Tanio w Costway.pl

Jak urządzić salon z jadalnią?

Salon z jadalnią to strefa mieszkania, w której spożywamy posiłki i spędzamy czas z rodziną. To tam przyjmujemy gości, raczymy się popołudniową kawą i gramy w gry towarzyskie z przyjaciółmi. Połączenie salonu z jadalnią musi się wiązać z ich przemyślaną aranżacją. W naszym artykule podpowiemy, na co zwrócić szczególną uwagę, urządzając taką przestrzeń.

Współczesna przestrzeń mieszkalna bez podziałów

Aranżując jadalnię z salonem, musimy mieć świadomość jeszcze jednej rzeczy. We współczesnych aranżacjach jadalnia jest bardzo często łączona z aneksem kuchennym – coraz rzadziej umiejscawiamy kuchnię w oddzielnym pomieszczeniu. Wpływ na to ma przede wszystkim wygoda oraz moda, którą zapoczątkowano w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. To właśnie styl industrialny, który swoje powstanie zawdzięcza aranżacjom poprzemysłowych przestrzeni, zrezygnował z podziału na poszczególne pomieszczenia w mieszkaniu. Takie rozwiązanie zyskało aprobatę wielu architektów wnętrz i bez problemu zostało przeniesione do współczesnych aranżacji.

 Tapicerowana pufa ze schowkiem COSTWAY

Tapicerowana pufa ze schowkiem COSTWAY

 

Dlaczego nie ma potrzeby oddzielać salonu od jadalni?

Salon i jadalnia to strefy, które wzajemnie się przenikają i trudno je sztucznie rozdzielać. Tym bardziej że często niewielki metraż naszych mieszkań sprawia, że przestrzeń, którą można przeznaczyć na strefę wypoczynkową i strefę jadalnianą, wcale nie jest duża. Poza tym bardzo często decydujemy się również na otwartą kuchnię, tworząc przestronną strefę dzienną. Zamykanie salonu i jadalni w oddzielnych pomieszczeniach mija się więc z celem. Jeśli jednak zależy Ci na delikatnym odseparowanie obu stref, możesz zdecydować się na nieco inne rozwiązanie. Aranżując salon z jadalnią, warto wykorzystać niektóre elementy wyposażenia wnętrz w celu subtelnego oddzielenia strefy wypoczynkowej i nadania jej pewnej kameralności. Możesz postawić pomiędzy salonem a jadalnią elegancki regał albo wykorzystać do tego ażurowe ścianki. Innym pomysłem będzie zaakcentowanie stref innym kolorem ścian lub podłogi. Dużo zależy tu od stylu, w jakim jest urządzone mieszkanie.

Fotel tapicerowany do salonu różowy COSTWAY

Fotel tapicerowany do salonu różowy COSTWAY

 

Nowoczesna jadalnia z aneksem kuchennym

Kuchnia otwarta na salon to niezwykle praktyczne rozwiązanie architektoniczne, które ma wiele zalet. Przede wszystkim stanowi doskonały sposób na integrację całej rodziny – gotująca osoba nie jest oddzielona od reszty jej członków. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz posiłki w kuchni, czy też przyjmujesz gości na kanapie, możesz się ze wszystkimi komunikować (bez ciągłej konieczności przemieszczania się). Połączenie salonu, jadalni i kuchni wymusza w pewien sposób rozmieszczenie poszczególnych stref. Najlepiej, żeby jadalnia znajdowała się pomiędzy salonem a kuchnią. Powinna ona być łącznikiem między strefą wypoczynku a strefą przygotowywania posiłków. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskasz bardzo funkcjonalną przestrzeń. Przy takim ustawieniu aranżacja jadalni powinna nawiązywać stylistycznie do wystroju salonu lub kuchni.

Szklany stolik kawowy z półką 99 x 60 x 44,5 cm COSTWAY

Szklany stolik kawowy z półką 99 x 60 x 44,5 cm COSTWAY

 

Główne elementy aranżacji jadalni

W jadalni głównym elementem aranżacyjnym będzie z pewnością stół z krzesłami. Masz do wyboru bardzo wiele różnych możliwości. Wszystko zależy od przestrzeni, jaką dysponujesz, kształtu pomieszczenia i stylu wnętrza. Bardzo popularnym rozwiązaniem są stoły prostokątne, które są bardzo praktyczne – zapewniają dużo miejsc siedzących. Można je również dostawić do ściany, jeśli na co dzień nie przyjmujemy zbyt wielu gości. Takie rozwiązanie pozwoli Ci zaoszczędzić dużo miejsca, co jest szczególnie ważne w przypadku małych mieszkań. Duży prostokątny stół jadalniany, który można rozłożyć, to bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Nie zawsze mamy na nie jednak wystarczająco dużo przestrzeni. Czasami w przypadku małego metrażu warto zdecydować się na stół okrągły. To niezwykle praktyczne rozwiązanie, które umożliwia posadzenie obok siebie stosunkowo dużej liczby osób. Wadą takiego stołu jest to, że nie dostawisz go do ściany, jeśli będziesz chciał wygospodarować nieco więcej przestrzeni. W przypadku większych jadalni możesz zdecydować się na meble pomocnicze, takie jak komoda i witryna, w których przechowuje się zastawę stołową, obrusy i serwetki.

