Jak przygotować ogród do wiosny?
Każdy właściciel ogrodu zdaje sobie sprawę, jak wiele potrzeba pracy i zaangażowania, żeby ogród prezentował się efektownie przez cały rok. Pierwsze prace porządkowe w zasadzie zaczynamy bardzo wczesną wiosną, jeszcze przed nadejściem ciepłych dni. Właściwe przygotowanie ogrodu do okresu wegetacji to gwarancja zadbanej roślinności i udanych plonów. Co wchodzi w zakres wiosennych porządków? I jakie narzędzia mogą nam w tym pomóc?
Przygotowanie ogrodu do wiosny – co warto zrobić w pierwszej kolejności?
W pierwszej kolejności z pewnością należy posprzątać i odświeżyć ogród po zimie - zebrać przyniesione przez wiatr liście i inne fragmenty roślin. Po uporządkowaniu działki na pewno warto też sprawdzić stan naszych narzędzi ogrodniczych i upewnić się, że nie uległy one korozji i nadają się do rozpoczęcia ogrodowych prac. Musisz też zadbać o trawnik i przygotować go do kolejnego sezonu. Jeśli planujesz wysiew nowych roślin w ogródku warzywnym, powinieneś przygotować do tego odpowiednio glebę. Ogródek warzywny powinien być przekopany jeszcze jesienią, natomiast wiosną wystarczy spulchnić glebę za pomocą kultywatora. Wiosenne prace w ogrodzie obejmują wiele zadań. Będą to przede wszystkim zabiegi pielęgnacyjne, czyli przycinanie drzew, krzewów i ozdobnych traw. W każdym ogrodzie trzeba przeprowadzić dużo prac ogrodowych wiosną, jednak niektóre zadania będą wynikały ze specyfiki posadzonej roślinności i aranżacji ogrodu.
Dmuchawa do liści 20 V 200 km/h z akumulatorem litowo-jonowym COSTWAY
Jak zadbać o trawnik wiosną?
Chyba nie ma ogrodu, w którym nie mamy do czynienia z mniejszym lub większym trawnikiem. Jego odpowiednia pielęgnacja to gwarancja efektownego wyglądu przez cały sezon. Na początek warto oczyścić trawnik ze starych liści i suchych części roślin. Warto również wykorzystać mechaniczne aeratory, które zapewniają optymalne napowietrzenie gleby. W drugiej połowie marca możesz rozpocząć nawożenie trawy, która potrzebuje azotu, potasu i fosforu. Warto też posiać trawę tam, gdzie pojawiła się po zimie goła ziemia. Marzec to również najlepszy termin na pierwsze koszenie trawnika.
Pielęgnacja krzewów i roślin ozdobnych
Wiele krzewów i drzewek ozdobnych należy zimą odpowiednio zabezpieczyć przed ujemnymi temperaturami i wiatrem. W marcu można już zdjąć taką ochronę, chyba że prognozy zapowiadają jeszcze mocne ochłodzenie i nocne przymrozki. Wtedy warto jeszcze nieco poczekać z odkryciem drzewek. Wiosną musisz je również odpowiednio przyciąć. Prawidłowe cięcie zapewnia lepszy rozwój roślin i piękne kwitnienie. Należy to zrobić na samym początku sezonu, ale musisz też dostosować ten zabieg do aktualnych warunków atmosferycznych. Krzewy ozdobne są wyjątkowo wrażliwe na niskie temperatury, dlatego warto poczekać z ich przycinaniem aż temperatura się ustabilizuje. Powinna ona osiągnąć poziom 5-10 stopni na plusie. Do takich prac z pewnością przydadzą Ci się odpowiednie narzędzia - sekatory, nożyce do żywopłotu i specjalistyczne nożyce do gałęzi oraz elektryczne nożyce do cięcia krzewów. Jeśli chodzi o byliny, czyli takie rośliny jak marcinki ostróżki czy astry, należy przycinać ich wierzchołki w momencie, kiedy pędy osiągną jedną trzecią swojej docelowej wysokości. Dzięki temu zapewnisz sobie obfite kwitnienie. W przypadku róż z przycięciem i usunięciem chorych części należy poczekać aż temperatura nie będzie spadać poniżej 10 stopni, a na drzewkach pojawiają się już pąki. Wtedy też warto przeprowadzić w ogrodzie opryski preparatem grzybobójczym.
Nożyce do żywopłotu elektryczne 20 V COSTWAY
Wiosenne prace w ogródku warzywnym
Jeśli posiadasz ogród warzywny, to marzec jest idealną porą na przeprowadzenie w nim wielu czynności pielęgnacyjnych. Musisz wybrać nowe nasiona, usunąć chwasty i pozostałości starych roślin oraz zastosować odpowiednie nawozy. Ponieważ pogoda w Polsce jest dosyć kapryśna i jeszcze nawet w maju mogą Cię zaskoczyć przymrozki, warto jednak zabezpieczyć pierwsze wysiewy. Wszystko zależy od tego, jakie rośliny planujesz uprawiać. Początek miesiąca to czas wysiewu warzyw kapustnych oraz sałaty, druga połowa marca wiąże się z uprawą papryki i pomidorów do doniczek. Marzec to również doskonały moment na odpowiednie przygotowanie ziemi poprzez jej spulchnienie i przekopanie.
Co w przypadku drzewek i krzewów owocowych?
W przypadku drzewek owocowych marzec to najpóźniejszy termin, kiedy musisz wykonać cięcia prześwietlające. Jabłonie, śliwy i wiśnie przycinamy już w lutym, gdy skończą się mocne mrozy, a temperatura wynosi około 0 stopni Celsjusza. Po przycięciu warto drzewka zabezpieczyć maścią ogrodniczą ze środkiem grzybobójczym. Wczesna wiosna to również dobry moment na bielenie pni. Drzewka, które zostały posadzone w ubiegłym sezonie, wymagają z kolei płytkiego przekopania ziemi. Krzewy owocowe, takie jak maliny, borówki czy agrest najlepiej przycinać nieco później, ale jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji.
Glebogryzarka elektryczna kultywator 1200 W COSTWAY
Co w przypadku drzewek i krzewów owocowych?
W przypadku drzewek owocowych marzec to najpóźniejszy termin, kiedy musisz wykonać cięcia prześwietlające. Jabłonie, śliwy i wiśnie przycinamy już w lutym, gdy skończą się mocne mrozy, a temperatura wynosi około 0 stopni Celsjusza. Po przycięciu warto drzewka zabezpieczyć maścią ogrodniczą ze środkiem grzybobójczym. Wczesna wiosna to również dobry moment na bielenie pni. Drzewka, które zostały posadzone w ubiegłym sezonie, wymagają z kolei płytkiego przekopania ziemi. Krzewy owocowe, takie jak maliny, borówki czy agrest najlepiej przycinać nieco później, ale jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji.
Jakie prace jeszcze warto wykonać na wiosnę?
Wiosną możesz na nowo rozplanować cały ogródek - wytyczyć miejsce grządek i rabat. Warto więc zająć się odchwaszczaniem i poprawą struktury gleby. Marzec to doskonały moment na sadzenie wielu kwiatów. Można też przeflancować już siewki kwiatów dwuletnich. Jakie prace warto wykonać na wiosnę?
- nawożenie za pomocą kompostu lub torfu,
- przycinanie krzewów kwitnących,
- przygotowanie rozsad roślin jednorocznych,
- usuwanie resztek bylin uszkodzonych przez mrozy pędów i gałązek,
- uzupełnienie ubytków kory,
- wysiew nasion roślin sezonowych.
Porządkując ogród na wiosnę, powinieneś pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Od 2012 roku nie wolno spalać zielonych odpadów na działce i we własnym ogródku. Jeśli to zrobisz, możesz narazić się na dość wysoki mandat. Możemy je jedynie samodzielnie kompostować albo wykorzystać elektryczny rębak do gałęzi, który zamieni roślinne resztki w zrębki do ściółkowania.
Rębak elektryczny do gałęzi 45 l COSTWAY
Wiosenne porządki na tarasie i wokół domu
Porządkując ogród, nie możesz zapomnieć o swoim tarasie i otoczeniu domu. Warto też zadbać o rośliny doniczkowe i przesadzić je do większych pojemników - przyciąć korzenie i wymienić podłoże. Od tego momentu zacznij je regularnie podlewać i nawozić. Rośliny balkonowe często dobrze znoszą pojawiające się przymrozki. Warto też oczyścić meble ogrodowe i zaimpregnować w razie potrzeby. Będą wtedy wyglądały efektownie i nie ulegną tak szybko zniszczeniu. Powinieneś też sprawdzić stan pergoli i innych konstrukcji, które służą do podpierania roślin. Niekiedy trzeba również wyczyścić po zimie nawierzchnię tarasu oraz kostkę, która znajduje się wokół domu. Z pewnością przyda się tu uniwersalna myjka ciśnieniowa. Wiosenne porządki w ogrodzie nie dotyczą bowiem tylko roślinności. Należy zadbać o wszystkie elementy ogrodowej architektury, takie jak oczka wodne czy ogrodowe altanki.
Przygotowanie ogrodu do wiosny nie musi być uciążliwe
Przygotowując ogród do wiosny, warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Pomogą Ci one w przeprowadzeniu wszystkich prac porządkowych i pozwolą zaoszczędzić dużo czasu. Myjka wysokociśnieniowa, elektryczne nożyce do cięcia żywopłotu, dmuchawy do liści czy elektryczna glebogryzarka będą nieocenioną pomocą podczas wiosennych ogrodowych prac.
Myjka wysokociśnieniowa plus akcesoria 1400 W COSTWAY