Wczytuję dane...

Parasole ogrodowe - rodzaje, wymiary, zastosowanie

Ogród to miejsce, w którym uwielbiamy spędzać dużo czasu. Nie zawsze jednak dysponujemy przestrzenią, która umożliwi nam popołudniowy odpoczynek w zacienionych czy osłoniętych od deszczu miejscach - nie każdy posiada zadaszony taras lub ogrodowy domek. W takich przypadkach idealnym rozwiązaniem będzie zakup parasola ogrodowego. Ochroni on nas przed zbyt intensywnym słońcem i deszczem, gdy zapragniemy nawet w niezbyt pogodne dni spędzić czas na świeżym powietrzu. Wybór parasoli ogrodowych mamy ogromny. Jaki parasol powinieneś wybrać? To przede wszystkim zależy od tego, jaką przestrzenią dysponujesz i gdzie planujesz go ustawić.

Gdzie warto ustawić parasol ogrodowy?

To, gdzie warto ustawić parasol ogrodowy, zależy przede wszystkim od aranżacji Twojego ogrodu. Możesz wykorzystać go na tarasie, co jest chyba najpopularniejszym rozwiązaniem. Ale taki parasol świetnie się sprawdzi również w ogrodzie czy na mniejszym balkonie, zapewniając ochronę przed zbyt intensywnym słońcem. To bardzo ważne, ponieważ lato w Polsce staje się coraz bardziej upalne, a długie przebywanie w pełnym słońcu nie jest wskazane. Promienie UV w dużej dawce są bardzo szkodliwe dla oczu i skóry. O tym wie już chyba każdy.

Parasol ogrodowy 300 cm na balkon taras COSTWAY

Parasol ogrodowy 300 cm na balkon taras COSTWAY

Jaki parasol ogrodowy wybrać?

Parasole ogrodowe różnią się przede wszystkim materiałem, z jakiego wykonany jest stelaż, sposobem montażu oraz kształtem i wielkością. Wybór takich parasoli jest ogromny. Obok wielkich prostokątnych parasoli tarasowych znajdziesz małe i funkcjonalne parasolki balkonowe. Wybierając parasol dla siebie, warto więc odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

Gdzie chcesz ustawić parasol ogrodowy?

Wybierając parasol ogrodowy, powinieneś wiedzieć, gdzie chcesz go ustawić. Inny parasol sprawdzi się na dużym tarasie przy kąciku wypoczynkowym - a inny w ogrodzie przy piaskownicy. Warto wybrać taki model, który będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twojej przestrzeni.

Ile masz miejsca? 

Wybór parasoli ogrodowych jest ogromny – parasole stojące, parasole wiszące, prostokątne i okrągłe. Przy wyborze zawsze warto zastanowić się, jakim dysponujemy miejscem i jak chcemy parasol zamontować.

Jaki powinien być duży?

To samo dotyczy rozmiaru parasola i jego kształtu. Duży parasol ogrodowy 5 m nie sprawdzi się na niewielkim balkonie, natomiast małe parasole przeciwsłoneczne nie osłonią wystarczająco zestawu wypoczynkowego na tarasie. Rozmiar parasola powinien być dostosowany do funkcji, jaką ma pełnić. 

Jaki wybrać design?

Parasol ogrodowy powinien być dobrany do mebli i stylu Twojego ogrodu. Zarówno kształt jak i kolor powinny być odpowiednio dopasowane do całości Twojej aranżacji.

Źródło: unsplash.com

Źródło: unsplash.com

Z czego wykonane są parasole tarasowe?

Parasole ogrodowe najczęściej wykonane są ze stalowych lub aluminiowych profili, które pokrywa się farbą proszkową w różnych kolorach, dzięki czemu parasol jest zabezpieczony przed korozją i odporny na warunki atmosferyczne. Poszycie parasola to najczęściej mocne i wytrzymałe tkaniny z tworzyw sztucznych, które również są oferowane w najróżniejszych odcieniach. Znajdziesz na rynku parasole białe, beżowe, zielone, a nawet czerwone i czarne. Bardzo kolorowe poszycia zarezerwowane są raczej dla parasoli plażowych, ale z pewnością będziesz mógł kupić również barwny parasol balkonowy lub tarasowy. Wiele modeli ma również łamany maszt, dzięki czemu możesz odpowiednio dopasować nachylenie czaszy do kąta padania promieni słonecznych.

Drewniane parasole na taras

W ofercie wielu firm znajdziesz również parasole tarasowe drewniane. To bardzo eleganckie rozwiązanie, które pasuje do wielu aranżacji tarasu czy ogrodu. Różnica pomiędzy metalowym i drewnianym parasolem dotyczy przede wszystkim sposobu konserwacji. W przypadku konstrukcji drewnianych konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie przed nadmiarem wilgoci – trzeba dość regularnie stosować odpowiednie preparaty ochronne. Poza tym drewniane parasole na taras są też często dużo cięższe, więc trudno przenosić je w inne miejsce. Zarówno parasole metalowe jak i drewniane nie powinny zostawać na zewnątrz poza sezonem. Odpowiednie przechowywanie zdecydowanie wydłuży ich żywotność. 

Parasole hawajskie

Czasza parasola ogrodowego powinna być przede wszystkim wytrzymała i odporna na działanie czynników zewnętrznych. Parasol na taras musi też chronić przed słońcem, dlatego materiał nie powinien przepuszczać szkodliwych promieni UV. Osobom, które cenią niebanalne rozwiązania, można zaproponować hawajski parasol ogrodowy, wykonany z wielu warstw bardzo cienkich paseczków, które zapewniają niezwykle atrakcyjny wygląd, kojarzący się ze słonecznymi plażami hawajskich wysp. Ale taki parasol nie będzie pasował do każdego ogrodu. 

Parasol ogrodowy 300 cm z solarnymi diodami LED COSTWAY

Parasol ogrodowy 300 cm z solarnymi diodami LED COSTWAY

Parasole tarasowez nogą ustawioną centralnie

Generalnie parasole ogrodowe możemy podzielić na modele ze środkową lub boczną nogą.

Każde z rozwiązań ma swoje zalety i wady. Najczęściej spotykanym modelem są jednak parasole ogrodowe z pionową nogą ustawioną centralnie. Centralne umiejscowienie stelażu na środku czaszy sprzyja konkretnym rozwiązaniom. Taki parasol tarasowy można na przykład zamontować w specjalnym uchwycie na środku stołu ogrodowego. Wtedy stelaż nie przeszkadza w żaden sposób, żeby ustawić pod nim meble i parasol doskonale chroni je przed słońcem i deszczem. Taki parasol doskonale sprawdzi się również wtedy, gdy chcesz ustawić pod nim dwa leżaki lub krzesła. Wersja z centralnym umiejscowieniem masztu jest też idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie zamierzają zmieniać ułożenia mebli ogrodowych ustawionych pod parasolem. Jednak w momencie, kiedy nie masz możliwości osadzenia parasola na środku stołu, taki parasol nie do końca jest w stanie zacienić całej przestrzeni, na której Ci zależy. Wtedy lepszym rozwiązaniem może się okazać parasol ogrodowy z boczną nogą. 

Parasol ogrodowy z boczną nogą i czaszą na wysięgniku

Parasole tarasowe z boczną nogą są niezwykle funkcjonalne i często wyróżniają się nietypowym designem. Największą zaletą tych modeli jest fakt, że oferują one o wiele więcej miejsca niż tradycyjne parasole ogrodowe ze stelażem pośrodku. Cała przestrzeń znajdująca się pod parasolem pozostaje wolna i możesz na niej ustawić dowolne meble i akcesoria ogrodowe. To świetne rozwiązanie na taras, na którym spędza się dużo czasu z rodziną i ze znajomymi. Czaszę parasola z wysięgnikiem często możesz obrócić o 360°, dostosowując jej ustawienie do aktualnej pozycji słońca. Konstrukcja takiego parasola może być osadzona na prostej pionowej nodze lub maszcie w kształcie łuku. Zawsze jednak przestrzeń, którą osłania czasza, znajduje się obok, więc może być ona dowolnie aranżowana. Parasole tarasowe z boczną nogą posiadają zwykle mechanizm do regulacji kąta nachylenia czaszy. 

