Wczytuję dane...

Jakie narzędzia ogrodnicze sprawdzą się w Twoim ogrodzie?

Jakie narzędzia ogrodnicze sprawdzą się w Twoim ogrodzie? To oczywiście zależy od wielkości Twojego ogrodu, sposobu jego zagospodarowania oraz rodzaju roślin. Niektóre ogrodowe akcesoria są bardzo uniwersalne i przydadzą się każdemu właścicielowi ogródka, inne - ze względu na specjalistyczne zastosowanie - stosujemy tylko w wyjątkowych przypadkach. 

Odpowiednie narzędzie w ogrodzie to podstawa

Każdy ogród, aby mógł pięknie się prezentować, wymaga odpowiednich nakładów pracy. Idealnie wypielęgnowany trawnik, pięknie przycięte drzewka i krzewy, wyczyszczona kostka wokół domu, wymagają nieustannej pielęgnacji i zaangażowania. Prace ogrodowe są czasochłonne, jednak odpowiednie narzędzia mogą nam je ułatwić. Dzięki nim zajęcia w ogrodzie są mniej męczące i nie zabierają tak dużo czasu, a my możemy cieszyć się widokiem zadbanej i efektownej zieleni. Jakie narzędzia ogrodowe warto wybrać? Które sprawdzą się w małym ogródku, a które z powodzeniem poradzą sobie na dużych przestrzeniach?

Kosiarka elektryczna z koszem na trawę COSTWAYKosiarka elektryczna z koszem na trawę COSTWAY

Narzędzia ogrodnicze ręczne, elektryczne i spalinowe 

Na rynku znajdziesz ogromny wybór różnego typu narzędzi ogrodniczych. Praktycznie każda czynność w ogrodzie może być wykonana z zastosowaniem odpowiedniego sprzętu. Narzędzia ogrodnicze możemy podzielić na narzędzia ręczne oraz narzędzia elektryczne lub spalinowe. Ręczne narzędzie ogrodnicze przydadzą się w prostych i codziennych pracach pielęgnacyjnych, jednak w przypadku większego ogrodu warto zainwestować w narzędzia spalinowe lub elektryczne. Przeglądając oferty firm, znajdziesz również narzędzia akumulatorowe, które sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do gniazd elektrycznych. To, na jakie narzędzia ogrodnicze powinieneś się zdecydować, zależy przede wszystkim od wielkości i charakteru Twojego ogrodu oraz od posadzonej w nim roślinności. Każdy, kto posiada trawnik, musi mieć odpowiednią kosiarkę do trawy, a owocowe drzewka wymagają nożyc do gałęzi, dzięki którym można je regularnie przycinać. Sklepy oferują ogromny wybór ogrodniczych narzędzi i akcesoriów, jednak przed ich zakupem, warto zastanowić się nad ich funkcjonalnością i zastosowaniem.

Przydatne narzędzia do uprawy i pielęgnacji ogrodu

Ze względu na swoje zastosowanie narzędzia możemy najprościej podzielić na: 

 • Narzędzia ogrodowe do kopania i spulchniania. 
 • Narzędzia ogrodnicze do grabienia.
 • Narzędzia do nawadniania ogrodu.
 • Narzędzie ogrodowe do koszenia i podkaszania.
 • Narzędzia do pielęgnacji roślin.
 • Narzędzia do prac porządkowych.

Urządzenie do wyrywania chwastów COSTWAYUrządzenie do wyrywania chwastów COSTWAY

Ręczne narzędzia ogrodnicze do kopania i spulchniania

Jeśli chodzi o uprawę gleby, to z pewnością niezbędnym narzędziem będzie szpadel lub łopata, które mogą posłużyć do przekopywania lub przenoszenia ziemi, kopania dołów czy odcinania zagonów w ogródku warzywnym. To bardzo uniwersalne i często używane narzędzia w ogrodzie. Warto tu postawić na wysoką jakość i wytrzymałość. Łopatę można również wykorzystać do załadunku potrzebnych materiałów. Ręczne narzędzia ogrodnicze powinniśmy dobierać do rodzaju gleby, którą mamy w ogrodzie. Lekka ziemia nie wymaga bardzo solidnego sprzętu, jednak w przypadku gliniastej, ciężkiej gleby trzeba zainwestować w masywniejsze narzędzia, ponieważ muszą sobie one poradzić z trudniejszymi warunkami podłoża. 

