znajdziesz propozycje okrągłe lub sześciokątne, a do niektórych dodatkowo mocowana jest rączka pozwalająca utrzymać równowagę i wykonywać bardziej skomplikowane ćwiczenia. Rodzaj sprzętu powinien być uzależniony od naszych potrzeb i umiejętności. Modele dla dzieci bezwzględnie powinny być wyposażone w siatki ochronne, jednak trampoliny domowe do ćwiczeń fitness są zwykle niewielkie i pozbawione bocznej ochrony. Ważna jest tutaj nośność sprzętu, ponieważ trampolina dla dorosłych służąca do ćwiczeń w domu musi znosić obciążenie minimum 100 kg. Ramy trampoliny do ćwiczeń mogą być wykonane ze stali, natomiast mata najczęściej jest zrobiona z trwałego i sprężystego polipropylenu. Dobra trampolina do domu musi być wytrzymała i stabilnie opierać się na podłożu.

 Składana trampolina fitness COSTWAY Składana trampolina fitness COSTWAY

Trampolina do ćwiczeń – efekty w kilka tygodni

Jakie ćwiczenia można wykonywać na trampolinie? Umożliwia ona wykonywanie wielu ćwiczeń i istnieje dużo różnych technik treningu. Mogą to być proste skoki, skoki z wykopem, skłony z wyskoku, rozciąganie i wiele innych. Można zdecydować się na trening grupowy w fitness klubie albo samodzielne ćwiczenia w domu. Warto jednak wcześniej zapoznać się z techniką ćwiczeń lub skorzystać z porad profesjonalnego trenera. Ćwicząc samemu, można dobrowolnie mieszać i łączyć ćwiczenia, stawiając na rozwój konkretnych partii mięśni. Intensywny trening na trampolinie przynosi szybkie efekty. Systematyczne ćwiczenie 2–3 razy w tygodniu pobudza do pracy cały organizm i po kilku tygodniach można zobaczyć pierwsze rezultaty. Sylwetka nabiera dobrych proporcji i polepsza się kondycja organizmu.

Podwójna trampolina do zabawy i ćwiczeń fitness z poręczą COSTWAYPodwójna trampolina do zabawy i ćwiczeń fitness z poręczą COSTWAY

Dlaczego warto ćwiczyć na trampolinie?

Trenując na trampolinie, istotne znaczenie ma odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń. Dobrze dobrany trening pozwala osobom w różnym wieku i o odmiennym stopniu sprawności osiągać zamierzone cele za pomocą ćwiczeń. Trampolina w domu pozwala nabrać tężyzny fizycznej i lepszej wytrzymałości. Wiele osób bez problemu schudnie przy regularnym wykonywaniu tego typu treningu w połączeniu z odpowiednią dietą. Warto podkreślić, że skoki na trampolinie to bardzo atrakcyjna forma aktywności, pozbawiona nudy i monotonii, dlatego chętnie się do niej wraca i wiele osób decyduje się na regularne treningi. Latem jest to również doskonała możliwość ruchu na świeżym powietrzu.

Wysyłka do 48h
Zwrot do 14 dni
Zawsze darmowa dostawa
Program Partnerski