Krzesło tapicerowane welurowe COSTWAY

Krzesło tapicerowane welurowe COSTWAY

Funkcjonalny i nowoczesny salon

Salon stanowi serce domu. To tam spędzamy najwięcej czasu z pozostałymi członkami rodziny, przyjmujemy gości i oddajemy się codziennym rozrywkom przed telewizorem. Jak powinna wyglądać aranżacja salonu z jadalnią? Na co warto zwrócić szczególną uwagę? W tym przypadku najistotniejszym elementem aranżacji będzie wygodna sofa lub kanapa. To podstawowe meble, które są niezbędne w każdym salonie, niezależnie od jego wielkości. Obok kanapy stawiamy zazwyczaj stolik kawowy, dodatkowy fotel, a naprzeciwko szafkę pod telewizor.

Zaaranżowanie salonu zawsze wymaga przemyślanego projektu. Salon połączony z jadalnią powinien doskonale komponować się z całością wystroju. Te dwie strefy powinny tworzyć spójną stylistycznie całość, co nie znaczy, że nie mogą nieco się od siebie różnić. Możesz zdecydować się na oryginalne akcenty aranżacyjne, które będą dobrane na zasadzie kontrastu. Zawsze jednak powinieneś wziąć pod uwagę spójność kolorystyczną obu stref. Ważne też, żeby te przestrzenie tworzyły efektowne zestawienie z aneksem kuchennym.

Nowoczesny 2-poziomowy stolik kawowy z blatem imitującym marmur COSTWAY

Nowoczesny 2-poziomowy stolik kawowy z blatem imitującym marmur COSTWAY

Różne możliwości aranżacyjne – salon i jadalnia

Duże salony i jadalnie stwarzają dużo więcej możliwości aranżacyjnych. Można w nich dowolnie zmieniać ustawienie mebli i tworzyć różne warianty zagospodarowania przestrzeni. W dużych mieszkaniach nie ma również problemu z ergonomią, która jest niezwykle ważna, jeśli chodzi o codzienne korzystanie z pomieszczeń. Aranżacja małego salonu wymaga z kolei dobrego rozplanowania. Wielkość takiego pomieszczenia i jego kształt narzuca często jedną możliwość ustawienia mebli. Jeśli masz jednak opcję, aby dokonać wyboru samodzielnie, warto zawsze postawić stół jadalniany przy oknie, a strefę wypoczynkową zaaranżować w bardziej zacienionym miejscu. Istnieje wiele rozwiązań, które będą odpowiednie do małych mieszkań. Jeśli salon z jadalnią zajmuje naprawdę mały metraż, możesz dołączyć je do aneksu kuchennego, montując odpowiedni blat jako przedłużenie kuchennych szafek. Przy takim blacie można swobodnie spożywać posiłki i nie ma potrzeby ustawiania dodatkowego stołu. Na małej przestrzeni doskonale sprawdzi się również kuchenna wyspa z dostawionymi krzesłami, która może przejąć rolę stołu. To bardzo ergonomiczne i praktyczne rozwiązanie, które sprawdzi się w ciasnym mieszkaniu. Solidny i wysoki blat może pełnić funkcję stołu jadalnianego, a także roboczego blatu do pracy w kuchni.

Szafka RTV z drzwiami i przegrodami 101,5 x 33 x 77,5 cm COSTWAY

Szafka RTV z drzwiami i przegrodami 101,5 x 33 x 77,5 cm COSTWAY

 

W jakim stylu urządzić salon z jadalnią? 

W nowoczesnych salonach z jadalnią stawia się najczęściej na proste i minimalistyczne rozwiązania. Z jakimi aranżacjami spotykamy się najczęściej? 

Styl skandynawski

Bardzo popularne są obecnie wnętrza w stylu skandynawskim. Cechują się one jasnymi i stonowanymi kolorami, takimi jak biel, beż czy szarości. Do takich pomieszczeń pasują proste i funkcjonalne meble – szczególnie białe, ale nie powinno również zabraknąć elementów drewnianych, które nadadzą wnętrzu przytulności. Styl skandynawski, mimo swojego minimalizmu, nie unika miękkich tkanin i dywanów, a także efektownych dekoracji w geometryczne wzory. Jadalnia urządzona w stylu skandynawskim będzie przede wszystkim bardzo funkcjonalna i wygodna. Styl skandynawski ze względu na proste i lekkie formy oraz jasne kolory doskonale sprawdzi się w przypadku niewielkiego metrażu.

Styl nowoczesny

Styl nowoczesny wyróżnia się przede wszystkim prostą formą i funkcjonalnością. Praktyczne wnętrza mają być przestronne i pozbawione zbędnych dekoracji, ale jednocześnie bardzo estetyczne. Styl nowoczesny stawia na proste linie i stonowane kolory. Aranżacja salonu i jadalni w stylu nowoczesnym musi być bardzo konsekwentna. Możesz wykorzystać kilka podstawowych kolorów, takich jak beże, szarości i popiele. Styl nowoczesny potrafi optycznie powiększyć nawet małe wnętrza – dzięki jasnym kolorom, dużym oknom i minimalistycznym formom. W pomieszczeniach w stylu nowoczesnym panuje wszechobecny ład i porządek, nie ma tam miejsca na bałagan czy przypadkowo ustawione akcesoria.

 Sofa ze sztucznej skóry z podnóżkiem 188 x 62 x 60 cm COSTWAY

Sofa ze sztucznej skóry z podnóżkiem 188 x 62 x 60 cm COSTWAY

Styl industrialny

Styl industrialny nawiązuje do poprzemysłowych przestrzeni, dlatego w industrialnych aranżacjach będzie dominowało drewno, metal, szkło i beton. W jadalni sprawdzi się w tym przypadku ciężki drewniany blat na metalowych nogach albo oryginalny stół ze szklanym blatem. Możesz do niego dostawić krzesła należące do różnych kompletów. Z kolei w salonie w stylu industrialnym warto zdecydować się na dużą i ciężką kanapę w ciemnym kolorze, która będzie się pięknie prezentować na tle betonowej lub ceglanej ściany. Meble w stylu industrialnym powinny być masywne i ciężkie. Idealnie sprawdzą się w takich aranżacjach drewniane regały z metalowym wykończeniem w kolorze czarnym – w surowym i minimalistycznym stylu.

Styl modernistyczny

Styl modernistyczny jest bardzo funkcjonalny. Główny nacisk kładzie na funkcję użytkową mebli. Pasują do niego meble w opływowych kształtach i o ciekawych formach. Mogą to być niesymetryczne stoliki lub nietypowe regały. Styl modernistyczny stawia również na abstrakcyjne i odważne grafiki oraz geometryczne kształty. W modernistycznych aranżacjach znajdziesz wiele elementów o stalowym lub szklanym wykończeniu, ale popularne jest również drewno, skóra oraz tworzywa sztuczne. Styl ten łączy różne materiały i faktury, jednak stawia również na minimalistyczną kolorystykę i geometryczne, proste kształty. Styl modernistyczny nie lubi chaosu i zbyt dużej liczby przedmiotów. 

Salon z jadalnią w stylu modernistycznym powinien być uporządkowany i pozbawiony zbędnych elementów, dlatego trzeba dobrać do niego odpowiednie dekoracje. Czasem największą ozdobą będzie oryginalna forma mebli, na przykład kanapa czy fotel w kształcie koła.

 Drewniana szafka RTV 120 x 39 x 31,5 cm COSTWAY

Drewniana szafka RTV 120 x 39 x 31,5 cm COSTWAY

Styl klasyczny

To ponadczasowy sposób aranżacji wnętrz, który możemy spotkać w wielu polskich domach. Styl klasyczny stawia przede wszystkim na uniwersalne rozwiązania, wysokiej jakości materiały i przyciągające wzrok detale. Wyróżniają go stonowane kolory w tonacjach ciepłego brązu i beżu. Styl klasyczny charakteryzuje się spójnością i elegancją. Stawia na proste i symetryczne formy, ale takie, które nie są pozbawione delikatnych zdobień.

Salon z jadalnią – współczesne aranżacje

Aranżacja salonu z jadalnią powinna być niezwykle efektowna i elegancka, ponieważ spędzamy bardzo dużo czasu w tej części mieszkania. W salonie i jadalni bardzo ważnym aspektem jest również ergonomia. Meble powinny być ustawione tak, żeby można się było swobodnie poruszać po obu strefach. Bardzo istotne jest również odpowiednie dopasowanie wielkości mebli do rozmiarów pomieszczenia. Zbyt duża kanapa, która uniemożliwi swobodne poruszanie się obok stołu jadalnianego, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Również zbyt duży stół jadalniany może przytłoczyć pomieszczenie. Urządzając jadalnię z salonem, trzeba wziąć pod uwagę ciągi komunikacyjne i wygodne przejścia między poszczególnymi elementami pokoju.

Nowoczesna drewniana szafka TV 147 x 40,5 x 61 cm COSTWAY

Nowoczesna drewniana szafka TV 147 x 40,5 x 61 cm COSTWAY

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium