Jak urządzić małą kuchnię – ciekawe pomysły na funkcjonalną i efektowną przestrzeń
Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu. To tutaj przygotowujemy posiłki i pijemy poranną kawę. Kuchnia pełni bardzo wiele funkcji i niezależnie od wielkości musi być przede wszystkim funkcjonalna i praktyczna. Mała kuchnia to nie lada wyzwanie dla projektanta, ponieważ na małej przestrzeni trzeba umieścić potrzebne wyposażenie i akcesoria, a także przygotować odpowiednią przestrzeń do pracy. Jak urządzić małą kuchnię i maksymalnie wykorzystać przestrzeń? W naszym artykule postaramy się przedstawić najciekawsze pomysły i inspiracje na aranżację kuchni o małym metrażu.
Z naszego artykułu dowiesz się:
-
Jakie są najważniejsze strefy kuchni?
-
Od czego zacząć projekt?
-
Jakie sprzęty AGD sprawdzą się w małej kuchni?
-
Na jaki kolor aranżacji warto się zdecydować?
-
Jak umeblować małą kuchnię?
-
Jakie meble są najlepszym wyborem?
-
Dlaczego otwarcie małej kuchni na salon jest dobrym rozwiązaniem?
-
Jakie są najważniejsze zalety kuchennej wyspy?
-
Jakie są sprawdzone sposoby na optyczne powiększenie przestrzeni?
-
Jak urządzić małą kuchnię – podsumowanie.
Wózek kuchenny ze składanym blatem stalowym COSTWAY
Jakie są najważniejsze strefy kuchni?
Niezależnie od wielkości, kuchnia zawsze musi spełniać te same funkcje, dlatego przestrzeń w tym pomieszczeniu jest zawsze podzielona na konkretne strefy:
- strefę gotowania i pieczenia, do której należy płyta grzewcza i piekarnik;
- strefę przygotowywania posiłków, czyli funkcjonalny blat roboczy;
- strefę zmywania, składającą się z kuchennego zlewu i zmywarki;
- strefę przechowywania produktów spożywczych;
- strefę przechowywania naczyń i akcesoriów kuchennych.
Kuchnia musi charakteryzować się też dużą ergonomią. Przestrzeń przed i pomiędzy szafkami powinna zapewnić wystarczająco dużo miejsca do swobodnego poruszania się i pracy. Uwzględnienie tych wszystkich funkcji w małej kuchni wcale nie jest proste. Jak zaprojektować taką kuchnię? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Od czego zacząć projekt?
Projektując każdą kuchnię, musisz wziąć pod uwagę oczekiwania wszystkich domowników oraz układ szafek i rozmieszczenie sprzętu AGD z zachowaniem odpowiednich odległości i kolejności ustawienia, ponieważ ma to ogromny wpływ na wygodę poruszania się po kuchni. Funkcjonalność i wygoda są tutaj nadrzędne, dlatego warto kierować się zasadą trójkąta roboczego, która wymusza ustawienie trzech głównych elementów wyposażenia kuchni, czyli płyty kuchennej i piekarnika, lodówki oraz zlewozmywaka możliwie najbliżej siebie w odstępach przypominających trójkąt. Takie rozmieszczenie sprzętów wyeliminuje konieczność częstego przemieszczania się w trakcie przygotowania posiłków. Odstępy nie mogą być jednak zbyt małe, żeby nie krępować naszych ruchów i zapewnić swobodne poruszanie. Mogą się zaczynać od 120 cm, a w mniejszych kuchniach nawet od 90 cm.