Ręcznych narzędzia ogrodnicze przeznaczone do kopania lub spulchniania ziemi to również:

 • Motyka - To idealne narzędzie do spulchniania gleby, usuwania chwastów oraz rozdrabniania grudek ziemi i kopania małych dołków. W ofercie producentów znajdziesz małe ręczne motyki oraz osadzone na długim trzonku. Motyka pozwoli Ci doskonale zadbać o rabaty z kwiatami oraz ogródek warzywny. 
 • Ręczny kultywator - ręczny kultywator pomoże Ci spulchnić ziemię i usunąć płytko ukorzenione chwasty. To doskonały sposób na przygotowanie grządek pod wysiew nasion. 
 • Mała łopatka ogrodowa - mała łopatka ogrodowa sprawdzi się w przypadku wielu drobnych prac ogrodowych, a także w trakcie przesadzania roślin doniczkowych.

Automatyczne kultywatory, aeratory i wertykulatory ogrodowe 

Automatyczny kultywator ogrodowy pozwoli Ci spulchnić ziemię oraz usunąć chwasty z trawnika. Specjalne zęby, zagłębiając się w glebę na odpowiednią wysokość, wykonują pożądaną pracę. Kultywatory uprawowe umożliwiają głębokie spulchnianie gleby, eliminują chwasty, mieszają ziemię z nawozem oraz kruszą twardą i suchą glebę. Decydując się na kultywator elektryczny należy dobrać jego moc do wielkości ogrodu. Im większa powierzchnia ogrodu, tym maszyna powinna być wyposażona w mocniejszy silnik. Na ciężkich i twardych glebach lepiej sprawdzi się kultywator spalinowy. Automatyczny aerator pomoże Ci napowietrzyć i spulchnić glebę, dzięki czemu trawa będzie lepiej się krzewiła i wzrastała. Jego działanie polega na tworzeniu w glebie niewielkich otworów, przez które dostaje się w głąb powietrze. W ofercie sklepów znajdziesz aeratory elektryczne, akumulatorowe oraz spalinowe. Wertykulator również służy do napowietrzania trawnika. Wyposażony jest jednak w pionowe noże, które podczas zabiegu z dużą siłą przecinają obumarłą warstwę trawy. Wertykulacja pomaga usunąć z trawnika niechciany mech i pobudza trawę do intensywnego wzrostu.

Elektryczna glebogryzarka kultywator ze składaną rączką i regulowanymi kołami COSTWAYElektryczna glebogryzarka kultywator ze składaną rączką i regulowanymi kołami COSTWAY

Ręczne narzędzia ogrodnicze do grabienia

Grabie pozwalają na sprawne usunięcie liści oraz innych zanieczyszczeń z powierzchni trawnika. Przydadzą się również podczas wyrównywania i rozbijania przekopanego podłoża.

Grabie przede wszystkim nadadzą się do grabienia lekkiej ziemi oraz do wygrabiania liści z trawników. W zasadzie znajdziesz dwa rodzaje grabi - mocniejsze, metalowe do gleby oraz lekkie, często plastikowe grabie do liści, które są szersze i bardziej elastyczne. Grabie sprawdzą się jednak tylko w przypadku małych trawników. Do usuwania liści z dużych przestrzeni znajdziesz bardziej wydajne narzędzia.

Dmuchawy i odkurzacze do liści 

Dmuchawy do liści służą do zbierania liści w jedno miejsce za pomocą wydmuchu powietrza. Dzięki dmuchawie możesz więc oczyścić z liści trawnik, podjazd i miejsce parkingowe, a następnie usunąć zebrane liście. To o wiele bardziej wydajne rozwiązanie niż miotła lub grabie. Dmuchawy świetnie się sprawdzą w przypadku prac porządkowych na dużych powierzchniach. Odkurzacze z kolei zasysają liście i inne drobne odpady do specjalnego worka, z którym są połączone. To bardzo wygodny sposób pozbycia się liści, ale musisz liczyć się z tym, że odkurzacz może być dużo cięższy od dmuchawy. Takie urządzenie idealnie nadaje się do zbierania liści, ale również skoszonej trawy, drobnych gałązek, szyszek lub piasku ze ścieżek ogrodowych. W obu przypadkach dostępne są trzy typy urządzeń - spalinowe, elektryczne i akumulatorowe.

