Namioty kempingowe dla podróżujących samochodem
Istnieje bardzo dużo różnych rodzajów namiotów. Znajdziesz propozycje jednoosobowe i modele dla całej rodziny, namioty w kształcie igloo lub namioty tunelowe. Każdy z nich może być dedykowany nieco innemu stylowi wypoczynku. Małe i lekkie propozycje to idealne rozwiązanie na piesze wędrówki. W przypadku kilkudniowego kempingu lepiej się sprawdzi duży i solidny namiot kempingowy rodzinny, który zapewnia większy komfort.
Dwuosobowy namiot kempingowy ze składanym łóżkiem, tropikiem i torbą transportową COSTWAY
Jaki namiot kempingowy wybrać?
Wybór namiotu musi być uzależniony od rodzaju wypoczynku i liczby osób, które będą w nim spały. Jeśli wybieramy się na wakacje z plecakiem i będziemy wędrować z namiotem po górskich szlakach, to warto wybierać małe i jak najlżejsze modele. Jeśli jednak planujemy spędzić wakacje pod namiotem, ale wybieramy się na pole namiotowe samochodem, możemy pozwolić sobie na przestronne i wygodne duże namioty kempingowe dla całej rodziny. Na co warto jeszcze zwrócić uwagę, kupując namiot turystyczny?
Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi
Niezależnie od tego, czy decydujesz się na kupno namiotu całorocznego, czy tylko na letni sezon, powinien być on odpowiednio dostosowany do czynników zewnętrznych. Musi stanowić odpowiednią ochronę przed wilgocią, wiatrem, słońcem i insektami, zapewniając przy tym dostęp do świeżego powietrza. Namioty ekspedycyjne muszą być oczywiście bardziej odporne na warunki zewnętrzne niż te, które są przeznaczone na kemping.
Dwuosobowy namiot kempingowy ze składanym łóżkiem zielony COSTWAY
Odpowiednie wymiary i waga
Idealny namiot kempingowy to taki, który jest dopasowany do Twoich potrzeb. W niektórych przypadkach sprawdzą się bardzo minimalistyczne i jak najlżejsze jedynki trekkingowe, dla innych doskonałym namiotem będzie namiot kempingowy 4-osobowy z przedsionkiem, dlatego tak istotne jest dopasowanie rozmiarów i wagi namiotu do swoich oczekiwań.
Wytrzymałość
Małe i duże namioty kempingowe muszą być wykonane z wytrzymałych materiałów. Im trudniejsze warunki atmosferyczne czekają nas podczas urlopu, tym wytrzymalsze i gęściej splecione tkaniny będą trafnym wyborem. Namiot musi stanowić wystarczającą ochronę w razie niepogody i powinien być odporny na częste składanie i rozkładanie w różnych warunkach. Duży namiot kempingowy musi być również bardzo stabilny.
Kolor namiotu
Kolor namiotu także ma znaczenie. W ciepłych rejonach świata doskonale sprawdzą się namioty w jasnych barwach. W przypadku specjalistycznych namiotów ekspedycyjnych warto decydować się na te w bardziej jaskrawych kolorach. Osoby, które uwielbiają biwakować na dziko, często decydują się z kolei na namioty w kolorach ziemi.
Liczba wejść i otworów wentylacyjnych
Im cieplejszy region wybierasz na urlop, tym więcej otworów wentylacyjnych przyda Ci się w namiocie. Istotne znaczenie ma również liczba wejść, ponieważ dwa ułatwiają życie na biwaku i w razie potrzeby łatwiej jest przewietrzyć taki namiot.
Dodatkowe wyposażenie
Wybierając namiot na kemping, warto również zwrócić uwagę na to, czym są podklejone szwy. To bardzo istotne, żeby woda nie przedostawała się do środka. Ważne są również funkcjonalne detale, takie jak kieszonki na różne drobne akcesoria, którre chcesz mieć pod ręką, czy haczyk pod sufitem do zawieszenia lampy.
Namiot sferyczny 6 osobowy 300 x 300 x 165 cm COSTWAY
Mały czy duży namiot kempingowy?
Mały trekkingowy namiot dwuosobowy to idealne rozwiązanie dla osób podróżujących w parze lub samotnie. Duży namiot kempingowy 2-osobowy z przedsionkiem charakteryzuje się większą wagą i nie nadaje się do pieszych wędrówek. Możesz zdecydować się również na namiot 3-osobowy. To bardzo komfortowe rozwiązanie dla osób nocujących na kempingu, które idealnie sprawdzi się w przypadku pary z małym dzieckiem. Większe namioty to już zdecydowanie propozycje na kemping, na który dojeżdża się samochodem, ponieważ wtedy nie ma znaczenia waga i wielkość namiotu po złożeniu. W przypadku wycieczki 4- czy 5-osobowej podróżującej z plecakami korzysta się z dwóch mniejszych namiotów, które łatwiej zabrać ze sobą.
Śpiwór turystyczny dwuosobowy z poduszkami COSTWAY
Namioty kempingowe igloo i tunelowe
Namiot igloo ma kształt zbliżony do kopuły. Jest to często namiot wolnostojący i nie trzeba przytwierdzać go do podłoża, chociaż możesz to zrobić. Taka konstrukcja ułatwia pracę porządkowe i organizacyjne na biwaku. Zaletą namiotu igloo jest szybkie i proste rozbijanie oraz łatwe przenoszenie w inne miejsce. Jego kształt jest odporny na podmuchy wiatru. Namiot igloo ma jednak ograniczoną przestrzeń, szczególnie jeśli chodzi o wysokość. Raczej nie ma on przedsionka, chyba że użyjesz dodatkowego stelaża, co jednak z kolei zwiększa jego wagę. Namioty igloo to raczej namioty dla dwóch lub trzech osób. Namioty kempingowe 4-osobowe to najczęściej konstrukcje tunelowe. Zapewniają one zdecydowanie więcej przestrzeni. Ściany takiego namiotu są bardziej pionowe. Przeważnie ma on dwa wejścia i przedsionek. Cała konstrukcja wymaga jednak mocnego i solidnego przytwierdzenia do podłoża.
Składane łóżko kempingowe z kieszenią COSTWAY
Namioty kempingowe rodzinne – najważniejsze zalety
W przypadku namiotu czteroosobowego, który zabieramy ze sobą na kemping, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na przedsionek namiotu. Na kempingu bardzo przyda się duża dodatkowa przestrzeń, która umożliwia przechowywanie wielu niezbędnych rzeczy. Namiot kempingowy wysoki z dużym przedsionkiem to bardzo komfortowe rozwiązanie. W razie niepogody przedsionek może posłużyć jako kuchnia lub jadalnia. Poza tym można ustawić w nim turystyczne półki i inne niezbędne wyposażenie na kempingu.
Czym wyróżniają się najlepsze namioty kempingowe?
Wybierając się na kemping samochodem, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę przestrzeń i komfort namiotu. Nie ma tu znaczenia jego waga i wielkość. Najlepiej sprawdzą się duże namioty kilkuosobowe. Najważniejsze rzeczą w takim namiocie jest wygodna przestrzeń sypialna oraz przedsionek. Nie musi to być namiot, który się szybko rozkłada. Latem warto postawić na modele, które mają duże otwory wentylacyjne oraz moskitiery, które chronią przed owadami. Materiał powinien być mocny i wodoszczelny. Na rynku znajdziesz również propozycje wykonane z tkaniny nieprzepuszczającej światła, która umożliwia popołudniową drzemkę.