Wczytuję dane...

Najlepsze akcesoria golfowe dla początkujących: co warto mieć, zaczynając przygodę z golfem?

Akcesoria do golfa

Z biegiem lat gra w golfa staje się w Polsce coraz popularniejsza. To doskonały sposób na spędzanie czasu na świeżym powietrzu z przyjaciółmi lub rodziną. Jeśli marzysz o tym, aby spróbować swoich sił w tej wyjątkowej dyscyplinie, musisz wiedzieć, w jakie akcesoria powinien się zaopatrzyć początkujący golfista. Podpowiadamy!

Gra w golfa – od czego zacząć?

Jeszcze do niedawna gra w golfa kojarzyła się Polakom przede wszystkim z amerykańskimi filmami i czymś elitarnym, zarezerwowanym wyłącznie dla bogaczy. Obecnie coraz więcej osób przekonuje się jednak do tej dyscypliny. Wbrew częstym obawom golf nie musi się wiązać z dużymi kosztami. Niezbędny sprzęt jest dostępny w różnych cenach – od wysokich w przypadku najbardziej rozpoznawalnych marek aż po niskie. Co ważne, tańsze kije czy piłeczki spełnią swoją funkcję niemal równie dobrze. Wszystko zależy od umiejętności i upodobań gracza.

Jaki pakiet startowy powinien wybrać początkujący golfista? W pierwszej kolejności warto zacząć od kursu gry w golfa. W zasadzie na każdym polu golfowym spotkasz się z taką usługą. Podczas kursu poznasz zasady gry, a także specjalną etykietę obowiązującą na polu golfowym. Gra w golfa to bowiem sport, w którym ogromną rolę odgrywają nie tylko zasady, ale także pewne rytuały. Dzięki temu będziesz się czuć swobodnie i komfortowo na polu golfowym. W samym sporcie najważniejsze jest ułożenie ciała i opanowanie podstawowych ruchów oraz kontrola uderzeń. A jakie akcesoria golfowe wybrać na początek?

Pakiet startowy do gry w golfa

Możesz sobie ułatwić zadanie i zakupić gotowy zestaw startowy do gry w golfa. Producenci często oferują pakiety kijów i piłek stworzone z myślą o początkujących graczach. Z czasem uzupełnisz taki zestaw o kije wedle własnych preferencji i umiejętności, ale na początku warto zawsze sięgać po uniwersalny sprzęt.

Co powinien zawierać taki zestaw dla początkujących? Przede wszystkim kilka podstawowych kijów i dużą liczbę piłeczek golfowych, ponieważ początkujący gracze mają skłonność do ich gubienia. Przyda się także wygodna torba na akcesoria golfowe. Na początku nie warto sięgać po sprzęt z najwyższej półki. Lepiej jest się zdecydować na tańsze rozwiązania, ponieważ rodzaj kijów nie ma istotnego wpływu na efekt gry u początkujących graczy. Inaczej to wygląda w przypadku zawodowców. Jeśli z czasem Twoje preferencje ulegną zmianie, zawsze możesz się zdecydować na inny sprzęt. Nie warto jednak inwestować w niego na początku – zwłaszcza że na tym etapie nie masz pewności, czy golf okaże się Twoją prawdziwą pasją. Ważne jest to, by kij golfowy był odpowiednio dobrany do budowy ciała i sylwetki. Kupując go, warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Torba golfowa z zapinanymi na zamek przegródkami i kieszonką termoizolacyjną COSTWAYTorba golfowa z zapinanymi na zamek przegródkami i kieszonką termoizolacyjną COSTWAY

Co obejmuje pakiet dla początkujących golfistów?

Co powinno wchodzić w skład zestawu startowego dla golfisty? Firmy oferują niezwykle szeroki wybór takich produktów. Kompletny zestaw golfowy często wiąże się z wydatkiem rzędu 1000–5000 zł. Zazwyczaj zawiera on następujące rodzaje kijów golfowych:

  • wood – najlżejszy i najdłuższy kij z pogrubioną główką, idealny do dalekich uderzeń,
  • iron – kij o zróżnicowanych możliwościach,
  • putter – kij do umieszczania piłki w dołku na zakończenie gry,
  • hybryda – najnowszy rodzaj kijów golfowych. To skrzyżowanie typów wood i iron, wykorzystujące ich najlepsze cechy. Ponadto są to najlepsze kije dla początkujących,
  • wedge – kij do zadań specjalnych (na przykład omijania przeszkód).

