Tanio w Costway.pl

Jaką hulajnogę wybrać? Rodzaje i przeznaczenie hulajnóg

Hulajnogi to nie tylko zabawki dla dzieci. Również dorośli upodobali sobie ten rodzaj transportu. Dojeżdżają hulajnogami do pracy albo na zakupy. Hulajnogi na chodnikach polskich miast stały się tak powszechne, że ustawodawca musiał zmienić przepisy i dostosować je do nowej sytuacji.

Dlaczego hulajnogi stały się tak popularne? 

Dlaczego hulajnogi stały się tak popularne? Ponieważ to nie tylko świetna aktywność na świeżym powietrzu, ale również bardzo wygodny i prosty środek transportu. Idealny kompromis pomiędzy poruszaniem się pieszo a jazdą na rowerze, która zdecydowanie bardziej męczy i wymaga odpowiedniego stroju. Jazda hulajnogą – a tym bardziej hulajnogą elektryczną – nie wymaga takiego wysiłku. Bez problemu możemy wybrać się nią do pracy czy restauracji w dostosowanej do takiego wyjścia kreacji.

Hulajnoga składana miejska COSTWAY

Hulajnoga składana miejska COSTWAY



Jakie mamy rodzaje hulajnóg?

Popularność hulajnóg sprawiła, że producenci prześcigają się między sobą, tworząc ich najróżniejsze modele i kreując nowe zastosowania dla tego rodzaju transportu. Dzięki temu hulajnogi różnią się między sobą podobnie jak inne pojazdy - wielkością, rodzajem, średnicą i liczbą kół, napędem i przeznaczeniem do odpowiedniej jazdy. Jakie są najpopularniejsze kategorie hulajnóg?

  • Hulajnogi dla dzieci – czyli hulajnogi przeznaczone dla najmłodszych, które uczą utrzymania równowagi i gwarantują dzieciom dużo frajdy na świeżym powietrzu.
  • Hulajnogi miejskie, czyli rekreacyjne – wygodny środek transportu w zatłoczonym i zakorkowanym mieście. 
  • Hulajnogi wyczynowe – przeznaczone dla osób, które chcą wykonywać efektowne triki i akrobacje.
  • Hulajnogi terenowe – przeznaczone do jazdy po ścieżkach leśnych i nierównym terenie, idealne na długie dystanse.
  • Hulajnogi na trampolinę – dla wielu osób to pewnie zaskoczenie, ale istnieją również specjalne hulajnogi na trampolinę. Oczywiście takie hulajnogi nie posiadają kółek. Po co komuś hulajnoga na trampolinę? Do trenowania akrobacji, wyskoków i przewrotów. Trudno by było zaczynać tego typu trening na miejskim chodniku. Mogłoby się to skończyć naprawdę poważnymi urazami.
  • Hulajnogi z dużymi kołami – to hulajnogi, które przypominają raczej rowery. Duże koła pozwalają na pokonywanie dłuższych tras i często wykorzystuje się takie hulajnogi do jazdy w terenie. 
  • Hulajnogi elektryczne – w zasadzie większość z wymienionych wyżej typów hulajnóg może mieć elektryczny napęd, chociaż najczęściej tego typu udogodnienie znajdziesz w hulajnogach miejskich i terenowych. Ale spotkasz również hulajnogi elektryczne dla dzieci.

Składana hulajnoga dla dzieci COSTWAY

Składana hulajnoga dla dzieci COSTWAY



Hulajnogi dla dzieci - doskonały sposób na zabawę na świeżym powietrzu

Od tego chyba wszystko się zaczęło. Hulajnogi dla dzieci to przede wszystkim świetna zabawa i doskonała nauka utrzymywania równowagi. W tej kategorii znajdziesz mnóstwo kolorowych i niezwykle różnorodnych modeli. Produkowane są specjalnie dla dzieci wygodne hulajnogi z siedziskiem albo niezwykle bezpieczne hulajnogi trójkołoweHulajnoga trójkołowa dla dzieci to nie tylko ogromna frajda, ale również dobry trening przed jazdą na zwykłej dwukołówce. Na rynku znajdziesz hulajnogi dla dziewczynek i dla chłopców, które różnią się przede wszystkim kolorem i ulubionymi motywami z dziecięcych bajek. Wybór hulajnóg dla dzieci jest ogromny. Hulajnogi trójkołowe, czterokołowe - niezwykle kolorowe i z wieloma dodatkowymi funkcjami, które z pewnością spodobają się najmłodszym. 

