Wczytuję dane...

Jak zaprojektować przyjazny i bezpieczny ogród dla dziecka?

Ogród przyjazny dziecku to marzenie wszystkich rodziców. Doskonale zaaranżowana przestrzeń do zabawy, to gwarancja, że dzieci chętnie będą spędzać czas na świeżym powietrzu, zażywając ruchu i ucząc się obcowania z naturą. Jak zaprojektować przyjazny i bezpieczny ogród dla dziecka? Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Najważniejsze zasady projektowania przestrzeni dla dzieci

Na co warto zwrócić uwagę, projektując przestrzeń do zabawy dla dzieci? Powinna być ona przede wszystkim dostosowana do wieku i umiejętności dziecka. Inaczej będzie wyglądać miejsce do zabawy dla 3-latka, a inaczej dla 12-latka. Kolejną rzeczą, na którą bezwzględnie musisz zwrócić uwagę, jest bezpieczeństwo. Ogród powinien być tak zaaranżowany, żeby nie stwarzać żadnych niebezpiecznych sytuacji dla dzieci bawiących się w ogrodzie. I nie chodzi tu tylko o dostosowanie ogrodowych zabawek do wieku malucha, ale również o zabezpieczenie ogrodowych narzędzi i środków do pielęgnacji roślin przed dziećmi, które bawią się w ogrodzie. 

Tworząc w ogrodzie przestrzeń przyjazną dzieciom, warto pamiętać o tym, żeby zlikwidować wszelkie elementy i miejsca, które mogłyby być potencjalnie niebezpieczne. Jeśli w ogrodzie będą się bawić małe dzieci, nie można uprawiać w nim trujących roślin, takich jak wilcza jagoda, anielskie trąby czy wawrzynek wilczełyko. Warto też unikać roślin, które posiadają dokuczliwe kolce lub ciernie. W przypadku małych dzieci nie zaleca się również budowy oczka wodnego. To może być duże zagrożenie dla ciekawskiego malucha i warto z takim pomysłem poczekać, aż dziecko podrośnie.

Plac zabaw dla dzieci 6w1 COSTWAY

Plac zabaw dla dzieci 6w1 COSTWAY

Ogrodowy plac zabaw dla dzieci

Ogrodowy plac zabaw dla dzieci to podstawowy element aranżacji ogrodu w przypadku rodziny z dziećmi. Możliwości masz tutaj niemal nieograniczone. Przede wszystkim powinieneś dostosować zabawki do wieku dziecka. Ale to nie wszystko. Musisz również wziąć pod uwagę przestrzeń, jaką dysponujesz, oraz umiejscowienie placu. Duży plac zabaw dla dzieci, który składa się z huśtawki, zjeżdżalni i magicznego domku, potrzebuje dużo przestrzeni. Tym bardziej że takie elementy powinny być ustawione w bezpiecznej lokalizacji i w odpowiedniej odległości od innych elementów aranżacyjnych ogrodu.

Dlaczego warto stworzyć plac zabaw w swoim ogrodzie?

Ogrodowy plac zabaw to przede wszystkim doskonała zachęta, żeby dziecko dużo czasu spędzało na świeżym powietrzu. To również nauka samodzielnej zabawy. Aktywnie spędzony czas na dworze to ważny element właściwego rozwoju dziecka, który poprawia koordynację i wpływa na sprawność intelektualną. Ale to nie wszystko. Dzieci bawiące się na dworze są zdrowsze i mają większą odporność. Poza tym w naturalny sposób, obcując z naturą, uczą się szanować przyrodę i środowisko, w którym żyją. Zabawa na dworze zdecydowanie też sprzyja większej aktywności fizycznej, co przekłada się na ogólne zdrowie oraz zmniejsza ryzyko otyłości dzieci. Pobudza też dziecięcą wyobraźnię i rozwija kreatywność.

Domowy park linowy tor przeszkód - zestaw elementów dla jednego dziecka COSTWAY

Domowy park linowy tor przeszkód – zestaw elementów dla jednego dziecka COSTWAY

Na co warto zwrócić uwagę, planując stworzenie strefy zabawy dla dzieci?

  • Wybór odpowiedniego miejsca

Plac zabaw powinien znajdować się w spokojnym miejscu ogrodu, ale musi być również widoczny z okna salonu czy tarasu. To bardzo ważne, szczególnie w przypadku małych dzieci. Zabawki na placu powinny znajdować się w bezpiecznej odległości od innych elementów aranżacyjnych - altanki, płotu czy pergoli. 

  • Nasłonecznienie placu

Plac zabaw dla dzieci nie powinien znajdować się na otwartej, nasłonecznionej przestrzeni. Ale zupełnie zacienione miejsce też nie jest dobrym rozwiązaniem. Delikatny cień rzucany przez drzewa jest najlepszą opcją. 

  • Przygotowanie terenu i nawierzchni 

Warto zadbać o odpowiednią, bezpieczną dla dzieci nawierzchnię pod placem zabaw. Trawa z czasem nie będzie się w tym miejscu dobrze prezentować, ale to również rozwiązanie do przyjęcia. Lepiej jednak się sprawdzą specjalne miękkie maty lub profesjonalne podłoże pod ogrodowe place zabaw. Takie rozwiązanie będzie też zdecydowanie ładniej wyglądać.

  • Wybór odpowiednich zabawek 

Dla dzieci oczywiście najważniejsze znaczenie będzie miał wybór odpowiednich zabawek. Plac zabaw dla dzieci możesz stworzyć sam albo skorzystać z gotowych modułów. Wszystko zależy od wieku dziecka i od budżetu, jakim dysponujesz. Małym dzieciom warto sprezentować piaskownicę. Starsze dzieci na pewno ucieszą się z ogrodowych domków, ścianki wspinaczkowej czy miniparku linowego. 

Zestaw do treningu wspinaczki dla dzieci COSTWAY

Zestaw do treningu wspinaczki dla dzieci COSTWAY

Jakie zabawki sprawdzą się w ogrodzie?

Nie każdy dysponuje na tyle dużym ogrodem, żeby postawić w nim duży plac zabaw. Ale to nie powód do zmartwienia. Istnieje wiele zabawek, które pomogą Ci stworzyć przyjazną strefę zabawy dla dziecka, nie zabierając aż tak dużo przestrzeni. Na jakie zabawki warto się jeszcze zdecydować?

  • Trampolina

Trampolina to ostatnio bardzo modne i funkcjonalnym rozwiązanie, które spodoba się dzieciom niezależnie od wieku. Na rynku znajdziesz mniejsze i większe trampoliny, które z powodzeniem dostosujesz do wielkości swojego ogródka.

  • Ścianka wspinaczkowa

Ścianka wspinaczkowa to rozwiązanie dedykowane starszym dzieciom. Można ją zrobić samemu, wykorzystując gotowe elementy, które przytwierdza się do ściany.

  • Dmuchaniec ogrodowy

Dmuchaniec ogrodowy to propozycja nawet dla maluchów. Ogromna różnorodność takich zabawek to gwarancja doskonałej zabawy w ogrodzie w cieplejsze dni. Znajdziesz dmuchańce różnej wielkości, które swobodnie możesz postawić na ogrodowym trawniku. 

  • Basen ogrodowy

Latem możesz się również zdecydować na ogrodowy basen, który stanowi doskonałą propozycję niezależnie od wieku dziecka. 

  • Domek lub namiot dla dzieci

Doskonałym pomysłem do ogrodu jest również domek dla dzieci. Dzieci uwielbiają bawić się w dom lub używać go jako kryjówki. W sezonie letnim możesz też postawić w ogrodzie dziecięcy namiot. To doskonała zabawka niezależnie od wieku dziecka. 

Namiot dla dzieci tipi wigwam COSTWAY

Namiot dla dzieci tipi wigwam COSTWAY

Zabawa w otoczeniu zieleni przynosi dużo frajdy

Nie zawsze dysponujemy odpowiednim miejscem do postawienia placu zabaw czy dużego dmuchańca ogrodowego, ale zawsze mamy możliwość stworzenia odpowiedniego kącika do zabawy. Czasem wystarczy hamak czy huśtawka zawieszone na gałęzi drzewa. Takie przyjemnie zacienione miejsce będzie idealną strefą wypoczynku nie tylko dla najmłodszych domowników. Warto obserwować, w jaki sposób dzieci lubią spędzać czas w ogrodzie i dostosować takie miejsce do ich zainteresowań. Maluchom można postawić na dworze stolik z krzesełkami, by mogły spędzać czas na dworze, rysując lub jedząc podwieczorek. Generalnie dzieci uwielbiają bawić się wśród roślin, dlatego ogród dla dzieci powinien być pełen różnych gatunków - które będą pachnieć i które będzie można skosztować, gdy zaowocują. Dobrze jest zaplanować roślinność w taki sposób, by dzieci mogły wykorzystać ją podczas zabawy. 

Dziecięcy miniogródek

Jeśli Twoje dziecko podziela Twoją pasję do uprawiania roślin w warzywnym ogródku, warto zachęcić je również do takiej aktywności. Dzięki temu Twoja pociecha nauczy się odpowiedzialności i systematycznej pracy. Wyznacz dziecku miejsce do zasiania własnych roślin albo sprezentuj mu własną miniszklarnię. Warto wybrać łatwe w uprawie warzywa albo truskawki. Ich pielęgnacja może okazać się wspaniałą zabawą i świetną nauką nawet dla najmłodszych dzieci. Możesz kupić dziecięce ogrodowe narzędzia i pozwolić maluchowi na własne eksperymenty w ogrodzie. Zachęcaj też dziecko do obserwacji przyrody. To nauczy je dbać o swoje najbliższe otoczenie. W ogrodzie dziecko nie tylko może się przeglądać rosnącym roślinom i obserwować, jak zmieniają się one w poszczególnych porach roku, ale ma okazję również poznać różne zwierzęta. Zawieś w ogrodzie karmnik lub budkę dla ptaków, zasadź rośliny, które przyciągną motyle i pozwól cieszyć się maluchowi z odkrywania tajemnic przyrody.

Karmnik dla ptaków wiszący domek COSTWAY

Karmnik dla ptaków wiszący domek COSTWAY

Baw się razem z dzieckiem

Istnieje jeszcze jeden sposób na to, żeby Twój maluch lubił spędzać czas w ogrodzie. Po prostu kup mu małe ogrodowe zabawki. Wystarczy odpowiedni jeździk, którym będzie mógł przemieszczać się po trawie albo elektryczny samochód. Możesz też wykorzystać tablicę ogrodową lub zręcznościowe gry. To doskonała propozycja dla każdego dziecka. Pobaw się razem z dzieckiem i zachęć je do zabawy w ogrodzie. Są na to sprawdzone i bardzo proste sposoby. Zabawa w szukanie skarbów to również doskonały pomysł na aktywne spędzanie czasu w ogrodzie. Wystarczy pochować w ogrodzie kilka ulubionych słodyczy w różnych miejscach i zachęcić malucha, żeby je znalazł. Każdy sposób jest dobry, żeby zachęcić dziecko do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Organizując przestrzeń dla dziecka w ogrodzie, musisz pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Ogród wymaga ciągłej pielęgnacji, dlatego często przechowujemy w nim różne narzędzia, sprzęty, a także środki ochrony roślin, które muszą być zawsze pod ręką. Tego typu przedmioty musisz dobrze zabezpieczyć przed ciekawskimi maluchami. Dlatego warto zainwestować w zamykane ogrodowe szafy lub altanki, w których będziesz mógł schować niebezpieczne przedmioty czy środki chemiczne przed małymi dziećmi. Takie rozwiązanie jest bardzo funkcjonalne i pomoże Ci również utrzymać w ogrodzie porządek. Nawet najpiękniejszy ogród nie będzie się dobrze prezentował, gdy w różnych miejscach aranżacji będą stały ogrodowe sprzęty, narzędzia i butelki z nawozami. 

Metalowa szopa ogrodowa 213 × 127 × 195 cm COSTWAY

Metalowa szopa ogrodowa 213 × 127 × 195 cm COSTWAY

Jak zaprojektować przyjazny ogród dla dziecka?

Jak zaprojektować przyjazny ogród dla dziecka? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Odpowiedź na nie wcale jednak nie jest taka trudna. Możliwości jest naprawdę bardzo dużo. Aranżacja ogrodu w tym przypadku zależy od wieku Twojego dziecka oraz od przestrzeni, jaką dysponujesz. Przyjazny ogród to taki, w którym dziecko będzie chciało spędzać czas. Możesz więc zapewnić mu odpowiednie zabawki i miejsce do zabawy, zachęcając do aktywności na świeżym powietrzu. To na pewno zaprocentuje. Dzieci, które dużo czasu spędzają na dworze, rzadziej chorują, są bardziej odporne i lepiej się rozwijają. Poza tym zabawa na słońcu uzupełnia niedobory witaminy D, pomaga rozwijać kreatywność i wyobraźnię dziecka.

Wysyłka do 48h
Zwrot do 14 dni
Zawsze darmowa dostawa
Program Partnerski