Wczytuję dane...

Jaki domek na narzędzia ogrodowe wybrać?

Jeżeli masz dom z ogródkiem albo działkę rekreacyjną, gdzie uprawiasz warzywa albo sadzisz kwiaty, potrzebujesz odpowiedniego pomieszczenia na przechowywanie różnego rodzaju sprzętów i narzędzi ogrodowych. Z czasem może się ich uzbierać naprawdę dużo. Kosiarka, glebogryzarka, myjka ciśnieniowa czy też meble ogrodowe, które chciałbyś zabezpieczyć podczas zimy, mogą zajmować bardzo dużo miejsca. Nie zawsze posiadamy wystarczająco duży garaż czy pomieszczenie gospodarcze w domu, żeby to wszystko przechować, a przecież dobre zabezpieczenie na zimę jest często gwarancją, żeby te sprzęty nie służyły nam tylko przez jeden sezon.

Źródło: pexels.comŹródło: pexels.comUrządzenie do wyrywania chwastów

Urządzenie do wyrywania chwastów COSTWAYDo czego potrzebny jest nam domek ogrodniczy?

Latem w zasadzie nie ma większego problemu. Wiele narzędzi trzymamy pod ręką na otwartym powietrzu. Meble ogrodowe stoją na tarasie, a donice z kwiatami pięknie prezentują się przed domem. Ale już jesienią wszystko powinniśmy zabezpieczyć. Grill, meble ogrodowe i narzędzia powinny znaleźć się w suchym i bezpiecznym miejscu, tak żeby mogły nam służyć przez kolejne sezony. Niekiedy potrzebujemy też przestrzeni do przechowania roślin, które musimy chronić przed zbyt niskimi temperaturami. Dlatego odpowiednimi schowek ogrodowy powinien być zawsze uwzględniany przy aranżacji ogrodu czy działki. 

Źródło: Unsplash.comŹródło: unsplash.comBlaszany domek ogrodowy z przesuwanymi drzwiami COSTWAY

Blaszany domek ogrodowy z przesuwanymi drzwiami COSTWAYNa rynku mamy bardzo duży wybór wszelkiego rodzaju wiat i domków ogrodowych na narzędzia. Jaki domek ogrodniczy wybrać? Który schowek narzędziowy spełni najlepiej swoje zadanie? To wszystko zależy od tego, co chcesz w nim przechowywać i jakie funkcje powinien Twoim zdaniem pełnić.

Musisz wiedzieć, czego potrzebujesz

Wybierając schowek na narzędzia na działkę przede wszystkim musisz wiedzieć, do czego chcesz go wykorzystać i co chcesz w nim przechowywać.  Czy będziesz tam chował tylko donice i narzędzia ogrodowe, czy musi być na tyle duży, żeby móc przezimować w nim meble ogrodowe i kosiarkę? 

Kosiarka elektryczna z koszem na trawę COSTWAY

Kosiarka elektryczna z koszem na trawę COSTWAYGlebogryzarka elektryczna kultywator 1200W

Glebogryzarka elektryczna kultywator 1200W COSTWAYA może zamierzasz trzymać w nim rowery lub quada, ponieważ nie masz na nie miejsca w swoim garażu? To wszystko ma wpływ na wybór odpowiedniego modelu ogrodowej wiaty. Oczywiście nie bez znaczenia jest też budżet, jaki chcesz przeznaczyć na ten zakup. Mały schowek na narzędzia ogrodowe, który dyskretnie umieścisz w kącie ogrodu, będzie miał przecież zupełnie inną cenę niż duża wiata z przedsionkiem i oknami, która może pełnić bardzo wiele różnych funkcji.

Żródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.comDrewniany, metalowy czy plastikowy domek ogrodowy?

Domki ogrodowe na narzędzia mogą być wykonane z różnych materiałów. Mamy domki wykonane z naturalnego drewna, z ocynkowanej blachy lub z odpornych na warunki zewnętrzne tworzyw sztucznych. Na jaki materiał się zdecydować? I który spełni najlepiej swoje zadanie? Cóż. To kwestia indywidualna. Każdy rodzaj materiału ma swoje zalety i małe wady.

Drewniany schowek ogrodowy

Domki drewniane - szczególnie w przypadku dużych wiat - prezentują się najbardziej atrakcyjnie. Naturalne drewno doskonale wpisuje się w projekt każdego ogrodu. Drewniane domki pięknie komponują się z zielenią i mogą stanowić ciekawy element ogrodowej architektury. Ale trzeba sobie zdawać sprawę, że wymagają regularnej konserwacji. Drewno to dość wymagający materiał - jest narażone na szkodliwe działanie wilgoci czy szkodników, dlatego taki domek powinien być dokładnie zaimpregnowany. Jeżeli nie zostało to zrobione fabrycznie - musimy zrobić to sami. Niewątpliwą zaletą drewnianych domków jest jednak to, że nie nagrzewają się one na słońcu i nie wyziębiają bardzo mocno na mrozie. Oczywiście drewniane schowki ogrodowe nie należą też do najtańszych rozwiązań. 

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.comSchowek z ocynkowanej blachy

Schowki ogrodowe blaszane bardzo dobrze znoszą warunki atmosferyczne i są odporne na korozję, ale z pewnością nie prezentują się tak efektownie jak domki drewniane. Jednak nowoczesne metalowe domki wyglądają dość elegancko i estetycznie. Schowane w ogrodzie w odpowiednim otoczeniu doskonale mogą spełniać swoją funkcję. Bardzo łatwo utrzymać je w czystości - wystarczy zwykła myjka ciśnieniowa. 