Hulajnoga 4-kołowa z podświetleniem LED COSTWAY

Hulajnoga 4-kołowa z podświetleniem LED COSTWAY



Hulajnoga trójkołowa dla dzieci – bezpieczne rozwiązanie dla najmłodszych

Hulajnogi trójkołowe mogą mieć najróżniejsze kształty i wzory. Znajdziemy tu bezpieczne rozwiązania dla najmłodszych dzieci, czyli hulajnogi z trzema kółkami i z siedziskiem, które mają dwa kółka z przodu i jedno z tyłu. A także idealną propozycję dla starszych dzieci - modele trójkołowe z dwoma kółkami z tyłu. Dzięki takiej budowie dziecko może mieć rozstawione równolegle stopy na szerokość ramion, co pomaga utrzymać równowagę.

Jakie są najpopularniejsze hulajnogi dla dorosłych? 

Hulajnogi dla dorosłych zaczęły wracać do łask w różnych wersjach i kształtach. Nie chodzi tu tylko o małe hulajnogi z twardymi kółeczkami, ale o najróżniejsze modele hulajnóg z dużymi kółkamihulajnogi elektryczne i wyczynowe. Wybierając hulajnogę dla dorosłych powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka najważniejszych pytań. Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, do jakiej jazdy chcesz ją wykorzystać.

  • Czy warto zainwestować w miejską hulajnogę elektryczną? 

Kupując hulajnogę musisz zdecydować, czy interesuje Cię zwykła hulajnoga, czyli taka, na której poruszasz się dzięki sile Twoich nóg - czy hulajnoga elektryczna. To dwie zupełnie różne klasy urządzeń. Hulajnoga elektryczna jedzie sama, rozwijając o wiele większą prędkość, ale jej akumulator wymaga regularnego ładowania prądem.

  • Czy interesuje Cię hulajnoga z dużymi kołami czy wolisz małe kółka?

Jakie wybrać koła? Na dużych kołach jeździ się na pewno łatwiej. Hulajnogi z dużymi kołami są lepsze na dłuższe dystanse i mniej męczą, ale nie są tak poręczne jak te, które mają małe kółka. Hulajnogi z pneumatycznymi kołami raczej nie będziesz mógł złożyć i nie schowasz jej do bagażnika. Duże koła pozwalają zignorować nierówne nawierzchnie chodników i leśnych dróżek, a małe twarde kółeczka świetnie się sprawdzą na gładkiej nawierzchni. Wszystko więc zależy od tego, gdzie planujesz jeździć i czy zależy Ci na tym, żeby Twoja hulajnoga miała możliwość złożenia czy nie. Żadna mini hulajnoga, którą złożysz jadąc autobusem czy metrem,nie będzie miała dużych kół. Hulajnogi przeznaczone do dłuższej jazdy mają często dużo większe kółka niż te, które kupujemy do zabawy czy jazdy wyczynowej, ponieważ zdecydowanie zwiększa to komfort przemieszczania się na nierównym terenie. 

  • Czy potrzebujesz hulajnogi składanej?

Wybierając hulajnogę dla siebie musisz więc zdecydować, czy interesuje Cię model składany czy nie. Warto też przyjrzeć się, w jaki sposób taka hulajnoga się składa. Hulajnogi składane można w łatwy sposób przenosić i transportować w bagażniku samochodu, w metrze lub tramwaju. 

Hulajnoga miejska składana duża koła 200 mm 100 kg COSTWAY

Hulajnoga miejska składana duża koła 200 mm 100 kg COSTWAY



Miejskie i rekreacyjne hulajnogi dla dorosłych 

Skoro już wiesz, jaka hulajnoga będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, czas, żebyś poszukał konkretnego modelu. A wybór masz ogromny. Jeżeli chodzi o hulajnogi rekreacyjne i hulajnogi elektryczne miejskie to znajdziesz bardzo wiele modeli różniących się wyglądem i ceną. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na wariant droższy czy tańszy, powinieneś wiedzieć, na co warto zwrócić uwagę, kupując hulajnogę dla siebie lub swojego dziecka. 

  • Jaka jest maksymalna waga użytkownika?

Koniecznie musisz sprawdzić, jaka jest maksymalna waga użytkownika hulajnogi. Miejskie hulajnogi przeznaczona są zarówno dla dzieci jak i dorosłych, ale warto zawsze upewnić się, jakie jest jej maksymalne obciążenie, żeby zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo. 