Nie zawsze takie rozwiązanie jest możliwe. Projektując małą kuchnię, musimy wziąć pod uwagę niewielki metraż i dostosować do niego odpowiedni układ szafek. Niekiedy jedynym możliwym rozwiązaniem będzie układ jednorzędowy, czasem mamy wystarczająco dużo przestrzeni, żeby wybrać układ kuchenny w kształcie litery L lub U. Dużo zależy od charakteru całej aranżacji. Projekt kuchni uzależniony jest od kształtu i wielkości pomieszczenia. Inaczej zaprojektujesz kuchnię, która ma kształt kwadratu, a inaczej bardzo wąską przestrzeń. Jeszcze innego rozplanowania będzie wymagać kuchnia, która jest otwarta na salon. Ważne jednak, żeby już na samym początku dokonać analizy potrzeb i odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki sprzęt AGD będzie nam potrzebny, ponieważ te decyzje będą również miały kluczowe znaczenie dla całości projektu.
Industrialny wózek kuchenny 60 x 42 x 122 cm COSTWAY
Jakie sprzęty AGD sprawdzą się w małej kuchni?
Nawet w bardzo małej kuchni nie musisz rezygnować z potrzebnych sprzętów AGD. Możesz wybrać sprzęt w niestandardowych rozmiarach, który jest dostosowany do małych przestrzeni. Doskonałym przykładem jest bardzo wąska, ale wysoka lodówka. Możesz się również zdecydować na piekarnik z mikrofalówką, dwupalnikową płytę grzewczą lub okap podszafkowy. Wybór sprzętu AGD powinien być przede wszystkim dostosowany do Twoich oczekiwań, a dopiero w drugiej kolejności do wielkości przestrzeni. W przeciwnym wypadku kuchnia nie będzie funkcjonalna. Dlatego tak ważne jest, aby już na wstępie określić swoje potrzeby i preferencje dotyczące wyposażenia kuchennego.
Na jaki kolor aranżacji warto się zdecydować?
Małe kuchnie powinny być aranżowane w jasnej kolorystyce. Jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń i wyglądają bardzo efektownie. Ciemne i intensywne kolory mogłyby w tym przypadku być zbyt przytłaczające. W małych pomieszczeniach sprawdzą się proste i minimalistyczne rozwiązania, dlatego nie warto stosować w nich zbyt wielu wzorów czy deseni. Jasne barwy to przede wszystkim biel i jej najróżniejsze złamane odcienie. Takie kuchnie prezentują się niezwykle elegancko i stylowo. Mała przestrzeń nie musi być jednak nudna i jednolita. Monochromatyczne rozwiązania zakładają użycie różnych faktur, dzięki czemu uzyskamy efekt głębi.
Urządzając małą kuchnię, warto wybierać proste bryły mebli bez zbędnych ozdobników. Najlepiej będą się prezentować nowoczesne wzory z lekkim lub mocnym połyskiem, które odbijają światło. W klasycznych wnętrzach doskonałym rozwiązaniem będą szafki z przeszkleniami, które wyglądają bardzo elegancko. Ciekawą opcją jest również zastosowanie w kuchni luster, które mogą stanowić dekoracyjny element na ścianie albo znajdować się przeszklonych szafkach.
Komoda kuchenna z blatem konsolowym 117 x 40,5 x 82,5 cm COSTWAY
Jak umeblować małą kuchnię?
Jakie meble sprawdzą się w przypadku małej kuchni? Małe pomieszczenia uwielbiają porządek i harmonię, dlatego meble w małej kuchni powinny znajdować się w równych liniach i być umieszczone na jednym poziomie. Takie uporządkowanie przestrzeni będzie się wydawać bardziej przestronne. Szafki nie powinny być masywne i ciemne, ponieważ to zdecydowanie spowoduje przytłaczający efekt. Meble kuchenne w małych kuchniach powinny mieć jasny kolor, a ich fronty – być wykonane z materiałów odbijających światło, dzięki czemu uzyskamy efekt wizualnego powiększenia kuchennej przestrzeni.
