Wczytuję dane...

10 najlepszych pomysłów na prezent na roczek

Każde urodziny naszej pociechy są doskonałym powodem do świętowania, jednak pierwsze urodziny dziecka są z pewnością wyjątkowe. I chociaż maluch niewiele będzie pamiętał ze swojej imprezy, dla rodziców, którzy obserwowali rozwój dziecka od urodzenia, jest to z pewnością niezwykła chwila. Ich dziecko staje się coraz bardziej niezależne, potrafi już wyrażać emocje i samodzielnie się przemieszczać.

Pierwszy rok życia to niezwykle ważny etap w życiu malucha i warto celebrować takie urodziny w gronie najbliższych. Jaki prezent na roczek okaże się trafionym pomysłem? Z czego ucieszy się roczne dziecko? Przedstawiamy dziesięć najciekawszych pomysłów na prezent na pierwsze urodziny dziecka.

Źródło: pexels.comŹródło: pexels.com

Roczne dziecko potrzebuje odpowiedniej stymulacji

Dlaczego wybór zabawek dla rocznego dziecka jest taki ważny? Ponieważ dziecko w tym wieku uczy się przez zabawę i rozwija w ten sposób wiele umiejętności, a naszą rolą jest zapewnić mu do tego jak najlepsze warunki. Zabawki dla rocznego dziecka powinny uczyć i mobilizować dziecko do aktywności ruchowej, pobudzać myślenie, zmuszać do działania i wspierać rozwój motoryczny.

Czym kierować się przy wyborze zabawki dla rocznego dziecka?

Wybierając zabawki dla dzieci, zawsze musimy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Powinniśmy:

  • dostosować zabawkę do wieku dziecka i etapu jego rozwoju,
  • zadbać o to, żeby była ona bezpieczna,
  • dopasować ją do upodobań i zainteresowań dziecka.

Roczne dziecko ma już przeważnie dobrze rozwiniętą koordynację wzrokowo-ruchową oraz motorykę. Samodzielnie siada i porusza się, chociaż głównie przez raczkowanie lub pełzanie. Potrafi chwycić w dłonie małe przedmioty i wkładać zabawki do pojemników. Ważne jest, żeby dziecko bawiło się zabawkami, które nie zrobią mu krzywdy, ponieważ maluch często rzuca i uderza zabawkami, testując swoje motoryczne zdolności.

W tym wieku warto również wprowadzać interaktywne zabawki, które świecą i wydają dźwięki. Biorąc to wszystko pod uwagę, przygotowaliśmy dziesięć propozycji najlepszych zabawek dla rocznego dziecka. Ich kolejność jest jednak przypadkowa, ponieważ dzieci są różne i każdego malucha może ucieszyć coś innego.

Klocki piankowe dla dzieci zestaw 7 szt. COSTWAY

Klocki piankowe dla dzieci zestaw 7 szt. COSTWAY

1. Proste klocki – idealny prezent na pierwsze urodziny

Klocki to doskonały prezent dla dziecka w niemal każdym wieku. Oczywiście muszą one być dostosowane do umiejętności malucha. W przypadku rocznego dziecka doskonale sprawdzą się duże drewniane klocki, z których można budować wieże i proste budowle. Mogą być to również klocki wykonane z plastiku czy miękkiej gumy, którymi można bawić się w wannie. Ważne, by klocki były na tyle duże, żeby maluch nie mógł ich połknąć. Roczne dziecko rozróżnia już symbole, dlatego warto wybrać klocki z literkami i cyferkami, żeby przygotować go do nauki czytania. Trafionym pomysłem będą również różnego rodzaju piramidy i wieże do układania.

2. Jeździki, pchacze i rowerki dla najmłodszych

Jeździk to zawsze trafiony prezent na pierwsze urodziny. Roczne dziecko zafascynowane jest możliwością przemieszczania się – raczkuje, pełza, staje przy meblach i często zaczyna stawiać już pierwsze kroki. Dlatego jeździk w roli prezentu będzie dla niego ogromną atrakcją. Taka zabawka powinna być jednak dostosowana do jego wieku.

Doskonale sprawdzą się tutaj wszelkiego rodzaju interaktywne pchacze, które pomogą stawiać maluchowi pierwsze niepewne kroki. Idealnym prezentem na roczek będą również ergonomiczne rowerki biegowe przeznaczone dla najmłodszych dzieci.

Rower samochodzik biegowy dla dzieci różowy COSTWAY

Rower samochodzik biegowy dla dzieci różowy COSTWAY

3. Zjeżdżalnie i mini place zabaw

Mini place zabaw i zjeżdżalnie dla najmłodszych to również doskonały prezent na roczek. Każde dziecko ucieszy się z takiej zabawki. Możesz ją postawić w domu lub ogrodzie, żeby Twój maluch mógł jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. To dobry sposób na wspomaganie rozwoju motoryki i koordynacji ruchowej, a przy tym świetna zabawa.

4. Proste układanki, puzzle i sortery 

Dobrym pomysłem na prezent na roczek będą także różnego rodzaju drewniane puzzle i układanki, które stymulują rozwój maluszka. To świetny trening pamięci i koncentracji, dzięki któremu dziecko uczy się dopasowywać różne kształty. Drewniane puzzle i układanki ćwiczą sprawność manualną dłoni i cierpliwość. Są też doskonałym treningiem logicznego myślenia.

Oddzielną grupę stanowią sortery, które uczą rozpoznawania kształtów i myślenia przyczynowo-skutkowego. To doskonałe zabawki, które budują poczucie własnej wartości dziecka i świadomość swojej siły sprawczej. Świadczy o tym radość malucha, kiedy udaje mu się włożyć klocek w odpowiedni otwór

5. Zabawki do kąpieli

Roczne dzieci uwielbiają się kąpać i przebywać w wannie. Powinniśmy zadbać o to, by w trakcie kąpieli maluch mógł swobodnie bawić się i rozwijać swoje motoryczne umiejętności. Kolorowe wiaderka do przelewania wody, gumowe zwierzątka czy zestawy z wiatraczkami napędzanymi wodą to doskonała propozycja dla każdego dziecka. Zabawki do kąpieli zaangażują maluszka, zachęcą go do samodzielnego eksperymentowania i rozbudzą jego wyobraźnię.

6. Pierwszy instrument muzyczny

Pierwsze urodziny to doskonała okazja, żeby sprezentować dziecku instrument muzyczny, który zastąpi uwielbiane przez maluchy grzechotki. Jaki instrument okaże się trafionym pomysłem? Doskonałą propozycją są marakasy, które wydają przyjemny dźwięk i korzystnie wpływają na sprawność manualną dziecka. Możesz też się zdecydować na bębenek lub cymbałki dla najmłodszych. Roczny maluch z pewnością ucieszy się również z muzycznej maty edukacyjnej.

7. Książki dla małych dzieci

Książeczki dla małych dzieci będą zawsze dobrym prezentem na pierwsze urodziny. To niezwykle ważne, żeby rozbudzać w dziecku nawyk czytania i od najmłodszych lat przyzwyczajać do kontaktu z literaturą. Oczywiście książeczki dla rocznego dziecka muszą być dostosowane do jego wieku. Maluszka z pewnością zainteresują pięknie ilustrowane książeczki tekturowe z powycinanymi okienkami i wysuwanymi elementami, dzięki którym pozna magiczny świat bajek.

Oddzielną kategorię stanowią książeczki interaktywne, które naśladują różne dźwięki i stymulują dziecko do działania. Pierwsze urodziny to wyjątkowa okazja, dlatego możesz się pokusić o książkę z personalizowaną okładką, która z pewnością będzie cudowną pamiątką urodzinową dla dziecka i jego rodziców.

8. Zabawki interaktywne dla rocznych dzieci

Zabawki interaktywne to zawsze bardzo uniwersalny prezent. Dzieci je uwielbiają. Takie zabawki powinny bawić i ciekawić oraz pełnić funkcję edukacyjną. Zabawki interaktywne mogą uczyć rozpoznawania liter, kolorów czy cyferek, ale także pokazać związki przyczynowo-skutkowe. Takie zabawki mają mnóstwo interaktywnych elementów, wydają charakterystyczne odgłosy, grają łagodne i wesołe melodyjki.

Wybór takich zabawek jest ogromny. Możesz zdecydować się na specjalny domek, interaktywne pudełko z klockami, samochód, laptop dla malucha lub stolik edukacyjny. Ważne, by zabawka była dostosowana do umiejętności dziecka i etapu jego rozwoju. Dobrze dobrana zabawka interaktywna może towarzyszyć dziecku przez naprawdę długi czas, stopniowo odkrywając przed nim swoje funkcje.

Interaktywny piesek na biegunach COSTWAYInteraktywny piesek na biegunach COSTWAY

9. Kulodrom – świetna zabawka nie tylko dla chłopca

Dzieci uwielbiają obserwować efekty swoich działań, dlatego kulodrom to idealny prezent na roczek dla każdego malucha. Na rynku znajdziesz ogromny wybór takich zabawek – od bardzo prostych, drewnianych po skomplikowane, wielopoziomowe konstrukcje. Wybierając prezent dla rocznego dziecka, musisz jednak wziąć pod uwagę jego bezpieczeństwo, dlatego w tym przypadku najlepiej sprawdzą się kulodromy z większymi kulkami, których dziecko nie będzie mogło połknąć. Kulodromy to doskonały pomysł na prezent zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców.

10. Suchy basen z piłeczkami

Suchy basen z kolorowymi piłeczkami to świetna zabawka dla każdego malucha. Pamiętaj jednak, że roczne dziecko powinno bawić się w nim pod czujnym okiem rodzica. Basen z piłeczkami można ustawić zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Taka zabawka z pewnością sprawi małemu solenizantowi niesamowitą radość. To doskonała zabawa, która stymuluje rozwój motoryczny dziecka. 

Czym jeszcze zainteresuje się roczne dziecko?

Nasze propozycje prezentów na roczek oczywiście nie wyczerpują tematu. Możliwości masz o wiele więcej. Dzieci różnie się rozwijają i mają różne upodobania, które zawsze warto wziąć pod uwagę. Co jeszcze możesz kupić na pierwsze urodziny dziecka? Każdy maluch ucieszy się z zabawek do piaskownicy, dzięki którym będzie mógł przesypywać piasek i robić pierwsze babki.

Roczne dzieci z pewnością ucieszą się również z figurek zwierząt lub przytulanek. Dobrym pomysłem jest także najzwyklejsza piłka do zabawy w ogrodzie albo zabawka na sznurku. Wielu maluchom na pewno spodoba się tor dla samochodów lub kolejka na torach. Możesz też pomyśleć o namiocie tipi albo podwieszanej huśtawce do pokoju malucha.

Na co warto zwrócić uwagę, kupując prezent na roczek?

Wybór zabawek dla rocznego dziecka jest naprawdę duży. Kupując prezent dla dziecka, warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden ważny element. Zabawki dla dzieci, niezależnie od wieku, powinny być bardzo estetyczne. To my – dorośli – jesteśmy odpowiedzialni za kształtowanie gustu dziecka i jego poczucia piękna, dlatego warto już od najmłodszych lat otaczać dzieci ładnymi przedmiotami i estetycznymi zabawkami. Wybierając prezent na roczek, warto wybrać zabawkę, która będzie długo używana i nie znudzi mu się po kilku minutach.

Plac zabaw dla dzieci 3w1 COSTWAYPlac zabaw dla dzieci 3w1 COSTWAY

Jaki prezent kupić dziecku?

Kupując prezent na pierwsze urodziny, warto wziąć pod uwagę wiele różnych elementów. Prezent na roczek nie musi być drogi – ważne, by był dostosowany do wieku i upodobań małego solenizanta. Idealny prezent to taki, który sprawi radość obdarowanemu. Jeśli jednak trudno Ci podjąć decyzję i nie masz pewności, czego potrzebuje dziecko, warto zapytać jego rodziców, czym maluch lubi się bawić i jaka zabawka sprawiłaby mu najwięcej radości.

Wysyłka do 48h
Zwrot do 14 dni
Zawsze darmowa dostawa
Program Partnerski