  • Czy można regulować kierownicę? 

Ważna jest również możliwość regulacji wysokości kierownicy, dzięki której każdą hulajnogę dostosujesz do swojego wzrostu. Wysokość hulajnogi ma bardzo duży wpływ na komfort jazdy, dlatego zawsze powinieneś wybierać hulajnogę odpowiednią do swojego wzrostu. 

  • Ile hulajnoga waży?

Waga hulajnogi to szczególnie istotny element w przypadku hulajnogi składanej. Im lżejsza hulajnoga – ale jednocześnie wykonana z trwałych i odpornych na czynniki atmosferyczne materiałów – tym lepsza. Waga ma ogromne znaczenie, jeżeli będziemy z hulajnogą wchodzić na czwarte piętro w bloku albo biec na tramwaj.

  • Czy platforma, na której stoisz, jest odpowiednia?

Wymiary i wysokość deski są również bardzo istotne. Gdy jest za mała, nasze stopy mogą się na niej nie zmieścić, a gdy jest za duża, możemy zawadzić o nią podczas jazdy. Osadzona zbyt nisko będzie zahaczać o krawężnik, ale gdy jest zbyt wysoko, jazda będzie wyjątkowo męcząca.

Hulajnoga miejska dla dzieci i dorosłych COSTWAY

Hulajnoga miejska dla dzieci i dorosłych COSTWAY



Jak dbać o hulajnogi?

Pamiętaj o jednym. Niezależnie od tego, na jaką hulajnogę się zdecydujesz - czy wybierzesz zwykłą hulajnogę dla dziecka czy hulajnogę elektryczną dla dorosłych - zawsze trzeba o taki sprzęt odpowiednio dbać. Każdy model wymaga czyszczenia łożysk i dokręcania śrubek. Hulajnogi nie powinny też jeździć po mokrych nawierzchniach i po piasku. Posiadając hulajnogę elektryczną zawsze warto zadbać o akumulator. Akumulatory w hulajnogach nie lubią ujemnych temperatur oraz zbyt mocnego rozładowania. Nie warto więc pozostawiać hulajnogi rozładowanej na zbyt długi czas. Każdy akumulator możesz również regenerować. 

Na co warto zwrócić uwagę, kupując hulajnogę elektryczną?

Na co powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupu hulajnogi elektrycznej? Przede wszystkim powinieneś odpowiednio dobrać hulajnogę do własnych potrzeb. Sprawdź jej parametry techniczne oraz dodatkowe funkcje. Musisz wiedzieć, jaką ma moc, jaką prędkość osiąga, a także jaka jest wielkość baterii i waga hulajnogi. Powinieneś też wiedzieć, gdzie będziesz na niej najczęściej jeździł. Hulajnoga terenowa nie najlepiej nadaje się do jazdy po mieście, z kolei hulajnoga miejska może się nie sprawdzić podczas jazdy terenowej. Warto więc zastanowić się przed zakupem, gdzie i kiedy będziemy używać hulajnogi i dobrać taką, która idealnie będzie odpowiadać Twoim potrzebom. Na rynku znajdziesz bardzo bogato wyposażone hulajnogi dla dorosłych. Najczęściej są to hulajnogi składane, które z łatwością przetransportujesz w bagażniku samochodu. Niekiedy hulajnogi z dużymi kołami dla dorosłych mogą posiadać pompowane koła, amortyzatory, siodełko i sprężyny pod siodełkiem, a także regulowaną kierownicę i pełne oświetlenie z kierunkowskazem, światłem stopu oraz klaksonem. Takie pojazdy bardziej przypominają dobrze wyposażone rowery, jednak sposób jazdy pozostaje typowy dla hulajnogi

Hulajnoga składana miejska COSTWAY

Hulajnoga składana miejska COSTWAY



Na co warto zwrócić uwagę, kupując hulajnogę elektryczną?