Jeśli styl kuchni Ci na to pozwala, to warto wybrać podświetlane i przeszklone szafki, które wnoszą do aranżacji dużo lekkości. Z reguły na małych przestrzeniach odradza się tworzenie wysokiej zabudowy meblowej, ponieważ może to optycznie ją zmniejszyć, jednak czasami taka zabudowa jest koniecznością. Urządzając małą kuchnię, warto niekiedy zabudować ścianę meblami na całej wysokości, żeby uzyskać wystarczająco dużo miejsca do przechowywania jedzenia oraz naczyń. Przy odpowiednim układzie kuchni takie rozwiązanie może się okazać bardzo korzystne i efektowne. Wąska kuchnia wymusza najczęściej umieszczenie mebli po jednej stronie pomieszczenia, natomiast w przypadku kwadratowych pomieszczeń idealnym rozwiązaniem jest zabudowa w kształcie litery L.
Jakie meble są najlepszym wyborem?
Na małym metrażu warto zastosować niestandardowe rozwiązania, które pomogą Ci umeblować małą kuchnię tak, żeby spełniała wszystkie Twoje oczekiwania. Na małej przestrzeni możesz mieć nawet spiżarnię, jeśli wykorzystasz wąską i wysoką szafkę z wysuwanymi półkami typu cargo lub szafki wyposażone w systemy przechowywania z obrotowymi półkami i koszami. W małej kuchni doskonale sprawdzą się też szafki z przesuwanymi drzwiczkami, które pozwolą Ci zaoszczędzić dużo miejsca, a także szafki otwierane do góry i szafki narożne. Niezwykle istotna jest również alternatywa dla tradycyjnego stołu, ponieważ w małej kuchni rzadko możemy sobie na niego pozwolić.
Jak urządzić małą strefę jadalnianą? Kuchnia to pomieszczenie, w którym spożywamy posiłki. Jeśli rozmiary kuchni nie pozwalają Ci wygospodarować miejsca na stół z krzesłami, możesz zdecydować się na inne warianty. Sprytnym rozwiązaniem jest mały blat przykręcany do ściany na zawiasach, który można w każdej chwili złożyć. Czasami kształt kuchni pozwala na przeobrażenie parapetu okna w funkcjonalny blat do spożywania posiłków. Warto też przemyśleć rozwiązanie 2w1, czyli w taki sposób zaprojektować blat roboczy, żeby po dostawieniu krzeseł mógł również pełnić funkcję blatu śniadaniowego. Stół możemy zastąpić również kuchenną wyspą, dostawiając do niej stołki barowe.
Dwupoziomowy wózek kuchenny 36,5 x 60 x 82,5 cm COSTWAY
Dlaczego otwarcie małej kuchni na salon jest dobrym rozwiązaniem?
Otwarcie kuchni na salon i stworzenie funkcjonalnego aneksu kuchennego to jeden z najlepszych sposobów na optyczne powiększenie małej i wąskiej kuchni. Dlatego wiele osób decyduje się na wyburzenie ściany pomiędzy kuchnią a salonem, zyskując tym samym zupełnie nowe możliwości aranżacyjne. Brak ściany oddzielającej oba pomieszczenia przede wszystkim powiększa przestrzeń użytkową mieszkania, dzięki czemu zamiast małej kuchni i małego salonu dysponujemy bardziej przestronnym wnętrzem.
Aneks kuchenny wymaga bardzo przemyślanego projektu, ponieważ oba pomieszczenia powinny być spójne stylistycznie, tworząc ciekawą aranżacyjnie całość. Taki projekt powinien zakładać wykorzystanie maksymalnie jednej trzeciej powierzchni pomieszczenia pod kuchnię. Jeśli zaburzymy te proporcje, salon nie będzie się dobrze prezentować. Bardzo częstym rozwiązaniem oddzielającym obie strefy jest kuchenna wyspa. To bardzo funkcjonalna propozycja nawet w przypadku małych aneksów, która umożliwia stworzenie również wygodnej strefy jadalnianej, jeśli do wyspy dostawimy odpowiedniej wysokości krzesła.
Jakie są najważniejsze zalety kuchennej wyspy?
