Najlepsze klimatyzatory przenośne – ranking
Marzysz o klimatyzacji, ale nie możesz zamontować permanentnego systemu (np. urządzenia typu split)? Warto rozważyć zakup klimatyzatora przenośnego. Tego typu urządzenia mogą być użytkowane w zasadzie wszędzie. Są stosunkowo niedrogie, a mogą być bardzo efektywne. Sprawdź poniższy ranking klimatyzatorów przenośnych i dowiedz się, jaki sprzęt warto kupić.
Dla kogo jest klimatyzator przenośny?
Montaż klasycznej klimatyzacji wymaga ingerencji w ściany i elewację budynku. System składa się bowiem z jednostki wewnętrznej, która dostarcza chłodne powietrze do pomieszczeń oraz jednostki zewnętrznej, która odprowadza ciepłe powietrze poza budynek, dlatego nie każdy może sobie pozwolić na takie urządzenie. Klimatyzator przenośny nie stwarza jednak takich problemów i może być użytkowany w zasadzie wszędzie. Jest to rozwiązanie polecane przede wszystkim:
- mieszkańcom budynków wielorodzinnych, którzy potrzebują zgody wspólnoty na montaż jednostki zewnętrznej,
- rezydentom budynków zabytkowych,
- najemcom i osobom, które nie chcą lub nie mogą ingerować w ściany lokalu,
- osobom, które poszukują szybkiego i niedrogiego sposobu na chłodzenie pomieszczeń.
Klimatyzatory przenośne pozwalają szybko obniżyć temperaturę w pomieszczeniu, a następnie ją utrzymać, dlatego są uważane za skuteczne i praktyczne. Nie wymagają montażu jednostki zewnętrznej ani jakiejkolwiek ingerencji w ściany budynku. Montaż i uruchomienie klimatyzatora przenośnego to kwestia kilku chwil. Jak sama nazwa wskazuje, można go również użytkować w różnych miejscach. Istnieje możliwość szybkiego przeniesienia go do innego pokoju, a także zabrania ze sobą w ramach przeprowadzki czy wyjazdu do domku letniskowego.
Jak działa klimatyzator przenośny?
Klimatyzator przenośny to urządzenie stosunkowo proste w budowie i działaniu. Pod względem głównej zasady funkcjonowania jest bardzo podobny do lodówki. Składa się z dwóch wymienników ciepła (parownika i skraplacza), sprężarki i zaworu rozprężnego. Cała konstrukcja ma zamknięty obieg, w którym krąży czynnik chłodniczy. Powietrze pobierane z otoczenia ogrzewa czynnik chłodniczy na parowniku. Wówczas zmienia on stan skupienia na gazowy. Ta energia cieplna jest oddawana w skraplaczu, w którym czynnik chłodniczy przechodzi ze stanu gazowego w ciekły. Ciepłe powietrze odprowadzane jest na zewnątrz za pomocą rury odprowadzającej. Tymczasem do wnętrz jest dostarczane schłodzone powietrze.
Klimatyzatory przenośne mogą być również wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń – wystarczy wybrać odpowiednią funkcję. Niektóre modele oferują też opcje:
- osuszania – usuwania nadmiaru wilgoci z powietrza,
- wentylacji – czyli nawiewu, na zasadzie podobnej do popularnych wentylatorów (wiatraków),
- oczyszczania – usuwania z powietrza szkodliwych cząsteczek, za co najczęściej odpowiada filtr HEPA.
Na rynku można też znaleźć klimatyzatory przenośne bez rury wyrzutowej – nazywane klimatyzerami. Zasada ich działania jest nieco inna. Najczęściej łączą one funkcję wentylatora z nawilżaniem, poprawiając jakość powietrza i wzmagając odczucie chłodu. Zwykle są wyraźnie tańsze od klasycznych klimatyzatorów przenośnych, a ich użytkowanie jest jeszcze łatwiejsze i jeszcze mniej inwazyjne. Trzeba jednak zaznaczyć, że ich skuteczność w zakresie chłodzenia pomieszczeń jest mniejsza.
Najważniejsze parametry klimatyzatorów przenośnych
Czym kierować się przy zakupie, aby być zadowolonym z wyboru klimatyzatora przenośnego? Trzeba koniecznie zwrócić uwagę na jego podstawowe parametry. Jakie?
- Moc chłodnicza jest wyrażana w watach (W) lub BTU. Mówi ona o tym, jaką powierzchnię jest w stanie schłodzić określone urządzenie. Standardowo przyjmuje się, że do schłodzenia 1 m3 przestrzeni potrzeba 30 W (0,03 kW) mocy. Tak naprawdę zależy to jednak od warunków panujących w pomieszczeniu. Jeśli jest np. mocno nasłonecznione, potrzeba będzie wyższa moc chłodnicza klimatyzatora.
- Przepływ powietrza jest parametrem informującym o tym, jak szybko dane urządzenie jest w stanie schłodzić pomieszczenie. Im wyższa wartość, tym szybciej odczujesz zmianę temperatury. Przepływ powietrza jest określany jako liczba metrów sześciennych na godzinę (np. 300 m³/h).
- Czynnik chłodniczy również może być istotnym kryterium wyboru. Używane w starszych typach klimatyzatorów substancje (np. R22) były szkodliwe dla środowiska naturalnego. Dziś używa się nowocześniejszych czynników – np. R410A, R407C lub najbardziej ekologicznego czystego propanu występującego pod nazwą R290.
- Głośność klimatyzatora jest bardzo istotna z punktu widzenia użytkownika. Zbyt głośna praca może bowiem przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności, uniemożliwiać użytkowanie urządzenia nocą lub po prostu irytować. Standardowo klimatyzatory o mocy chłodniczej od ponad 9000 BTU generują hałas na poziomie 50–70 dB.
- Metoda sterowania jest istotna ze względu na komfort użytkowania. Konieczność wstawania i podchodzenia do urządzenia w celu zmiany ustawień może być na dłuższą metę irytująca. Zdecydowanie wygodniejszy jest pilot zdalnego sterowania. Niektóre klimatyzatory przenośne dają również możliwość połączenia z aplikacją i obsługi przez urządzenie mobilne.
- Estetyka i wymiary są bardzo istotne, ponieważ klimatyzatory przenośne są przeznaczone głównie do niewielkich pomieszczeń. Warto wybrać sprzęt, który będzie dyskretny i wpasuje się w wystrój wnętrza. Jeśli zamierzasz użytkować urządzenie w różnych pomieszczeniach i okolicznościach, warto wybrać model stosunkowo lekki i wyposażony w kółka.
- Warto także zwrócić uwagę na zakres regulacji temperatury. Im szerszy, tym łatwiej można dostosować tryb pracy klimatyzatora do własnych potrzeb. Należy przy tym pamiętać, że temperatura w klimatyzowanych pomieszczeniach nie powinna być niższa od temperatury na zewnątrz o więcej niż 6–7°C.
Najważniejsze parametry klimatyzatorów przenośnych pomogą Ci wybrać urządzenie wysokiej jakości, dostosowane do potrzeb. Warto też zwracać uwagę na tryby pracy. Dzięki im można bowiem wykorzystać klimatyzator przenośny w różnych okolicznościach – nie tylko podczas upału.
Nie tylko chłodzenie – tryby pracy klimatyzatorów przenośnych
Wielu producentów wyposaża klimatyzatory przenośne w dodatkowe funkcje. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ niektóre tryby pracy mogą okazać się bardzo przydatne.
Funkcja grzania
Klimatyzator działa w zasadzie tak samo jak pompa ciepła, dlatego może służyć zarówno do ogrzewania, jak i do chłodzenia pomieszczeń. Współczesne urządzenia niejednokrotnie pozwalają na zmianę trybu pracy z chłodzenia na grzanie poprzez naciśnięcie przycisku. Jeśli zależy Ci na możliwości dogrzewania pomieszczeń (przydatnej na przykład przed rozpoczęciem sezonu grzewczego), szukaj klimatyzatorów przenośnych typu 4 w 1.
Funkcja osuszania
Klimatyzatory domowe mogą być wykorzystywane także do osuszania powietrza, czyli odprowadzania nadmiaru wilgoci. Jest to bardzo przydatna funkcja, szczególnie w pomieszczeniach, które mają tendencję do gromadzenia wilgoci. Wilgotność powietrza powyżej 60% stwarza sprzyjające środowisko dla rozwoju pleśni, grzybów i innych groźnych drobnoustrojów. Wydajność trybu osuszania powietrza jest zwykle podawana w formie liczby litrów na dobę. Im wyższa wartość, tym więcej cząsteczek wody jest w stanie odprowadzić urządzenie w określonym czasie.
Funkcja wentylatora
Większość klimatyzatorów przenośnych może być używana także jako wentylator. Jest to funkcja, która nie prowadzi do wymiany powietrza, a jedynie wprawia je w ruch, co daje odczucie chłodu. Dzięki temu przebywanie w pomieszczeniu jest przyjemniejsze, choć sam wentylator nie prowadzi do spadku temperatury.
Jak zamontować klimatyzator przenośny?
Jednym z głównych czynników, dla których użytkownicy wybierają klimatyzatory przenośne, jest łatwość ich montażu. Tego typu urządzenia nie wymagają żadnej trwałej ingerencji w konstrukcję budynku. Można je ustawić i uruchomić w zaledwie kilka chwil, a gdy nie są potrzebne – łatwo odłączyć i schować, nie pozostawiając nawet śladu po ich użytkowaniu.
Najważniejszym elementem procesu montażu klimatyzatora przenośnego jest wyprowadzenie rury odprowadzającej ciepło na zewnątrz. Ma ona długość od kilkudziesięciu centymetrów do nawet kilku metrów, dzięki czemu można ustawić urządzenie w niemal dowolnym miejscu. Rurę należy umieścić w uchylonym oknie lub drzwiach balkonowych. Najczęściej zalecane jest zastosowanie przy tym uszczelki – w przeciwnym razie ciepłe masy powietrza będą wpływać przez okno do wnętrza, a wydajność chłodzenia będzie mniejsza. W przypadku okien przesuwnych (otwieranych poziomo lub pionowo do góry) najskuteczniejsza jest specjalna listwa montażowa. Dostępne są także tzw. rękawy montażowe, które łatwo dopasowują się do każdej przestrzeni, pomagając w uszczelnieniu połączenia rury wylotowej z oknem.
Innym sposobem jest podłączenie rury odprowadzającej do wentylacji budynku. Jest to jednak możliwe tylko w miejscach, w których użytkowana jest wentylacja mechaniczna. W przypadku tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, stosowanej np. w blokach mieszkalnych, podłączenie rury do kratki wentylacyjnej skutkowałoby odprowadzaniem ciepła do mieszkań sąsiadów. Plusem tego rozwiązania jest niewątpliwie estetyka. Możliwości jego zastosowania są jednak ograniczone. Ponadto podłączenie klimatyzatora do wentylacji mechanicznej nieco zwiększa zużycie prądu.
Klimatyzator przenośny – ile to kosztuje?
Klimatyzatory przenośne to jedna z najbardziej wydajnych metod na podwyższenie komfortu przebywania w pomieszczeniach. Są to urządzenia stosunkowo tanie w zakupie i eksploatacji, a przy tym wydajne. Klimatyzator przenośny kosztuje najczęściej w granicach 1–3 tys. zł. Można również kupić tańsze urządzenia bez rury odprowadzającej (klimatyzery), choć są one wyraźnie mniej wydajne w zakresie obniżania temperatury w pomieszczeniach.
Koszt eksploatacji klimatyzatora przenośnego zależy natomiast od poboru prądu, dlatego warto zwracać uwagę na klasę energetyczną urządzenia. Jeśli klimatyzator zużywa np. 1000 W (1 kW) energii, oznacza to, że godzina pracy urządzenia kosztuje tyle, co 1 kWh. Należy przy tym pamiętać, że w raz schłodzonym pomieszczeniu zdecydowanie łatwiej utrzymać przyjemną temperaturę, dlatego klimatyzator nie musi pracować przez cały czas. W upalne dni urządzenia tego typu są użytkowane średnio przez kilka godzin dziennie, co daje naprawdę niewielki koszt. Ponadto urządzenie rzadko pracuje z maksymalną mocą. Przy rozsądnym użytkowaniu Twój portfel nie odczuje specjalnie konsekwencji pracy klimatyzacji.
Jak obniżyć koszty eksploatacji klimatyzatora przenośnego?
Warto pamiętać przy tym o kilku zasadach, które pozwolą upewnić się, że eksploatacja klimatyzatora przenośnego nie będzie szczególnie droga. O co warto zadbać?
- Staranny montaż klimatyzatora przenośnego jest bardzo ważny. Warto zadbać o to, aby rura odprowadzająca była dobrze uszczelniona w uchylonym oknie czy drzwiach. Dzięki temu ciepłe powietrze z zewnątrz nie będzie wpływać do wnętrza, a tym samym nie zmniejszy wydajności chłodzenia.
- Warto również zapobiegać nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń. Korzystna może okazać się inwestycja w rolety zaciemniające – szczególnie jeśli okna znajdują się od południa lub zachodu. Pomoże to naturalnie obniżyć temperaturę we wnętrzu nawet o kilka stopni.
- Ustawianie najniższej możliwej temperatury w trybie chłodzenia powoduje pracę na najwyższej mocy, a tym samym generuje większe koszty zużycia prądu – ponadto jest niekorzystne dla zdrowia. Warto zwracać uwagę na przepływ powietrza deklarowany przez producenta klimatyzatora. Im większy, tym szybciej temperatura w pomieszczeniu obniży się do żądanego poziomu – bez konieczności korzystania z najniższego ustawienia temperatury.
- Pamiętaj, aby wyłączać urządzenie, gdy wychodzisz z pomieszczenia. Przyjemna temperatura zazwyczaj utrzyma się samoczynnie, bez generowania dodatkowych kosztów. Dzięki funkcji timera możesz zaprogramować klimatyzator przenośny tak, aby włączał się chwilę przed Twoim powrotem do domu czy biura. Podczas snu warto korzystać z trybu nocnego, który stopniowo podwyższa temperaturę, zapobiegając wychłodzeniu organizmu i nadmiernemu zużyciu energii.
- Należy również pamiętać o kontroli stanu technicznego urządzenia. Na zwiększenie zużycia energii może wpływać np. zabrudzenie filtra. Wiele klimatyzatorów przenośnych umożliwia jego łatwe wyjęcie i umycie, co jest niewątpliwym atutem.
Ranking klimatyzatorów przenośnych
Jak wybrać najlepszy klimatyzator przenośny? W łatwy sposób możesz porównać parametry, zalety i przeznaczenie popularnych urządzeń, sprawdzając poniższy ranking klimatyzatorów przenośnych z oferty Costway. Kolejność w rankingu jest wynikiem obiektywnej oceny, ale Twoja decyzja powinna zależeć od indywidualnych potrzeb.
1. Przenośny klimatyzator 4 w 1 z pilotem 14000 BTU
Ten przenośny klimatyzator nadaje się nawet do dość dużych przestrzeni. Moc chłodnicza urządzenia to 14000 BTU, największa spośród wszystkich urządzeń prezentowanych w zestawieniu, co pozwala na komfortowe użytkowanie w pomieszczeniach o powierzchni do 40 m2. Przepływ powietrza na poziomie 410 m3/h zapewnia możliwość szybkiego schłodzenia pomieszczenia. Dużym atutem urządzenia jest możliwość pracy w jednym z 4 trybów. Poza chłodzeniem ma również funkcje grzania, osuszania powietrza i wentylatora. Dzięki temu może Ci się przydać przez cały rok! Jest to najlepszy klimatyzator przenośny dla tych, którym zależy na opłacalności. To urządzenie zastępuje kilka innych, dlatego może być bardzo przydatne. Ma też praktyczny tryb nocny i 24-godzinny timer. Jest obsługiwane przez wygodny pilot zdalnego sterowania, ale może być też połączony ze specjalną aplikacją do obsługi przez Wi-Fi. Ponadto dzięki przyciskom na obudowie i wyraźnemu wyświetlaczowi można sterować nim bezpośrednio.
2. Klimatyzator przenośny 3w1 9000 BTU 31,5 x 31 x 70 cm
Klimatyzator przenośny 3w1 9000 BTU to urządzenie o niemałej mocy, które może chłodzić, wentylować lub osuszać powietrze. Jest to model przeznaczony do niewielkich pomieszczeń (np. do biura, małego mieszkania), który jest kompaktowy i wygodny w użytkowaniu. Moc chłodnicza tego urządzenia sprawia, że nadaje się do wnętrz o powierzchni do 30 m2. Zapewnia szeroki zakres regulacji temperatury (16–32°C) oraz ma dwie prędkości wentylatora. Ten klimatyzator przenośny nadaje się do użytkowania przez całą dobę, ponieważ jest cichy, ma 24-godzinny timer i tryb snu. Jest sterowany za pomocą pilota i ma czytelny wyświetlacz LED. Dodatkowy atut stanowią kółka i uchwyt, dzięki którym można go łatwo przesuwać.
3. Klimatyzator przenośny wolnostojący z filtrem powietrza
To wielofunkcyjny klimatyzator przenośny, który chłodzi, osusza i działa jako wentylator. Jest obsługiwany poprzez przyciski na obudowie lub pilot zdalnego sterowania. Przepływ powietrza na poziomie 250 m3/h pozwala szybko schłodzić pomieszczenie, a wydajność na poziomie 10000 BTU sprawia, że nadaje się do użytkowania we wnętrzach o powierzchni ok. 20 m2. Ten klimatyzator doskonale sprawdzi się wśród użytkowników poszukujących cichego urządzenia (hałas ≤53 dB). Dzięki temu bardzo dobrze nadaje się do użytkowania podczas snu. Ma wyjmowany i łatwy w czyszczeniu filtr, dzięki czemu pozwala oddychać świeżym, czystym powietrzem.
4. Przenośny klimatyzator 4w1 z pilotem 12000 BTU 44,5 x 39 x 77 cm
Ten klimatyzator przenośny można polecić każdemu, kto ma problem z temperaturą powietrza we wnętrzu nie tylko latem, ale również zimą – dzięki funkcjom grzania i chłodzenia można z niego korzystać przez cały rok. Dodatkowo może działać jako osuszacz lub wentylator – zgodnie z potrzebami. Jest naprawdę niewielki, a przy tym dość wydajny. Sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni do 35 m2. Umożliwia ustawienie pożądanej temperatury w szerokim zakresie (16–32°C), ma tryb snu i timer. Jest to dość cichy klimatyzator przenośny (56 dB), łatwy w montażu i czyszczeniu. Atutem są też dostępne trzy sposoby sterowania – przyciski na obudowie, pilot lub aplikacja mobilna.
5. Przenośny klimatyzator 3w1 31,5 x 31 x 70 cm
Przenośny klimatyzator 3 w 1 to niedrogie urządzenie, które chłodzi, wentyluje oraz osusza powietrze. Moc chłodnicza na poziomie 7000 BTU i przepływ powietrza w tempie 290 m3/h sprawiają, że nadaje się do pomieszczeń o powierzchni 15 m2. Filtr jest wyjmowany i łatwy w czyszczeniu, co ułatwia zachowanie higieny i najwyższej jakości powietrza. Praca urządzenia jest wydajna, co zapewnia szybkie obniżenie temperatury we wnętrzach. Dodatkowym atutem jest możliwość regulacji kąta nawiewu. Klimatyzator jest także łatwy w obsłudze – można nim sterować poprzez przyciski na obudowie lub pilot o zasięgu 5 m. Tryb nocny powoli podwyższa temperaturę podczas Twojego snu, aby zapobiec wychłodzeniu organizmu.
6. Klimatyzator wentylator nawilżacz jonizator 4w1
To niedrogie i kompaktowe urządzenie to tak naprawdę wentylator pokojowy z jonizatorem. Ma wbudowany zbiornik na wodę, który można wypełnić lodem, aby schłodzić pomieszczenie. Pomaga zwiększyć komfort przebywania we wnętrzach, wymuszając również ruch powietrza. Dodatkowo wytwarza jony ujemne, pomagając w oczyszczaniu powietrza z kurzu, pyłków i alergenów. Jest sterowany za pomocą panelu na obudowie lub pilota. Jego dużym atutem jest łatwość przemieszczania. Jest bardzo lekki (5,5 kg), a dodatkowo ma 4 obrotowe kółka. Dzięki temu możesz go używać tam, gdzie jest najbardziej potrzebny.
7. Przenośny klimatyzator 3w1 z pilotem 31,5 x 31 x 70 cm
Wydajne chłodzenie wcale nie musi być kosztowne. Ten kompaktowy i niedrogi klimatyzator przenośny jest na to najlepszym dowodem. Moc chłodnicza 9000 BTU i przepływ powietrza 330 m3/h sprawiają, że idealnie nadaje się do pomieszczeń o maksymalnej powierzchni 20 m2. Sprawdzi się więc w mieszkaniu lub w biurze. Ma tryb nocny i timer, a poza funkcją chłodzenia oferuje też tryb wentylatora i osuszania powietrza. Jego obsługa jest intuicyjna i możliwa zarówno poprzez przyciski na obudowie, jak i pilot zdalnego sterowania.
8. Przenośny klimatyzator 3w1 z pilotem 31,5 x 31 x 70 cm
Przenośny klimatyzator 3 w 1 nie tylko chłodzi, ale też osusza powietrze, a ponadto może być użytkowany jako wentylator – dzięki temu dostosowuje się do indywidualnych potrzeb użytkownika. Jest naprawdę niewielki, a przy tym wydajny. Jego moc chłodnicza to 9000 BTU, co oznacza, że sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni do 20 m2. Ma wyjmowany filtr, który ułatwia jego czyszczenie. Tryb nocny umożliwia komfortowy sen, a timer automatyczne ustawienie czasu włączenia lub wyłączenia urządzenia. Obsługa tego klimatyzatora przenośnego jest możliwa za pomocą przycisków na obudowie lub pilota.
9. Przenośny klimatyzator 3w1 31,5 x 31 x 70 cm
To urządzenie to niewielkich rozmiarów klimatyzator pokojowy o mocy 7000 BTU i przepływie powietrza 290 m3/h. Może być używany także do osuszania powietrza w tempie 19 l/dzień. Trzecią funkcją jest funkcja wentylatora. Dzięki temu urządzenie zastąpi popularny wiatrak pokojowy. Jest to klimatyzator przenośny przeznaczony do pomieszczeń o powierzchni 15 m2. Ma tryb nocny, timer i regulację kierunku nawiewu. Jest sterowany za pomocą przycisków na obudowie lub pilota. Czytelny wyświetlacz LCD informuje natomiast o trybie pracy i ustawieniach urządzenia.
10. Klimatyzator wentylator nawilżacz jonizator 4w1
To bardzo lekkie (waga 6 kg) i tanie urządzenie działa jako klimatyzator przenośny, wentylator, oczyszczacz i jonizator powietrza. Wytwarza jony ujemne, które poprawiają jakość powietrza i komfort przebywania w pomieszczeniach. Nie ma rury spustowej ani sprężarki, dzięki czemu jest bardzo wygody w użytkowaniu i energooszczędny. Ma pojemny zbiornik na wodę, do którego można dodać lód w celu wzmocnienia funkcji chłodzenia. Pracuje na trzech różnych trybach i poziomach prędkości. Istnieje również możliwość ustawienia timera. To idealne urządzenie dla tych, którzy nie potrzebują intensywnego chłodzenia, a szukają ekonomicznego sposobu na większy komfort w ciepłe dni.