Parasol ogrodowy 300 cm na balkon taras COSTWAY

Parasol ogrodowy 300 cm na balkon taras COSTWAY

Parasole ogrodowe bez stelażu

Parasole ogrodowe z wysięgnikiem często nazywane są parasolami wiszącymi - ze względu na sposób osadzenia czaszy. Istnieje jednak kategoria parasoli, które nie posiadają stelażu w ogóle. Są to najczęściej parasole przeciwsłoneczne w kształcie żagla, które musisz w odpowiedni sposób zamontować, czyli rozciągnąć tkaninę i przyczepić ją do ściany budynku lub drzewa w taki sposób, by stanowiła zabezpieczenie przed słońcem. Wybór takich parasoli jest również bardzo duży. Od małych żagli, którymi zacienisz hamak wiszący pomiędzy drzewami, do bardzo dużych żagli, które z powodzeniem osłonią duży taras. Takie parasole mogą wymagać dodatkowej konstrukcji, czyli solidnego ramienia, które umożliwia odpowiednie rozłożenie parasola.

Jak zamontować parasol ogrodowy?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na parasol z nogą zamontowaną centralnie czy z boku, musisz wiedzieć, jak zabezpieczyć parasol ogrodowy przed wiatrem. Parasole stojące zaopatrzone są najczęściej w odpowiednie podstawy. Mogą być one wypełniane wodą. Ale duży parasol ogrodowy wymaga większego zabezpieczenia. Najczęściej będą to ciężkie betonowe płyty, które zapewnią jego stabilność nawet w przypadku silnego wiatru. Takiego parasola jednak łatwo nie przestawisz w inne miejsce. Niektóre parasole możesz swobodnie zamontować na środku ogrodowego stołu. Znajdziesz również modele, które bez problemu przymocujesz do barierki. Balkonowe parasole mogą mieć kształt żagli czy funkcjonalnych osłon do rozwieszenia, które doskonale spełniają swoje zadanie nawet na niewielkiej przestrzeni.

Parasol ogrodowy 270 cm na balkon taras COSTWAY

Parasol ogrodowy 270 cm na balkon taras COSTWAY

Najróżniejsze rozmiary parasoli ogrodowych

Parasole ogrodowe dostępne są w najróżniejszych rozmiarach. Mogą być to mniejsze i proste parasole ogrodowe 180 cm z nogą ustawioną centralnie oraz wielkie rozłożyste parasole ogrodowe 6 m, które są w stanie zaciemnić cały taras. Duże modele to najczęściej parasole z boczną nogą i czaszą na wysięgniku. Ale nie zawsze. Mogą być okrągłe lub kwadratowe. Wszystko zależy od danego modelu oraz stylu parasola. Wymiar czaszy wynosi najczęściej od 2,5 do nawet 6 m, przy czym do rozkładania dużych parasoli stosuje się najczęściej specjalny mechanizm z korbą. Dzięki temu nawet największy ogrodowy parasol rozkłada się łatwo i szybko. Parasol po rozłożeniu trzeba oczywiście odpowiednio zablokować. Po złożeniu parasola czasza nie zajmuje zbyt dużo miejsca. Decydując się na konkretny parasol ogrodowy musisz dopasować jego wielkość do przestrzeni, którą dysponujesz i którą chcesz osłonić przed słońcem. 

Parasole tarasoweciekawym elementem aranżacji ogrodu

Parasole ogrodowe są bardzo zróżnicowane pod kątem wyglądu i kolorystyki, dlatego z pewnością jesteś w stanie dobrać odpowiedni parasol nawet do najbardziej wyszukanych mebli ogrodowych i nietypowych aranżacji ogrodu. Jeżeli chodzi o ich kolorystykę, to w ostatnich sezonach dominują stonowane kolory ziemi, co współgra z najmodniejszym designem ogrodowych mebli. Wybierając parasol ogrodowy, warto dopasować go do aranżacji przestrzeni na tarasie lub w ogrodzie. Pełni on wtedy nie tylko funkcję użyteczną, ale może być ciekawym i wyrazistym elementem Twojej stylizacji. Parasole ogrodowe prostokątne pięknie będą się prezentować do nowoczesnych i designerskich mebli. Są to najczęściej bardzo duże parasole na taras, które doskonale osłonią od słońca i deszczu nawet duży zestaw jadalny lub wypoczynkowy. 

Duże parasole tarasowe

Duże parasole tarasowe, niezależnie od swojego kształtu, to z pewnością bardzo wygodne i funkcjonalne rozwiązanie, które jednak wymaga odpowiednio dużo miejsca. Duże parasole ogrodowe 5 m to najczęściej parasole z wysięgnikiem. Jednak również w przypadku klasycznych parasoli z nogą w centralnym miejscu czaszy możesz spotkać się z naprawdę dużymi modelami. Zamontowanie takiego parasola w uchwycie stołu zagwarantuje Ci bardzo dużą ochronę przed słońcem podczas biesiadowania na świeżym powietrzu. Na szczególną uwagę zasługują tutaj podwójne parasole ogrodowe, składające się z połączonych podwójnych czasz. Takie parasole nie są symetryczne i tworzą zacienienie wy kształcie zbliżonym do prostokąta. Parasol tarasowy prostokątny idealnie sprawdzi się w przypadku zacienienia stołu czy podłużnego balkonu. 

Podwójny parasol ogrodowy na taras z podstawą 460 cm COSTWAY

Podwójny parasol ogrodowy na taras z podstawą 460 cm COSTWAY

Parasole przeciwsłoneczne na balkon

Na mniejszych tarasach idealnie sprawdzą się mniejsze parasole. Tutaj również znajdziesz modele o różnym kształcie czaszy. Doskonale jednak osłonią Cię od słońca i pozwolą spędzić przyjemne popołudnie na zacienionym balkonie. Najprostsze parasole najlepiej sprawdzą się na małych przestrzeniach. Parasol balkonowy z podstawą to doskonałe rozwiązanie na mały balkon, ale świetnie się też sprawdzi w kąciku rekreacyjnym w Twoim ogrodzie, osłaniając od słońca dwa krzesła lub leżak. Parasol ogrodowy na balkon może być również wyposażony w specjalne uchwyty, które pozwolą Ci zamontować go na barierce. Takie rozwiązanie nie zabiera dużo miejsca i zapewnia solidną ochronę przed wiatrem. 

Parasole ogrodowe z oświetleniem 

Producenci prześcigają się w najróżniejszych pomysłach, żeby uatrakcyjnić klasyczne parasole ogrodowe – projektują designerskie kształty, stosują funkcjonalne mechanizmy rozkładające i dołączają do tego lampki. Coraz większą popularnością cieszą się parasole z oświetleniem LED z diodami solarnymi. Taki parasol ogrodowy na balkon nie tylko chroni Cię przed słońcem, ale również zapewni niezwykły klimat i nastrój wieczorem, kiedy robi się już ciemno. Parasol ogrodowy z lampkami może stać się niezwykle efektownym elementem aranżacji Twojego tarasu i ogrodu. To świetne rozwiązanie również na mały balkon, na którym lubisz wieczorami spędzać czas przy lampce wina lub ciepłej herbatce.

Parasole ogrodowe dla dzieci 

Oddzielną kategorię stanowią parasole ogrodowe dla dzieci. Są one najczęściej bardzo kolorowe i nawiązują do ulubionych postaci z bajek oraz radosnych, dziecięcych motywów. Parasol ogrodowy dla dzieci to doskonałe rozwiązanie, jeśli posiadasz w ogrodzie kącik do zabawy dla swoich pociech. Ustawiając pod takim parasolem ogrodowe mebelki i zabawki dla dziecka, masz pewność, że nie narazisz malucha na zbyt intensywne słońce i dbasz o jego wrażliwą skórę. Takie miejsce w ogrodzie będzie z pewnością ulubionym miejscem zabawy Twojego malucha.

Krzesła i stolik z parasolem ogrodowym zestaw dla dzieci COSTWAY

Krzesła i stolik z parasolem ogrodowym zestaw dla dzieci COSTWAY

Kolorowe parasole plażowe

Kolejna kategoria to parasole plażowe. Mają one przeważnie taką samą konstrukcję jak najprostsze parasole ogrodowe, ale są od nich często mniejsze i lżejsze. To bardzo ważne cechy, ponieważ parasol plażowy musisz ze sobą nosić na plażę i nie może być to dla Ciebie zbyt męczące. Poza tym parasol plażowy najczęściej nie ma podstawy, ale możesz go wbić lub wkręcić bezpośrednio w piasek lub w kamienie na plaży, co pomoże zabezpieczyć go przed podmuchami wiatru. Parasole plażowe wyróżniają się również zupełnie innym designem. Tutaj najczęściej mamy do czynienia z jaskrawymi i jasnymi kolorami. Wynika to częściowo z plażowej mody, ale również z faktu, że na plaży podczas wakacji mamy do czynienia z bardzo mocnym nasłonecznieniem i czasza parasola powinna doskonale odbijać promienie. Ciemny kolor na pewno by się tutaj nie sprawdził. Parasol na plażę powinien mieć również łamany maszt, co umożliwia ułożenie czaszy pod odpowiednim kątem w kierunku promieni słonecznych. 

Pokrowce na parasole ogrodowe

Niezależnie od tego, jaki parasol wybierzesz, pamiętaj, żeby odpowiednio o niego zadbać. I chociaż parasole z metalowym masztem nie muszą być regularnie chronione impregnatem, to jednak warto je również zabezpieczyć podczas sezonu zimowego. Najlepiej poza sezonem przechować złożony parasol w garażu lub domku ogrodowym. W ten sposób można go zabezpieczyć przed wilgocią. Jeżeli jednak nie masz takiej możliwości – nie musisz się martwić. Z pomocą przyjdą Ci różnego rodzaju pokrowce na parasole ogrodowe. Taki pokrowiec wykonany z solidnego, nieprzemakalnego materiału to doskonała ochrona każdego parasola. Wybór tego typu produktów masz bardzo duży. Bez problemu znajdziesz odpowiednią ochronę na małą plażową parasolkę oraz pokrowiec na duży parasol ogrodowy. Szczególnie przydatne jest to w przypadku dużych parasoli tarasowych, które trudno przestawiać i przechowywać, jeżeli nie dysponujesz odpowiednim miejscem w pomieszczeniach gospodarczych. Warto już przy zakupie wybrać parasol ogrodowy z pokrowcem. Nie musisz wtedy szukać dodatkowego zabezpieczenia.

Parasole ogrodowe dla każdego

Parasole ogrodowe to bardzo ważny i funkcjonalny element aranżacji ogrodu i tarasu. Ogromny wybór parasoli tarasowych z pewnością pomoże Ci wybrać model odpowiedni do Twojego ogrodu. Przy zakupie parasola powinieneś zastanowić się, jaką funkcję ma on pełnić. Musisz wiedzieć, w jakim miejscu chcesz go ustawić i czy będziesz chciał zmieniać jego położenie. Tylko wtedy uda Ci się dobrać odpowiedni model do swoich potrzeb, który stanie się idealnym zabezpieczeniem od słońca i będzie mógł Ci służyć przez lata. 

Parasol ogrodowy 300 cm na balkon taras COSTWAY

Parasol ogrodowy 300 cm na balkon taras COSTWAY

Wysyłka do 48h
Zwrot do 14 dni
Zawsze darmowa dostawa
Program Partnerski