Na co powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupu hulajnogi elektrycznej? Przede wszystkim powinieneś odpowiednio dobrać hulajnogę do własnych potrzeb. Sprawdź jej parametry techniczne oraz dodatkowe funkcje. Musisz wiedzieć, jaką ma moc, jaką prędkość osiąga, a także jaka jest wielkość baterii i waga hulajnogi. Powinieneś też wiedzieć, gdzie będziesz na niej najczęściej jeździł. Hulajnoga terenowa nie najlepiej nadaje się do jazdy po mieście, z kolei hulajnoga miejska może się nie sprawdzić podczas jazdy terenowej. Warto więc zastanowić się przed zakupem, gdzie i kiedy będziemy używać hulajnogi i dobrać taką, która idealnie będzie odpowiadać Twoim potrzebom. Na rynku znajdziesz bardzo bogato wyposażone hulajnogi dla dorosłych. Najczęściej są to hulajnogi składane, które z łatwością przetransportujesz w bagażniku samochodu. Niekiedy hulajnogi z dużymi kołami dla dorosłych mogą posiadać pompowane koła, amortyzatory, siodełko i sprężyny pod siodełkiem, a także regulowaną kierownicę i pełne oświetlenie z kierunkowskazem, światłem stopu oraz klaksonem. Takie pojazdy bardziej przypominają dobrze wyposażone rowery, jednak sposób jazdy pozostaje typowy dla hulajnogi

Hulajnoga do trików dla amatorów wyczynowej jazdy

Czym różni się hulajnoga wyczynowa od standardowej? Hulajnoga do trików to po prostu o wiele bardziej wytrzymała wersja hulajnogi rekreacyjnej. Możesz na niej wykonywać różnego rodzaju ewolucje i akrobacje. A wiąże się to ze skokami i z dużymi obciążeniami, dlatego takie modele charakteryzują się większą wytrzymałością. Hulajnoga wyczynowa musi wytrzymywać odpowiednio duże naciski. Przeznaczona jest do jazdy na przeszkodach i do wymyślnych ewolucji, co mocno obciąża jej metalowe części. Tym bardziej, że kółka w tym przypadku nie posiadają żadnej amortyzacji. 

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com



Czym wyróżnia się hulajnoga wyczynowa?

Hulajnoga wyczynowa zazwyczaj nie ma możliwości regulacji wysokości kierownicy i nie może być składana. Hulajnoga do trików najczęściej waży też dużo więcej niż zwykła hulajnoga miejska. Idealnie za to nadaje się do robienia różnego rodzaju sztuczek podczas jazdy. Hulajnogi wyczynowe powstały w momencie, gdy osoby jeżdżące na hulajnogach zaczęły wykonywać elementy freestyle na tradycyjnych hulajnogach, które niestety nie były w stanie wytrzymać obciążeń związanych z taką jazdą. Obecnie hulajnogi wyczynowe wyróżniają się zdecydowanie mocniejszą konstrukcją – są bardzo solidne i wytrzymałe, mimo że na pierwszy rzut oka wyglądają tak jak zwykłe hulajnogi. Ale taka wytrzymałość wiążę się z dość sztywną konstrukcją. Nie możesz ich składać i nie możesz dopasować ich wysokości do swojego wzrostu. Hulajnogi wyczynowe są też często droższe od standardowych. Rozpiętość cenowa jest tu bardzo duża. Wynika to przede wszystkim z rodzaju i jakości użytych materiałów.

O czym musisz pamiętać, decydując się na hulajnogę wyczynową? 

Jeżeli preferujesz jazdę wyczynową i freestyle musisz pamiętać o regularnym dokręcaniu wszystkich śrubek i nakładek. Hulajnoga wyczynowa posiada bardzo dużo części ruchomych, które musisz odpowiednio konserwować, ponieważ inaczej będą narażone na poważne uszkodzenia. Podobnie jak pozostałe hulajnogi, hulajnoga wyczynowa nie powinna jeździć po piasku i wodzie. Nie powinna być też przechowywana w wilgotnych warunkach. 

Hulajnogi do trików custom

Hulajnogę wyczynową możesz kupić w całości lub w elementach do złożenia. W przypadku hulajnóg wyczynowych warto postawić na model, który został zmontowany fabrycznie przez producenta. Jednak niektórzy miłośnicy jazdy na hulajnogach wybierają wariant samodzielnego złożenia hulajnogi z części, które dobierają indywidualnie do swoich potrzeb. Nie jest to jednak najłatwiejsze rozwiązanie i na samym początku Twojej przygody z wyczynową jazdą na pewno nie warto decydować się na ten wariant. Hulajnogi wyczynowe w postaci kompletnego zestawu zbudowane są z części tego samego producenta i dają Ci pewność, że wszystkie elementy do siebie pasują. Taki zestaw będzie też z pewnością tańszy niż kupowanie wszystkich części osobno. Bardziej doświadczeni użytkownicy wolą jednak składać swoje hulajnogi sami. Jest to tak zwana wersja custom.

Hulajnoga składana miejska COSTWAY

Hulajnoga składana miejska COSTWAY



Popularnemiejskie hulajnogi elektryczne 

Moda na elektryczne hulajnogi przyszła do nas z zachodu. Najpierw popularność zdobyły monocykle elektryczne, które pojawiły się jako atrakcja dla turystów w wielu europejskich miastach. Potem pojawiły się e-hulajnogi również w większych miastach w Polsce. Coraz więcej osób decyduje się jednak na zakup własnej hulajnogi elektrycznej. Najbardziej popularne modele to hulajnogi miejskie przeznaczone dla młodzieży i dorosłych. Doskonale sprawdzają się one na krótkich dystansach, czasem posiadają amortyzację, która zwiększa komfort jazdy. Miejskie hulajnogi elektryczne to bardzo modny ostatnio sposób przemieszczania. Niewątpliwymi zaletami hulajnogi elektrycznej jest niewielka waga, poręczność i brak konieczności używania mięśni. Wykorzystuje się je dojeżdżając do pracy czy szkoły oraz zwiedzając miasto. Z hulajnóg elektrycznych korzystają dzieci, dorośli i młodzież. Niektóre hulajnogi elektryczne posiadają nawet siodełko, żeby zwiększyć wygodę prowadzącego. Hulajnogę elektryczną łatwo też zaparkować w dowolnym miejscu, schować do szafy, pod biurko czy do bagażnika w samochodzie. Stały się tak bardzo popularne, że obecnie zmieniono przepisy dotyczące jazdy hulajnogą po mieście, z którymi każdy użytkownik tego środka transportu powinien się zapoznać. 

Co powinieneś wiedzieć o przepisach dot. jazdy hulajnogami w 2021?

Przepisy zostały zmienione w maju 2021 roku. Do tej pory użytkownicy miejskich hulajnóg elektrycznych traktowani byli jak piesi uczestnicy ruchu. Od maja na hulajnodze można jeździć również pasem ruchu wyznaczonym dla rowerów. Korzystanie z jezdni jest dopuszczone tylko wtedy, gdy prędkość zalecana na drodze nie przekracza 30 km/h i nie ma na niej wyznaczonej drogi rowerowej. W przypadku braku pasa dla rowerów można korzystać z chodnika, ale w tym przypadku jazda hulajnogą powinna odbywać się w takim tempie jak przemieszczają się piesi. Co jeszcze się zmieniło? Hulajnogą może jeździć tylko jedna osoba. Nie można nią również jeździć pod wpływem alkoholu. Dzieci powyżej 10. roku życia, które poruszają się hulajnogą elektryczną, muszą mieć kartę rowerową, natomiast młodsze dzieci muszą poruszać się pod opieką dorosłego i to tylko w strefie zamieszkania - nie mogą więc jeździć drogami publicznymi. Na drogach publicznych i na drodze rowerowej nie możesz też jeździć szybciej niż 20 km/h, mimo że większość modeli hulajnóg elektrycznych może rozwijać prędkość do 25 km/h. Przepisy dla hulajnóg zostały więc zbliżone do prawa obowiązującego rowerzystów, przy czym użytkownicy rowerów nie mają ograniczeń prędkości. 

Dlaczego warto kupić hulajnogę?

Hulajnogą możemy poruszać się praktycznie wszędzie. Jeszcze do niedawna mogliśmy jeździć hulajnogą po chodniku, ale pamiętaj, że przepisy się zmieniły i z chodnika użytkownicy hulajnóg mogą korzystać tylko w wyjątkowych sytuacjach. Hulajnoga jest zazwyczaj poręczniejsza od roweru. Można ją złożyć i łatwo wrzucić do bagażnika samochodu albo trzymać w autobusie czy metrze, a nawet wziąć ze sobą do klubu. Dzięki hulajnodze możemy się swobodnie poruszać się po mieście i to zdecydowanie szybciej niż pieszo. Ale to, na jaką hulajnogę powinieneś się zdecydować, zależy oczywiście od Ciebie. Bogata oferta firm i ogromne zróżnicowanie modeli z pewnością da Ci możliwość wyboru odpowiedniego wariantu dla siebie.

Źródło: unsplash.com

Źródło: unsplash.com

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium