Wczytuję dane...

Jak radzić sobie z upałem w mieszkaniu?

Jak radzić sobie z upałem w mieszkaniu?

Spędzanie upalnych letnich dni w domu bywa prawdziwą udręką. Kiedy temperatura powietrza sięga 30°C i więcej, czasami wręcz nie sposób wytrzymać. Jak radzić sobie z upałami w mieszkaniu? Czy istnieje niezawodny sposób na upały? Podpowiadamy najskuteczniejsze metody, dzięki którym najcieplejsze dni w roku staną się znośne.

Klimatyzator pokojowy jako doskonały sposób na upał

Kiedy upał w domu bardzo mocno doskwiera, najlepiej jest...pozbyć się go! Pomoże w tym klimatyzator pokojowy. Dzisiaj można je nabyć w atrakcyjnej cenie. Najpopularniejsze są modele przenośne. Klimatyzator mobilny to dobre rozwiązanie ze względu na możliwość chłodzenia powietrza w dowolnym pomieszczeniu, w zależności od miejsca, w którym akurat przebywasz lub tam, gdzie temperatura jest najwyższa. Słońce zmienia położenie w ciągu dnia, przez co w różnych porach nasłonecznienie poszczególnych pomieszczeń może się różnić. Warto zaznaczyć, że aby klimatyzator domowy przenośny rzeczywiście pomagał w przetrwaniu upału, niezbędne jest znalezienie odpowiedniego urządzenia. Dobry sprzęt upora się z wysoką temperaturą zarówno w mieszkaniu, jak i upałem na poddaszu, o ile będzie posiadać następujące cechy:

 • regulacja temperatury,
 • proste sterowanie urządzeniem,
 • wydajność,
 • energooszczędność,
 • przyjazność dla środowiska.

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Prosta regulacja temperatury

By chłodzenie pokoju latem dawało poczucie ulgi, niezbędne jest uzyskanie temperatury, która najlepiej Ci odpowiada. Każdy ma nieco inne potrzeby i inaczej odczuwa ciepło. Tym samym klimatyzator pokojowy powinien umożliwiać ustawienie temperatury zarówno na poziomie 18, jak i np. 22 czy 24 °C. Każdy klimatyzator pokojowy z naszej oferty daje takie możliwości. Do sterowania pracą przenośnego klimatyzatora służy pilot lub intuicyjny panel. To gwarancja wygodnej regulacji temperatury oraz wszelkich innych parametrów pracy urządzenia.

Klimatyzator przenośny wolnostojący z filtrem powietrza COSTWAY

Klimatyzator przenośny wolnostojący z filtrem powietrza COSTWAY

Wydajny klimatyzator pokojowy 

Wyobraź sobie, że wracasz do domu z klimatyzowanego biura. Upał w domu jest wtedy nie do zniesienia i chcesz się go jak najszybciej pozbyć. Dlatego chłodzenie pokoju latem powinno przebiegać szybko. Nie jest to możliwe bez wydajnego urządzenia. Im większy przepływ powietrza przez klimatyzator, tym lepsze efekty chłodzenia. Oferowane przez nas klimatyzatory są w stanie schłodzić powietrze nawet z prędkością 250 m3/h. 

Energooszczędny klimatyzator, przyjazny dla środowiska

Klimatyzator to skuteczny sposób na chłodzenie pokoju, jednak wybór urządzenia zużywającego dużą ilość energii doprowadzi do znacznie wyższych rachunków za prąd. Co więcej, duże zużycie energii oznacza szkodę dla środowiska. Zastanawiając się, jak przetrwać upał w domu, warto nie zapominać o ekologii. Rekomendujemy zatem wybór klimatyzatorów energooszczędnych zużywających minimum niezbędnej energii.

Tani klimatyzator przenośny z dodatkowymi funkcjonalnościami

Chcesz, aby powietrze w Twoim mieszkaniu było nie tylko chłodne, ale i czyste? W takim razie wybierz urządzenie z funkcjami dodatkowymi. W ofercie posiadamy na przykład klimatyzator z filtrem powietrza. Interesującą opcją jest również klimatyzator przenośny 4w1. Mowa o urządzeniu, które łączy funkcje: klimatyzatora, wentylatora, osuszacza i oczyszczacza powietrza. Sprzęt został wyposażony w trzy tryby pracy i trzy poziomy prędkości. Tym samym użytkownik w pełni kontroluje jego pracę, dostosowując ją do swoich aktualnych potrzeb. Jednocześnie przedstawiony produkt to stosunkowo tani klimatyzator przenośny. Niskie ceny osiągamy dzięki ograniczeniu do minimum kosztów związanych z produkcją i logistyką. Tym samym udaje się nam zredukować koszty i obniżać ceny, a to wszystko przy zachowaniu najwyższej jakości i funkcjonalności sprzętu.

Klimatyzator wentylator nawilżacz jonizator 4w1 COSTWAY

Klimatyzator wentylator nawilżacz jonizator 4w1 COSTWAY

Oczyszczacze powietrza jako uzupełnienie klimatyzatorów

Powyżej zaprezentowaliśmy klimatyzatory przenośne z funkcjami dodatkowymi, w tym z funkcją oczyszczania powietrza. Jednak nie każde urządzenie, które chłodzi powietrze, zapewnia również jego kompletną filtrację. W takim przypadku warto wyposażyć się dodatkowo w oczyszczacz powietrza. Jakie urządzenie wybrać? Wysoko ceniony jest oczyszczacz z filtrem HEPA. Jest to sprzęt wyposażony w materiał z polipropylenu ułożony w harmonijkę. Posiada on zdolność do wyłapywania nawet drobnych cząsteczek, przez co skutecznie oczyszcza powietrze. Jednak oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA to nie wszystko, co mamy do zaoferowania. Godny uwagi jest również oczyszczacz powietrza z jonizatorem. Generuje on jony, które łączą się z cząsteczkami zanieczyszczeń, skutecznie je neutralizując. Jeśli zależy Ci nie tylko na czystym, ale również odpowiednio nawilżonym powietrzu, wybierz oczyszczacz powietrza z nawilżaczem.

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA do aromaterapii COSTWAY

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA do aromaterapii COSTWAY

Wentylator kolumnowy jako sposób na upał

Jeśli doskwiera Ci upał na poddaszu lub po prostu szukasz sposobu na schłodzenie pokoju latem, możesz wybrać zaprezentowany wcześniej klimatyzator. Jednak to nie jedyne urządzenie, które może Ci pomóc. Co jest dobre na upały poza klimatyzatorami? Wentylatory kolumnowe! Zasadniczą funkcją tego urządzenia jest wymiana powietrza. Innymi słowy, wentylator kolumnowy ma przede wszystkim zapewniać prawidłowy obieg powietrza w pomieszczeniu. Wymienia je i odświeża, jednak niektóre modele równie skutecznie ochładzają wnętrza. Zasadniczo wyróżnia się dwa główne rodzaje wentylatorów kolumnowych:

 • klasyczne wiatraki kolumnowe,
 • termowentylatory.

Wiatrak kolumnowy to urządzenie, które niejako przy okazji chłodzi powietrze. Jego możliwości są w tym zakresie ograniczone, a główną jego funkcją jest wentylacja pomieszczenia. Wiatraki kolumnowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest nieznaczne chłodzenie. Natomiast termowentylatory, czy też inaczej wentylatory kolumnowe z funkcją regulacji temperatury w pomieszczeniu, to tak naprawdę urządzenia 2w1. Ze sprzętu można korzystać jak z klasycznego wiatraka, wyłączając funkcję regulacji temperatury. Można również schłodzić powietrze do minimum 10°C lub ogrzać do maksimum 35°C. Jak widać zakres temperatur jest bardzo duży i przekraczający możliwości wielu klimatyzatorów.

Wentylator kolumnowy stojący 70 cm COSTWAY

Wentylator kolumnowy stojący 70 cm COSTWAY

Sposób na upał? Nie wpuszczaj go do pokoju!

Często gdy chcemy się ochłodzić, otwieramy na oścież wszystkie okna. To duży błąd, ponieważ w ten sposób wpuszczamy do pomieszczenia gorące powietrze. Tym samym, zanim zaczniesz się zastanawiać, jak radzić sobie z upałem w mieszkaniu z pomocą urządzeń chłodzących lub domowych sposobów, zamknij okna! Jednak co zrobić z koniecznością wymiany powietrza w pomieszczeniu? Brak obiegu powietrza może doprowadzić do sytuacji, w której powietrze choć chłodne, jest nieświeże, przez co przebywanie w mieszkaniu nadal jest nieznośne. Można sobie z tym poradzić, korzystając z jednego z trzech sposobów:

 • zakup wentylatora – można skorzystać z wentylatora kolumnowego lub dowolnego wiatraka. Niekoniecznie musi to być wentylator z funkcją chłodzenia powietrza, choć zastosowanie takiego urządzenia daje lepsze efekty;
 • otwarcie drzwi na korytarz – jeśli masz taką możliwość, uchyl nieco drzwi na korytarz. Klatka schodowa, czy to w bloku czy w domu prywatnym, zwykle jest dobrze schłodzona dzięki grubym murom;
 • montaż wywietrzników w oknach – aby zapewnić cyrkulację powietrza, warto zamontować wywietrzniki, które zapewniają niewielki przepływ powietrza. Innymi słowy, ma miejsce cyrkulacja, jednak do środka dostaje się stosunkowo niewiele ciepła.

Pamiętaj, że ciepło dostaje się nie tylko przez otwarte okno. Także słońce nagrzewające szyby powoduje wzrost temperatury w pomieszczeniu. Dlatego też o ile to możliwe, zasłaniaj okna. Najlepiej wykorzystać do tego rolety zewnętrzne, choć rolety wewnętrzne, żaluzje, czy nawet zasłony również stanowią dobre rozwiązanie.

Markiza balkonowa pionowa 250 x 160 cm COSTWAY

Markiza balkonowa pionowa 250 x 160 cm COSTWAY

Markiza na taras jako sposób na upały w mieszkaniu

Nagrzewanie powietrza przez promienie słoneczne wpadające do mieszkania możesz zatrzymać przez zasłanianie okien, jak również nie dopuszczając do tego, aby promienie słońca dotarły do okien. Wykorzystaj markizy tarasowe. Wysuwana markiza tarasowa zapewni Ci ochronę przed słońcem na tarasie i w pokoju. Jeśli dołożysz do tego rolety tarasowe boczne, uzyskasz pełne zabezpieczenie i to nie tylko przed nagrzewaniem tarasu i mieszkania. Zarówno markizy tarasowe, jak i rolety na taras boczne chronią również przed:

 • promieniowaniem UV,
 • deszczem,
 • wiatrem,
 • innymi czynnikami atmosferycznymi,
 • wzrokiem sąsiadów.

Nawadniaj się podczas upałów

Choć nawadniania nie można nazwać sposobem na chłodzenie pokoju, to jednak jest to kwestia, której nigdy nie można pominąć, zajmując się tematem upałów. Bardzo wysoka temperatura otoczenia powoduje przyspieszoną utratę płynów, co skutkuje gorszym samopoczuciem, a w skrajnych przypadkach odwodnieniem i poważnymi problemami zdrowotnymi. Dlatego też podczas upałów należy pić duże ilości płynów. Ważna jest duża częstotliwość dostarczania płynów organizmowi. Nie zaleca się picia słodkich napojów. O wiele lepszym pomysłem jest woda niegazowana.

Kostkarka do lodu niezbędnym urządzeniem na lato

Picie dużych ilości wody latem jest bardzo ważne. Niemniej nawadnianie to nie wszystko. By odczuć ulgę, trzeba dostarczać organizmowi odpowiednio schłodzoną ciecz. Zimne napoje latem są nieocenione. Dlatego przydatnym urządzeniem jest kostkarka do lodu. Dzięki niej kostki lodu będą gotowe już w kilka minut. To niemożliwe do osiągnięcia nawet przez najlepsze zamrażarki. Ponadto dzięki domowej kostkarce do lodu zaoszczędzisz miejsce w lodówce i zamrażarce. Nie musisz więcej korzystać z worków lub foremek na lód, ani trzymać napojów w lodówce.

Kostkarki do lodu to urządzenia elektryczne, które zwykle umożliwiają tworzenie kostek o różnych wymiarach. Dostępne w naszej ofercie urządzenia to wyjątkowo wydajne, przenośne kostkarki do lodu, które w domowym użytku sprawdzą się równie dobrze, co w użytku komercyjnym. Mobilność kostkarki to ważna cecha, która umożliwia zabranie jej ze sobą na każdy letni wyjazd. By zrobić kostki lodu, wystarczy napełnić wodą pojemnik i włączyć urządzenie. Najlepsza domowa kostkarka do lodu jest w stanie zamrozić wodę nawet w 6 minut.

Domowa kostkarka do lodu 12 kg/24h COSTWAY

Domowa kostkarka do lodu 12 kg/24h COSTWAY

Nieoczywiste domowe sposoby na upał

Klimatyzator pokojowy, wentylator kolumnowy czy kostkarka do lodu – to rozwiązania, które jako pierwsze przychodzą do głowy, gdy zastanawiamy się, co jest dobre na upalne dni. Jednak to nie wszystko, co możesz zrobić, aby letnie upały były bardziej znośne. Sprawdzone domowe sposoby na upał w domu to:

 • ochładzanie powietrza przez rozwieszanie mokrych, zimnych tkanin,
 • napełnienie wanny zimną wodą,
 • ograniczenie użytkowania urządzeń elektrycznych,
 • ograniczenie obróbki cieplnej żywności.

Chłodzenie powietrza w pokoju z użyciem prześcieradła

Może się to wydawać nieoczywistym rozwiązaniem, jednak mokre prześcieradło rozwieszone w mieszkaniu może znacząco ułatwić funkcjonowanie w czasie upału. Namoczone zimną wodą prześcieradło będzie oddawało chłód, co pozwoli pozbyć się nadmiaru ciepła z powietrza. Oczywiście, zamiast prześcieradła można wykorzystać dowolną inną tkaninę.