Dmuchawa do liści 20 V 200 km/h z akumulatorem litowo-jonowym COSTWAYDmuchawa do liści 20 V 200 km/h z akumulatorem litowo-jonowym COSTWAY

Narzędzia ogrodnicze do nawadniania ogrodu

Żadne rośliny nie będą rosły w ogrodzie bez odpowiedniego nawadniania. Dlatego warto pamiętać o odpowiedniej konewce i wężach ogrodowych, za pomocą których podlejesz rabaty i trawnik. Oczywiście konewka sprawdzi się tylko w przypadku pojedynczych roślin. Duży trawnik wymaga często bardzo rozbudowanych systemów. W ofercie wielu firm znajdziesz całą gamę różnego rodzaju zraszaczy i systemów automatycznego nawadniania do ogrodu. Wybór odpowiedniego narzędzia zależy wyłącznie od Twojego budżetu, ale również od rodzaju roślinności posadzonej w Twoim ogrodzie. Warto tu również wspomnieć o opryskiwaczach, które służą do robienia oprysków przeciw szkodnikom lub do nawożenia. 

Narzędzie ogrodnicze do koszenia i podkaszania

Kolejna grupę narzędzi ogrodniczych będzie stanowił sprzęt, który wykorzystujemy podczas koszenia trawnika i podkaszania roślin. Nikt nie utrzyma eleganckiego trawnika bez automatycznej kosiarki do trawy. Może mieć ona napęd elektryczny lub spalinowy, ale tylko ona pomoże nam regularnie przycinać trawę, zapewniając efektowny wygląd trawnika. Kosiarki elektryczne są dosyć lekkie i zwrotne oraz łatwe w użytkowaniu, ale dobrze się sprawdzą raczej na mniejszych trawnikach, ponieważ muszą mieć dostęp do zasilania elektrycznego. W tym przypadku potrzebujesz więc długiego kabla, co może zmniejszyć komfort korzystania z takiego sprzętu. Kosiarki spalinowe z kolei doskonale sprawdzą się w miejscach pozbawionych dostępu do energii elektrycznej. Mogą również posiadać większe rozmiary i dużo większą moc silnika, dlatego doskonale sprawdzą na większych trawnikach. Podkaszarkę możesz wykorzystać wszędzie tam, gdzie nie poradzi sobie kosiarka. Z jej pomocą zetniesz trawę przy rabatach, drzewach, budynkach i ogrodzeniach. W tym przypadku również znajdziesz modele elektryczne i spalinowe.

Elektryczne nożyce do żywopłotu na wysięgniku COSTWAYElektryczne nożyce do żywopłotu na wysięgniku COSTWAY

Narzędzia ogrodowe i akcesoria do pielęgnacji roślin

Sprzęt i akcesoria do pielęgnacji roślin to kolejna grupa narzędzi, których nie może zabraknąć w Twoim ogrodzie. Znajdziesz tu produkty o różnych właściwościach i przeznaczone do najróżniejszych prac ogrodowych - narzędzia ogrodnicze ręczne oraz elektryczne i spalinowe. Wszystkie one służą do odpowiedniej pielęgnacji roślin ogrodowych, przede wszystkim do ich formowania i przycinania. Narzędzia ogrodnicze ręczne pozwalają na precyzyjne zabiegi, ale jednocześnie o wiele bardziej czasochłonne. Z kolei narzędzia z napędem są wydajniejsze i pozwolą Ci zająć się większą ilością roślin, przyspieszając prace ogrodowe. Narzędzia ogrodowe do pielęgnacji roślin należy dobierać do roślin, które mamy posadzone w ogrodzie. 

Najpopularniejsze ręczne narzędzia ogrodnicze do pielęgnacji roślin

Ręczne narzędzie ogrodnicze do pielęgnacji roślin są zróżnicowane przede wszystkim ze względu na swoje przeznaczenie, ale również ze względu na wielkość i sposób pracy. Do najpopularniejszych narzędzi tego typu możemy zaliczyć:

 • Sekatory - trudno sobie wyobrazić pracę w ogrodzie bez sekatorów. Są one przeznaczone do cięcia pędów i małych gałązek. Znajdziesz sekatory jednoręczne i dwuręczne. Jednoręczne dedykowane są mniejszym pędom i łodygom o grubości do półtora cm. Z kolei sekatory dwuręczne są znacznie większe i masywniejsze. Umożliwiają przycinanie gałęzi o dużo większej grubości. 
 • Specjalistyczny nożyce do gałęzi - w przypadku większych drzewek powinieneś korzystać ze specjalistycznych nożyc do gałęzi, które służą do wiosennego przycinania drzew i starszych krzewów.
 • Nożyce do żywopłotu - ręczne nożyce do żywopłotu doskonale się sprawdzą w przypadku niewielkich krzewów i małych fragmentów żywopłotu.
 • Piła do gałęzi - ręczna piła do gałęzi jest lekka i wydajna. Idealnie nadaje się przede wszystkim do zabiegów pielęgnacyjnych przy młodych drzewkach i krzewach.
 • Sekator gąsienicowy - taki sekator to specjalistyczne narzędzie do obcinania gałęzi w przypadku wyższych drzew i krzewów.

Mechaniczne nożyce do cięcia krzewów

Niektóre z narzędzi do pielęgnacji roślin znajdziesz również w wersji elektrycznej, spalinowej lub akumulatorowej. Przy dużych żywopłotach i krzewach warto z pewnością się zaopatrzyć w odpowiednie nożyce do cięcia krzewów. Akumulatorowe modele sprawdzą się w przypadku niewielkiego żywopłotu. Spalinowe są dedykowane dużym powierzchniom krzewów. Takie nożyce do cięcia przede wszystkim zmniejszają wysiłek, jaki trzeba włożyć w przycinanie niezliczonej ilości gałązek ręcznymi narzędziami i zdecydowanie skracają czas pracy.

Myjka wysokociśnieniowa plus akcesoria 1400 W COSTWAYMyjka wysokociśnieniowa plus akcesoria 1400 W COSTWAY

Jakie jeszcze narzędzia przydadzą Ci się w ogrodzie? 

Wiele zależy od charakteru i stylu Twojego ogrodu. Ale z pewnością niezwykle pomocna podczas wykonywania ogrodowych prac może się okazać wielofunkcyjna myjka wysokociśnieniowa. Taki sprzęt pomoże Ci wyczyścić różnego rodzaju powierzchnie bez użycia środków chemicznych. Kolejnym narzędziem, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie ogrodowych prac, jest rębak do gałęzi. Służy on do rozdrabniania gałązek, liści i zdrewniałych pędów na malutkie kawałeczki. Powstałe w ten sposób zrębki można wykorzystać między innymi do ściółkowania roślin. Niezastąpionym narzędziem będzie również taczka ogrodowa. Szczególnie w większych ogrodach praca bez tego narzędzia byłaby bardzo męcząca. Na taczce przewozisz różnorodne materiały. Pozwala ona ograniczyć wysiłek podczas transportowania ziemi lub suchych liści.

Jakie narzędzia sprawdzą się w Twoim ogrodzie?

Jakie narzędzia sprawdzą się w Twoim ogrodzie? Wszystko zależy od tego, jakie prace będziesz w tym ogrodzie wykonywać. A to z kolei zależy od stylu Twojego ogrodu oraz roślin, które w nim posadziłeś. Niektóre narzędzia są niezbędne w przypadku każdego ogrodu, inne musisz dobrze dopasować do prac, które Cię czekają. Zawsze warto jednak wziąć pod uwagę wielkość działki oraz ilość roślin, które będziesz musiał pielęgnować. Praca w ogrodzie może być przyjemnością i nie musi zabierać Ci zbyt dużo czasu. W końcu największą zaletą posiadanie ogrodu jest możliwość relaksu i odpoczynku na łonie natury - i na to zawsze powinieneś mieć czas.

Wysyłka do 48h
Zwrot do 14 dni
Zawsze darmowa dostawa
Program Partnerski