Wyspa kuchenna jest niezwykle praktycznym rozwiązaniem nawet na niewielkiej przestrzeni. To przede wszystkim praktyczny blat roboczy oraz dodatkowe szafki, które zapewnią nam więcej miejsca do przechowywania jedzenia i naczyń. Dzięki wykorzystaniu wyspy, resztę szafek możemy zabudować pod sam sufit, co w przypadku małych kuchni pozwala nam stworzyć bardzo funkcjonalną aranżację. Kuchenna wyspa pozwala również na wspólną pracę w kuchni w większym gronie i zdecydowanie skraca dystans pomiędzy urządzeniami AGD. Optycznie oddziela kuchnię od salonu, pozwalając na swobodny kontakt z osobami przebywającymi w obu pomieszczeniach. Nie bez znaczenia jest również efekt wizualny. Dobrze zaprojektowana wyspa może się prezentować niezwykle atrakcyjnie, stanowiąc bardzo efektowny element całej aranżacji.
Wyspa kuchenna na kółkach z szufladą i drzwiczkami 116 x 40 x 85 cm COSTWAY
Jakie są sprawdzone sposoby na optyczne powiększenie przestrzeni w kuchni?
Jak urządzić małą kuchnię, żeby wydawała się większa? Niezwykle istotna zasada w przypadku aranżacji małych kuchni brzmi: im mniej, tym lepiej. Ta reguła zawsze sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach. Nadmiar akcesoriów, dodatków i dekoracji nie jest wskazany. Im większa harmonia i umiejętna organizacja przestrzeni, tym większe wrażenie przestrzenności. Dlatego na kuchennych blatach nie powinno znajdować się zbyt dużo przedmiotów i kuchennych akcesoriów. Nie zaleca się również oddzielania aneksu kuchennego od salonu za pomocą innej podłogi. Zastosowanie tego samego materiału na całej powierzchni jest o wiele lepszym rozwiązaniem.
Co jeszcze wpłynie na optyczne powiększenie przestrzeni? Bardzo modne i efektowne jest umieszczenie nad blatem kuchennym fototapety z perspektywą, dzięki czemu nawet mała kuchnia nabiera wyjątkowej głębi. Taką fototapetę należy oczywiście pokryć szkłem, żeby nie narazić jej na zachlapania. Możesz też wykorzystać błyszczącą mozaikę, która również będzie się pięknie prezentować pomiędzy szafkami a kuchennym blatem. Ogromną rolę w projektowaniu małej kuchni będzie odgrywać oświetlenie, które musi być przede wszystkim bardzo funkcjonalne, ponieważ wszystkie blaty robocze powinny być doskonale doświetlone. Dodatkowo różne źródła światła mają ogromny wpływ na odbiór przestrzeni, która wydaje się bardziej trójwymiarowa.
Jak urządzić małą kuchnię – podsumowanie
Urządzenie małej kuchni nie jest łatwym zadaniem, ale istnieje kilka uniwersalnych zasad, które na pewno Ci w tym pomogą. Dzięki nim nawet mała i nieustawna kuchnia w bloku może stać się ergonomiczną i niezwykle efektowną przestrzenią. Najważniejszy jest przemyślany projekt oraz dobór odpowiednich mebli kuchennych i sprzętu AGD. Mała kuchnia może być zarówno funkcjonalna, praktyczna, jak i niezwykle elegancka. Wszystko zależy od dobrego projektu oraz odpowiedniego doboru elementów aranżacyjnych. Jak możemy zaoszczędzić miejsce w małej kuchni? Wystarczy kierować się odpowiednimi zasadami:
- wybieraj wielofunkcyjne meble i wyposażenie, które są dostosowane do małej przestrzeni. Może to być jednokomorowy zlewozmywak lub wysuwany blat zamiast stolika;
- postaw na prosty i minimalistyczny design – gładkie, błyszczące fronty i brak uchwytów na drzwiczkach;
- wybierz szafy z przesuwnymi drzwiami i przeszkleniami;
- zadbaj o odpowiednio zróżnicowane oświetlenie;
- postaw na wykończenie i dekoracje, które pomogą Ci wizualnie powiększyć przestrzeń.