Wanna z zimną wodą sposobem na upał

Podobnie, a nawet skuteczniej niż mokra tkanina działa wanna napełniona zimną wodą. Dla lepszego efektu możesz wrzucić do wody kostki lodu. Do tego przyda Ci się domowa kostkarka do lodu. Pamiętaj, aby po napełnieniu wanny otworzyć na oścież drzwi do łazienki. Możesz również rozstawić w mieszkaniu miski z zimną wodą i kostkami lodu. Tego typu działania nie dadzą spektakularnego efektu, niewątpliwie podczas największych upałów lepiej skorzystać z klimatyzatora lub przynajmniej wentylatora. Jednak chłodzenie pokoju w lecie tą metodą, jak również rozwieszaniem zimnych tkanin gwarantuje pewną ulgę.

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Wyłącz urządzenia elektryczne

Każde urządzenie elektryczne generuje ciepło w czasie pracy. Nieco ironiczne jest, że, do urządzeń wydzielających najwięcej ciepła należy lodówka. Jednak telewizor, komputer, czy pralka również powodują podwyższenie temperatury otoczenia. Dlatego warto jak najbardziej ograniczyć korzystanie z urządzeń elektrycznych. Z tej samej przyczyny warto wybierać energooszczędne klimatyzatory pokojowe. Rekomendujemy również wybór urządzeń wielofunkcyjnych. Klimatyzator pełniący funkcje osuszacza powietrza zużywa mniej energii niż te dwa urządzenia pracujące niezależnie.

Ograniczenie emisji dodatkowego ciepła

Para wodna powstająca podczas gotowania, smażenia, czy pieczenia powoduje wzrost temperatury w pomieszczeniu. O ile praca urządzeń elektrycznych powoduje jej nieznaczny wzrost, o tyle w tym przypadku jest on już wyraźnie zauważalny. Dlatego w upalne dni warto rozważyć ograniczenie obróbki cieplnej żywności. Może zamiast gotowanych czy smażonych potraw lepiej wybrać sałatkę?

Jak odczuwać upał w mniejszym stopniu?

Poza korzystaniem ze sposobów chłodzenia pokoju i innych pomieszczeń warto również zadbać o własne odczuwanie ciepła. Co zrobić, aby upał w domu mniej doskwierał? Skuteczne okazują się następujące metody:

 • chłodzenie się kompresem,
 • zimne kąpiele,
 • ubieranie się w jasne i przewiewne ubrania,
 • ograniczenie wysiłku fizycznego.

Chłodzenie ciała od zewnątrz

Wcześniej pisaliśmy o znaczeniu chłodzenia organizmu od środka. Napoje z kostkami lodu są nieocenione. Jednak warto zadbać również o chłodzenie od zewnątrz. Warto korzystać z kompresu. Można także zamrozić butelkę wody i przykładać ją do ciała. Zapewni to ulgę podczas najcieplejszych godzin w ciągu dnia. Rekomendowane są również regularne, chłodne kąpiele. Generalnie latem nie warto kąpać się w gorącej wodzie, ponieważ tylko intensyfikuje to uciążliwość upału.

Odpowiedni ubiór

Nie od dzisiaj wiadomo, że ciemne ubrania sprawiają, że mocniej odczuwamy ciepło. Dlatego latem warto nosić jasną odzież. Oczywiście powinna być ona przewiewna, wykonana z cienkich materiałów. Lepszym rozwiązaniem jest luźna bluzka i spodnie lub sukienka, niż obcisła koszulka i legginsy.

Wysiłek fizyczny podnosi temperaturę ciała

Aktywność fizyczna jest ważna dla ludzkiego zdrowia, dlatego nie warto całkowicie z niej rezygnować nawet latem. Jednak w najbardziej upalne dni zaleca się jej ograniczenie. Każdy wysiłek podnosi temperaturę ciała, przez co upał staje się jeszcze bardziej nieznośny. Co więcej, wzrost temperatury ciała w upały może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Jeśli już zdecydujesz się na ćwiczenia w upał, zrób to w klimatyzowanym pomieszczeniu, które opuścisz, dopiero gdy ochłoniesz.

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Skuteczne sposoby na upały w mieszkaniu istnieją!

Jak widzisz, istnieje wiele odpowiedzi na pytanie, jak radzić sobie z upałem w mieszkaniu. Można wykorzystać sprzęt, który ochłodzi powietrze i napoje. Dostępne są również skuteczne domowe sposoby. Nie warto jednak ograniczać się tylko do chłodzenia powietrza w pokoju. Należy także pamiętać o chłodzeniu ciała. Pamiętaj, że upał nie tylko powoduje dyskomfort, ale może być groźny dla zdrowia. Zatem zadbaj o siebie, gdy żar leje się z nieba.

Wysyłka do 48h
Zwrot do 14 dni
Zawsze darmowa dostawa
Program Partnerski