W profesjonalnym zestawie znajdziesz wszystkie powyższe rodzaje kijów, ponieważ każdy z nich jest przeznaczony do uderzeń na różnych etapach gry i obszarach pola golfowego. Grę rozpoczyna wood driver, następnie do gry długiej wykorzystasz woody lub hybrydy. Zasadniczą część gry rozgrywa się szalenie ważnymi ironami, natomiast końcowe uderzenie do dołka – putterem. Cena zestawu jest uzależniona od tego, czy zdecydujesz się na pełen zestaw kijów, czyli 14 sztuk, czy połowę, którą z czasem uzupełnisz.

Zielona Karta golfisty

Po szkoleniu na polu golfowym możesz zdać egzamin i otrzymać tzw. Zieloną Kartę, która uprawnia do gry w golfa na każdym polu golfowym. Bez niej nie możesz zagrać na żadnym pełnowymiarowym 18-dołkowym polu. Otrzymanie karty wiąże się zawsze z odbyciem kursu, podczas którego gracz nabywa niezbędne umiejętności związane z grą i zachowaniem na polu golfowym. Poznaje również obowiązujące zasady bezpieczeństwa. Kurs na Zieloną Kartę kończy się dwuetapowym egzaminem. Pierwszy etap to egzamin teoretyczny, a drugi – praktyczny, sprawdzający nabyte umiejętności. Ile kosztuje wyrobienie Zielonej Karty? Pakiet 10 lekcji wraz z egzaminem i opłatą za kartę wynosi najczęściej od 500 do 1000 zł.

Ile kosztuje gra w golfa? 

Przed przystąpieniem do nauki tego sportu warto zdać sobie sprawę, jakie koszty się z tym wiążą. Choć kiedyś golf kojarzył się przede wszystkim ze sportem dla bogatych, obecnie stał się popularniejszy i bardziej przystępny. Wejście na kilkudołkowe pole golfowe nie kosztuje dużo – cena wynosi od 40 do 100 zł. Inaczej jednak kształtują się wydatki w przypadku chęci odbycia kursu, opłacenia trenera i wypożyczenia sprzętu. Jeśli masz już własny sprzęt i pewne umiejętności, gra nie wymaga dużych nakładów finansowych. Z czasem można sobie wykupić roczny nielimitowany wstęp na pole golfowe, który w zależności od obiektu może kosztować od 1000 do 10 000 zł, ale i tak jest najbardziej opłacalną opcją. Ponadto akcesoria golfowe, takie jak organizery lub wózki golfowe, można często kupić w atrakcyjnych cenach.

3-kołowy składany wózek golfowy z regulowanym uchwytem COSTWAY

3-kołowy składany wózek golfowy z regulowanym uchwytem COSTWAY

Jak się przygotować do lekcji golfa? 

Do pierwszej lekcji golfa nie musisz się specjalnie przygotowywać. Wypożyczenie sprzętu jest najczęściej wliczone w koszt lekcji. Dowiesz się z niej o wszystkich podstawowych kwestiach, które dotyczą tej dyscypliny sportowej. Jakie akcesoria golfowe będą Ci potrzebne? Bardzo istotny jest odpowiedni strój, ponieważ specjalny dress code obowiązuje na każdym poziomie gry – bez względu na poziom zaawansowania gracza czy wielkość pola golfowego.

Dress code to część golfowej etykiety, dlatego musisz wziąć pod uwagę obowiązujące zasady. Przede wszystkim ubranie musi być czyste i schludne. Niedopuszczalna jest gra w golfa w dżinsach i T-shircie. Co więc powinien nosić początkujący golfista? Strój golfisty musi łączyć w sobie elegancję, schludność i wygodę. Mężczyzn obowiązują spodnie do gry w golfa z paskiem. Latem mogą oni grać w krótkich spodenkach z nogawkami do kolan. Panie powinny chodzić po polu golfowym w podobnej długości spódniczkach. Doskonale sprawdzą się tutaj również koszulki polo. Buty powinny być wygodne, w odpowiednim sportowym stylu, a strój nie może krępować ruchów. Zamiast dresu włóż jednak eleganckie spodnie o prostej nogawce.

Jakie akcesoria golfowe będą Ci potrzebne?

Na początku przygody z golfem nie musisz dużo inwestować dużo pieniędzy w sprzęt. Kiedy stwierdzisz, że gra to Twoja pasja, warto jednak pomyśleć o dodatkowych akcesoriach. Torba na kije golfowe to podstawowy element wyposażenia. Z czasem warto się również zaopatrzyć się w specjalny organizer. Akcesoria golfowe zawsze warto dobierać do poziomu zaawansowania gracza oraz jego umiejętności.

Torba golfowa na 14 kijów z kieszonką termoizolacyjną COSTWAY

Torba golfowa na 14 kijów z kieszonką termoizolacyjną COSTWAY

Wysyłka do 48h
Zwrot do 14 dni
Zawsze darmowa dostawa
Program Partnerski