Myjka wysokociśnieniowa plus akcesoria 1400W COSTWAY

Myjka wysokociśnieniowa plus akcesoria 1400W COSTWAYMetalowy schowek na narzędzia ogrodnicze dobrze umieścić w zacienionym miejscu, ponieważ stojąc w pełnym słońcu może się mocno nagrzewać. Ważne też, żeby miał odpowiednią wentylację. 

Domek ogrodowy schowek narzędziowy blaszany COSTWAY

Domek ogrodowy schowek narzędziowy blaszany COSTWAYWiata śmietnikowa schowek szopa narzędziowa COSTWAY

Wiata śmietnikowa schowek szopa narzędziowa COSTWAYDomek schowek ogrodowy z tworzywa sztucznego

Schowki narzędziowe z tworzyw sztucznych są bardzo odporne na warunki atmosferyczne. Dostępne są w zróżnicowanej kolorystyce i w różnych rozmiarach. Niektóre wyglądem przypominają tradycyjne drewniane domki - są jednak łatwiejsze, jeżeli chodzi o utrzymanie czystości. Nie każdy jednak chce w ogrodzie postawić plastikową konstrukcję, która w niektórych przypadkach może nie najlepiej komponować się z otoczeniem. Duże znaczenie ma też jakość tworzywa, z którego taki domek jest wykonany. Słaby jakościowo materiał może zbytnio nagrzewać się na słońcu i tracić kolor. 

Duży czy mały schowek ogrodowy?

Decydując się na odpowiedni materiał, z którego chcesz mieć wykonany domek ogrodniczy, powinieneś od razu zastanowić się nad jego wielkością. To, jakie rozwiązanie jest dla Ciebie najwłaściwsze, uzależnione jest oczywiście od ilości i wielkości sprzętów, które chcesz przechowywać w swoim schowku.  

Ogrodowa szafa czy duża wiata?

Jeżeli zależy Ci tylko na uporządkowaniu i przechowywaniu narzędzi ogrodowych, w zupełności wystarczy Ci mała ogrodowa szafa. 

Schowek narzędziowy drewniany ogrodowy COSTWAY

Schowek narzędziowy drewniany ogrodowy COSTWAYTaki schowek z wygodnymi półkami na drobne narzędzia to świetne rozwiązanie na taras czy ogród. Bez problemu przechowasz w nim zimą grabie czy podkaszarkę oraz wszystkie akcesoria potrzebne do pracy w ogrodzie. 

Jeżeli jednak zależy ci na tym, żeby w takim schowku móc przezimować meble ogrodowe czy przechowywać rowery, musi być on zdecydowanie większy. Takie duże domki nie są już tylko schowkiem na narzędzia i z racji swojej wielkości powinny dobrze się komponować z aranżacją ogrodu.

Blaszany domek ogrodowy z przesuwanymi drzwiami COSTWAY

Blaszany domek ogrodowy z przesuwanymi drzwiami COSTWAYNa co zwrócić uwagę przy stawianiu domków ogrodniczych?

Domki ogrodowe powinny stać w miejscu, w którym będą ładnie komponować się z aranżacją ogrodu i gdzie będą mogły jak najlepiej pełnić swoją funkcję. Na co jednak jeszcze warto zwrócić uwagę przy stawianiu takich schowków?

Przygotuj podłoże 

Schowek ogrodowy, szczególnie taki, który nie ma podłogi, wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Powinno być ono wyrównane i suche, a także nieco wyniesione do góry, żeby ograniczyć podmywanie i zawilgocenie schowka. Do większości modeli idealnie nadaje się kostka brukowa czy betonowa wylewka, które gwarantują stabilne i suche podłoże. Jeżeli zależy Ci jednak na tym, żeby domek miał podłogę, to warto pamiętać, że powinna ona być ułożona równo z ziemią, wtedy bez problemu wjedziemy do środka kosiarką czy wprowadzimy rowery. W przypadku domków ogrodowych warto również przyjrzeć się konstrukcji dachu. Powinien być on bardzo dobrze zabezpieczony przed deszczem i wilgocią, a odpowiednie nachylenie musi umożliwiać swobodne osuwanie się śniegu. 

Wybierz odpowiednie drzwi

W przypadku dużych schowków na narzędzia w ogrodzie warto się zastanowić, jakie drzwi będą nam potrzebne i czy zależy nam na oknach, które doświetlają wnętrze i poprawiają wentylację. Drzwi w domku ogrodowym w razie potrzeby muszą umożliwiać swobodne wniesienie czy wprowadzenie dużych sprzętów. Jeżeli masz zamiar przechowywać tu cenniejsze narzędzia albo nawozy i środki ochrony roślin, powinieneś też wybrać drzwi z możliwością zabezpieczenia wejścia przed dziećmi czy niepowołanymi osobami. 

Schowki narzędziowe to niezbędne wyposażenie każdego ogrodu

Domki ogrodowe mogą być wykonane z różnych materiałów i mogą mieć najróżniejsze rozmiary i kształty. Niektóre są bardzo przestrzenne i można w nich swobodnie zorganizować miejsce do majsterkowania czy przesadzania kwiatów, inne przypomina raczej większą szafę. Tak czy inaczej, są niezbędnym wyposażeniem każdego ogrodu. Na jaki schowek się zdecydujesz to kwestia indywidualna - uzależniona od Twoich oczekiwań, potrzeb ale także finansów. Duże znaczenie ma również wielkość ogrodu, w którym chcesz go umieścić. 

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.comWysyłka do 48h
Zwrot do 14 dni
Zawsze darmowa dostawa
Program Partnerski